Artysta.pl na Facebooku

Plewimy Rynek Podgórski!

W najbliższy piątek (21 czerwca) artyści i kuratorzy uczestniczący w 5. edycji Grolsch ArtBoom Festivalu spotkają się o godz. 18.00 na Rynku Podgórskim aby… wspólnie wyplewić ten jeden z najpiękniejszych placów Podgórza. Chcą w ten sposób podziękować mieszkańcom za gościnę dla ich projektów i za umożliwienie realizacji w dzielnicy festiwalowych aktywności.

Do udziału w akcji zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa, nie tylko tych mieszkających w Podgórzu. Zapewniamy niezbędne do pracy narzędzia, worki do pakowania wyrwanych chwastów, a także narzędzia do sprzątania. Zaczynamy o godz. 18.00. – Przez cały festiwal czuliśmy się w Podgórzu mile widzianymi gośćmi – podkreśla Małgorzata Gołębiewska, dyrektor artystyczna festiwalu. - Większość naszych instalacji miała charakter włączający: podkreślały tożsamość dzielnicy i wspólnotowy charakter działań, ale nie zmieniały jej na trwałe. Wspólną akcją na finał dwutygodniowego święta sztuki w przestrzeni publicznej chcemy nie tylko podziękować mieszkańcom za wsparcie, ale także poprawić jakość ich życia – w ramach Protestu społecznego Julii Vogl głośno narzekali bowiem na nieskoszoną trawę i chwasty szpecące Podgórze.

Po zakończeniu plewienia, o godz. 21.00 zapraszamy - także na Rynku Podgórskim - na projekcję dokumentu Krzysztofa Żwirblisa Muzeum Społeczne będącego rezultatem spotkań artysty i kuratorów z mieszkańcami, bez których Grolsch ArtBoom Festival nie byłby możliwy.

Przypominamy, że 5. Grolsch ArtBoom Festival rozpoczął się 7 czerwca i jako bohatera obrał właśnie Podgórze. Przez blisko dwa tygodnie zrealizowano piętnaście projektów wśród nich m.in.: Mural/Antymural Vovy Vorotniova podkreślający naturalne piękno czystej ściany, wspólnotowy projekt Grupy Medusa – Klopsztanga, trzepak reaktywacja, czy Second Moon Syndrome – sztuczny księżyc na Kładce Bernatka łączący obydwa brzegi miasta. W kinie Wrzos powstała niepokojąca dźwiękowa instalacja Katarzyny Krakowiak, Łukasz Skąpski zamknął w białym kontenerze 10 m sześciennych zimowego powietrza, a Krzysztof Żwirblis tworzył muzeum społeczne badając historie prywatne i zaangażowanie mieszkających tu ludzi. Charakter społecznej akcji miał także projekt Julii Vogl Kolorując niewidoczne w Podgórzu, w której mieszkańcy mieli zakwalifikować się do którejś z kolorystycznych kategorii określającej ich nastawienie, zawód, dyspozycje.

Na stronie festiwalu można zobaczyć film podsumowującego pierwszy festiwalowy tydzień.

Grolsch ArtBoom Festival - to największe i najważniejsze wydarzenie prezentujące w Krakowie sztukę współczesną, zarówno polską, jak i zagraniczną. Spośród innych festiwali poświęconych sztuce wyróżnia go to, że dzieła przygotowane na festiwal są prezentowane w przestrzeni publicznej miasta, dzięki czemu może zobaczyć je każdy – nie tylko osoby związane ze środowiskiem sztuki. Dzieła wchodzą w interakcję z otoczeniem i pobudzają przechodniów do refleksji nad rzeczywistością. Co roku w czerwcu, w Krakowie swoje projekty prezentują najwybitniejsi i najciekawsi współcześni twórcy. Dotychczas byli wśród nich m.in. Jenny Holzer, David Černý, Pavel Büchler, Marcin Maciejowski, Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Sztwiertnia, Grupa Twożywo, Guy Ben-Ner, Robert Kuśmirowski i Grzegorz Drozd. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Małgorzata Gołębiewska, a organizuje go Krakowskie Biuro Festiwalowe. Od dwóch lat sponsorem tytularnym festiwalu jest marka Grolsch.www.artboomfestival.plIPDodał: Artysta.pl

Środa 19 czerwca 2013 13:43

Ilość odsłon: 1861

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków