Artysta.pl na Facebooku

Pierwszy plener dla niepełnosprawnych intelektualnie

W ubiegły weekend 6 i 7 sierpnia w Parku i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbył się pierwszy plener malarski najciekawszych polskich artystów z niepełnosprawnością intelektualną.

Wśród uczestników znaleźli się m.in. tak znani twórcy nieprofesjonalni jak: Jacek Zdanowski, Radosław Pytelewski i Klaudiusz Grabisna. Towarzyszylli im profesjonaliści – malarz i grafik Piotr Młodożeniec oraz mieszkający we Francji malarze Marie-Louise Bang i Giu Lessin. – Tworzenie niewymuszone, radosne, wspólne, eksperymentalne i niepodlegające ocenie owocuje wspaniałymi, oryginalnymi dziełami sztuki – podkreślają artyści.

Organizatorami pleneru są: znana z wielu spektakularnych wydarzeń artystycznych, wspierających i promujących twórczość artystów niepełnosprawnych intelektualnie Fundacja Awangarda oraz Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie.

- Pierwszy raz w historii muzeum gościmy w naszym parku artystów z niepełnosprawnością intelektualną, tak, aby zwiedzający mogli obserwować proces powstawania ich prac – wyjaśnia Alicja Knast, kurator Muzeum Fryderyka Chopina. – Ich obrazy, zainspirowane postacią i twórczością Chopina, utworzą wystawę otwartą dla wszystkich zwiedzających Żelazową Wolę.
- W Polsce dorosłe osoby niepełnosprawne intelektualnie rzadko mają możliwość rozwijania swojego potencjału artystycznego i pracy zawodowej – podkreśla Margaret Samborska, założycielka i prezes Fundacji Awangarda. – A dzięki sztuce mogą doświadczyć pozytywnej przemiany społecznej, kulturalnej i ekonomicznej. Na plenerach tworzą wspólnie z profesjonalnymi artystami, nawzajem się inspirując. Dodatkowo, dzięki sprzedaży prac, zarabiają pieniądze.
Darek Sędrowicz, jeden z artystów promowanych przez Fundację, podsumowuje: - Fundacja Awangarda to duch twórczości, a ja z tym duchem się przyjaźnię.
Plener był otwarty dla publiczności.

Fundacja Awangarda to unikatowa fundacja działająca w Polsce na rzecz promocji sztuki artystów niepełnosprawnych intelektualnie. Od 2004 roku Awangarda promuje tę cześć społeczeństwa, która jest niedoceniana i często wręcz odrzucana. Staramy się stworzyć sieć osób niepełnosprawnych intelektualnie, opłacanych za swoją pracę, projektujących i wytwarzających unikatowe produkty artystyczne, które są sprzedawane w Awangarda Studio. Powodem naszego istnienia są właśnie Ci wyjątkowi ludzie. Z biegiem czasu udaje nam się otrzymywać coraz większe wsparcie dla tego, co robimy od: klientów korporacyjnych, którzy zaopatrują się w gadżety i produkty świąteczne oraz klientów indywidualnych, którzy kupują sztukę. Chcemy, aby coraz szerzej rozumiano, że osoby niepełnosprawne intelektualnie są równie ważną i cenną częścią społeczeństwa, jak wszyscy inni.Dodał: Artysta.pl

Poniedziałek 8 sierpnia 2011 08:25

Ilość odsłon: 1642

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław