Artysta.pl na Facebooku

Pakt dla kultury podpisany

14 maja Obywatele Kultury oraz Premier Donald Tusk podpisali Pakt dla Kultury. Premier mówi o triumfie kultury nad władzą – czy tak będzie?

Ruch społeczny Obywatele Kultury jest reprezentowany m.in. przez Agnieszkę Holland i Krzysztofa Warlikowskiego. Celem ruchu jest zmiana zasad zarządzania i finansowania kultury. Podpisany Pakt dla kultury zakłada m.in. podwyższenie wydatków na kulturę do 1 proc. budżetu państwa w perspektywie do 2015 roku.

Po podpisaniu paktu premier Tusk powiedział: "Ten pakt rodził się nie tylko w serdecznej dyskusji ludzi, którzy wiedzą na co dzień, co znaczy oddawać swój czas, swoją energię, swoje życie na rzecz kultury. Ten pakt rodził się także czasami w twardej dyskusji, w twardym sporze, bo rozmawiamy także o bardzo poważnych pieniądzach, jakie są potrzebne, aby ta kultura nie ginęła, aby polska kultura nie niknęła za naszego życia i za życia przyszłych pokoleń"

Premier stwierdził, że w administracji i urzędach zaczyna się rozumieć, jak ważne jest inwestowanie w kulturę dla samej kultury, ale nie tylko. „Kultura to także opłacalny interes dla państwa, dla narodu, dla wszystkich obywateli” - dodał premier.

Przełomowym zapisem jest punkt dotyczący domeny publicznej – rząd zobowiązał się do bezpłatnego udostępniania dzieł będących własnością publiczną, a ponadto dofinansowywać co roku zakupy praw autorskich ważnych utworów, a następnie udostępniać je w domenie publicznej. W praktyce oznacza to coraz większą dostępność archiwalnych filmów, audycji radiowych czy nagrań za pośrednictwem internetu.

Pieniądze stanowiące 1 proc. budżetu państwa mają zagwarantować działalność takich instytucji jak muzea, galerie czy filharmonie, ale także biblioteki i programy szkolne na wszystkich etapach kształcenia. Według Obywateli Kultury pozyskane środki powinny być przeznaczone także na badania i szczegółową diagnozę kryzysu czytelnictwa.

Komentatorzy wskazują jednak na źle obrany kierunek działań. Według nich, nie powinno się zaczynać wzmocnienia kultury od pieniędzy. Wątpliwe aby różnica na poziomie 0.2 proc. stanowiła aż tak istotną zmianę, prowadzącą do zapewnienia przez polską produkcję filmową prestiżowych miejsc na liczących się światowych festiwalach. Biblioteki nie staną się miejscami tętniącymi życiem, bo takie zmiany zależą od ludzi – ich zapału i energii. Należy jednak docenić wszelkie starania mające na celu poprawę sytuacji w kulturze. Być może za tym pomysłem będą szły kolejne, które w dłuższej perspektywie przyniosą zamierzone efekty.

Pakt dla Kultury ma charakter otwarty – może do niego przystąpić każdy podmiot uznający postanowienia Paktu i działający na rzecz kultury. Pakt przygotowany i negocjowany był przez Obywateli Kultury – nieformalny i dobrowolny ruch obywatelski na rzecz zmiany zasad zarządzania i finansowania kultury. Dążenia ruchu wspiera dziś ok. 90 tys. PolakówDodał: margharita

Piątek 20 maja 2011 14:16

Ilość odsłon: 1443

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

strzala - Piątek 20 maja 2011 16:12
Nie sądzę aby wprowadzenie tego paktu miało coś zmienić. Różnica wyniesie zaledwie 0.2 pp. To są oczywiście jakieś większe kwoty, ale to pomoże raczej (przynajmniej moim zdaniem) tym, którzy kłopotów nie mają tak naprawdę. Młodzi artyści nadal będą nikim.
marchewa - Piątek 20 maja 2011 16:36
Jeżeli dodatkowe pieniądze będą wydawane na finansowanie polskich komedii to będą to raczej zmarnowane pieniądze. choć podoba mi się pomysł z darmowym udostępnianiem niektórych dzieł. To akurat krok w dobrą stronę.
Boruc - Piątek 20 maja 2011 18:13
Obywatele Kultury będą na festiwalu filmowym w Gdyni. Chyba chcą o sobie przypomnieć :) Też czekam na darmowe udostępnianie niektórych dzieł.
Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin