Artysta.pl na Facebooku

Otwarcie Mediateki START-META .

Najnowocześniejsze i największe centrum kulturalno-edukacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej, zostało otwarte w dniach 18-19 listopada tego roku na warszawskich Bielanach.
Mediateka START-META w założeniu ma być połączeniem ultranowoczesnej, w pełni skomputeryzowanej biblioteki z centrum o charakterze edukacyjnym, w skład którego wejdą stanowiska do samokształcenia, przeprowadzania badań, twórczej rozrywki i pogłębiania pasji i hobby.
Według Grzegorza Pietruczuka (wiceburmistrza warszawskich Bielan, a zarazem pomysłodawcy Mediateki) :"Ideą naszej instytucji jest wykorzystanie nowoczesnych technologii i rozwiązań edukacyjnych wspierających rozwój młodego pokolenia Polaków. Mamy ambicję stać się wzorem dla innych instytucji kulturalnych w naszym kraju".
Edwin Bendyk (dziennikarz tygodnika "Polityka" i Dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas) dodaje: "Chcemy pokazać, że nauka fizyki, chemii może odbywać się w przyjaznym środowisku, po szkole można ciekawie spędzić czas nagrywając własną muzykę czy kręcąc film na specjalnie przygotowanym do tego sprzęcie. Instytucje kultury muszą się zmieniać, bo zmienia się pokolenie młodych odbiorców i konsumentów sztuki, nauki". Według opinii Bendyka, założycielom Mediateki, aby w gronie jej Rady Programowej znalazły się nietuzinkowe, wybitne osobowości zarówno świata kultury, jak i sztuki i nauki, które to będą inspirować do nowych działań na podłożu kulturalnym i społecznym i które to będą służyć młodym swym bogatym doświadczeniem i szeroko rozumianą wiedzą. Tak też w znalazły się tam takie znakomitości jak: Jacek Żakowski, Beata Stasińska, Hieronim Wrona, Jerzy Bogajewicz, Michał Zaczyński, Anda Rottenberg, Marek Hołyński, Andrzej Rabczenko, , Jarosław Lipszyc, Krzysztof Pietraszkiewicz, Michał Chrzanowski, Edwin Bendyk,.
Współwłaścicielka wydawnictwa książkowego W.A.B. –Beata Stasińska wyjaśnia: "Polska potrzebuje instytucji umożliwiających szeroki dostęp do dóbr kultury, do edukacji dla wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn są tego dostępu pozbawieni. Niezmiernie ważny jest właśnie element edukacji przez obcowanie ze sztuką w przyjaznym i dostosowanym do oczekiwań młodego odbiorcy otoczeniu". Warszawska Mediateka START-META oferuje ponad trzydzieści tysięcy książek, a także pięć tysięcy multimediów takich jak: filmy, płyty i gry komputerowe. W skład Mediateki wejdzie również Sala Kinoffa, IQRing, E-Galeria i Wykrzyknik.
IQ Ring będzie ringiem bokserskim z prawdziwego zdarzenia, zaproszeni goście walczyć będą tam jednak nie na pięści, a przede wszystkim na argumenty. W specjalnym serwisie internetowym, na żywo będzie można oglądać zmagania uczestników IQ Ring. Natomiast w E-Galerii (platformie opartej na systemie komputerowym oraz umieszczonych w wielu miejscach wyświetlaczach LCD ) będzie można przeprowadzić interaktywną prezentację. Wykrzyknik to zaś miejsce, w którym możliwe będzie zmierzenie poziomu własnych, negatywnych emocji (frustracji, napięć, które będzie można wykrzyczeć).
Pomysłodawcy zachęcają słowami: "Zależy nam by działania Mediateki inspirowali też użytkownicy, czytelnicy, uczniowie, którzy sami będą mogli wybrać uczestnika IQRingu, zaproponować wykład z interesującą ich postacią, czy pokaz ważnego filmu. Te pomysły będą dla nas bezcenne".
Hieronim Wrona (dziennikarz, DJ i ambasador programu edukacyjnego "Bądź świadomy") dodaje: "Mediateka START-META powinna być miejscem bardzo różnych aktywności skierowanych do różnych grup odbiorców, pokazów filmowych, koncertów, wykładów o sztuce czy kulturze, ale też o prawie autorskim czy wolnym dostępie do zasobów znajdujących się w Internecie. Jest bardzo wiele sposobów, by ludzi zachęcić do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z tego, co znajduje się w sieci i takie zadanie również powinno spełniać nowe miejsce na mapie kulturalnej Warszawy”
MultiCentrum (jako część Mediateki) czyli inaczej- Interaktywne centrum edukacji, wyposażone ma być w stanowiska wykorzystujące zdobycze technologii, zaawansowane programy i supernowoczesne pomoce naukowe ( m.in. warsztat MultiLingua służący do nauki języków obcych, warsztat LogiKit, który pozwoli młodszym odbiorcom zapoznać się z robotyką). W pracowni plastycznej- MultiArts można będzie poznać największych na świecie artystów i ich dzieła oraz tworzyć własne prace plastyczne przy pomocy komputera, krótkich filmów, a także animacji. MultiMusic stworzy możliwość nagrywania własnej muzyki przy pomocy multimedialnych instrumentów współpracujących oczywiście z systemem komputerowym. MultiScience & MultiTech pozwoli uczniom różnych poziomów kształcenia poznać skomplikowany świat robotyki. Uczestnicy warsztatów poznają działanie robotów oraz ich zastosowanie w przemyśle. Multikid to fantastyczne miejsce, w którym najmłodsi poprzez zabawę postawią pierwsze kroki w świat nauki, sztuki i techniki. Do dyspozycji dzieci będą komputery oraz specjalne klocki, za których pomocą będzie można nawiązać kontakt z nowoczesną technologią.
To wszystko czeka nas w Mediatece, mieszczącej się przy ulicy Szegedyńskiej 13a w Warszawie. Dni otwarte - 18-20 listopada 2010r.Dodał: mamasita

Środa 1 grudnia 2010 14:23

Ilość odsłon: 2147

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków