Artysta.pl na Facebooku

Oscary 2013 – triumfy, zaskoczenia i małe rozczarowania

Ben Affleck w filmie "Operacja Argo" Ben Affleck w filmie "Operacja Argo"
Oscary 2013 zostały rozdane! Najbardziej prestiżowa nagroda po raz kolejny uhonorowała tych twórców, których efekty całorocznej pracy najbardziej przypadły Amerykańskiej Akademii Filmowej do gustu. Choć od lat toczą się dyskusje, czy Oscary trafiają w ręce najlepszych czy najlepiej wypromowanych, nie ma wątpliwości, że uroczystość ich wręczenia przyciąga uwagę miłośników filmu na całym świecie.

Walka odbywała się między Django, Lincolnem, Życiem Pi, Operacją Argo i Miłością. Ostatecznie wszystkie te filmy w pewnym sensie zwyciężyły.

Najlepszym filmem została okrzyknięta Operacja Argo Bena Afflecka i nie było to wielkie zaskoczenie. Historia operacji ratowania amerykańskich zakładników porwanych w Teheranie w 1979 roku zaczerpnięta została z książki Joshuah Bearmana Ucieczka z Teheranu. Za najlepszy scenariusz adaptowany Operacja Argo również otrzymał statuetkę.
Daniel Day-Lewis jako Lincoln Daniel Day-Lewis jako Lincoln


Najlepsi aktorzy roku 2013 to Daniel Day-Lewis za kreację Lincolna w filmie pod tym samym tytułem oraz Jennifer Lawrence za rolę w komedio-dramacie Poradnik pozytywnego myślenia. Co ciekawe, zaledwie 23-letnia i niezbyt znana jeszcze aktorka zwyciężyła z koleżanką po fachu, odtwórczynią głównej roli w Miłości, 85-latką Emmanuelle Riva.

Jennifer Lawrence Jennifer Lawrence
Najlepszą aktorką drugoplanową została Ann Hathaway za udział w adaptacji wielkiej powieści Wiktora Hugo Nędznicy, a aktorem Christoph Waltz, odkrycie Quentina Tarantino, odtwórca roli łowcy nagród, doktora Schulza w Django.

Sam western Django musiał obejść się smakiem w kilku kategoriach, do których był nominowany i statuetkę otrzymał tylko Quentin Tarantino za najlepszy scenariusz oryginalny.

Nieco zasmuceni z gali wyszli zapewne autorzy Lincolna. Film nominowany był w 7 kategoriach, a otrzymał tylko nagrodę za scenografię i najlepszego aktora. Tak samo musiała czuć się ekipa Miłości, choć Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny to niemałe osiągnięcie.

Nie rozczarowali się za to twórcy Życia Pi. Ta na wpół animowana
"Django" "Django"
adaptacja powieści Yanna Martela o tym samym tytule, otrzymała trzy Oscary: za najlepsze zdjęcia, efekty specjalne i muzykę oryginalną, a jej reżyser, Ang Lee, został uhonorowany nagrodą dla najlepszego reżysera.


Do ciekawostek należy dodać zwycięstwo bijącego rekordy oglądalności dokumentu o Sixto Rodrigezie – zapomnianym muzyku, który w RPA jest sławniejszy od Elvisa. Warto również obejrzeć animację Paperman Johna Kahrsa – bezpretensjonalny, krótki film o miłości zrealizowany w disneyowskiej stylistyce.


">

PLDodał: Artysta.pl

Poniedziałek 25 lutego 2013 11:41

Ilość odsłon: 1828

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin