Artysta.pl na Facebooku

Płyty winylowej czar

Pod koniec lat 80 głoszono koniec albumów analogowych, które miały zostać wyparte przez rewolucyjny jak na ówczesne czasy cyfrowy compact disc. Płyta winylowa miała odejść do lamusa – CD był zachwalany jako trwalszy i bardziej odporny na uszkodzenia. Zaś cyfrowy zapis dźwięku miał być dużo lepszy od analogowego. Rok 1988 był przełomowy – na świecie rozeszło się więcej kompaktów niż winyli, które przeszły do podziemia i były na wymarciu. Kolejna dekada miała przynieść ich całkowity kres. Jednak trendy i gusta potrafią zakpić z logiki rozwoju technologii. Ostatnie 10 lat to nieustanny powrót czarnej płyty. Jakie są tego powody? Sentyment? Spora grupa fanów wychowana na winylach uważa je po prostu za coś, co ma „duszę”. Niejednokrotnie można usłyszeć opinię, że dźwięk z czarnej płyty jest bardziej naturalny, nie tak sterylny. Poza tym CD nie ma możliwość rywalizacji na jednym, niezwykle istotnym polu: artystycznej otoczki. Płyta winylowa daje większe pole do popisu w kwestii designerskiej i poligraficznej otoczki. Stanowi niejednokrotnie małe dzieło sztuki użytkowej. A płyta CD? Zbiera kurz w kącie, nie przyciąga wzroku, nie woła „weź mnie do rąk!”.

Jednak ponowny triumf płyty winylowej to coś więcej niż tylko sentyment. Moc, jaką niesie ze sobą płyta winylowa doceniają poważne rynki kapitałowe. Jest zaliczana do tej samej grupy dóbr, co dzieła sztuki, wino czy antyki – staje się inwestycją alternatywną, niezależną od koniunktury na giełdzie. Na rynku wtórnym ceny niektórych płyt osiągają zawrotne ceny. Jako przykład może posłużyć singiel Sex Pistols 'God Save The Queen” wyprodukowany przez wytwórnię A&M – jego cena sięga 8 tysięcy funtów! Inny przykład to debiutancki album Beatlesów „Please Please Me”.

Jednak wycena to jedno, a ceny jakie są oferowane za poszczególne albumy, to zupełnie inna bajka. Album „Yesterday and Today” zespołu The Beatles z okładką, na której możemy zobaczyć członków zespołu obłożonych kawałkami mięsa i fragmentami lalek osiągnął cenę 38,5 tys. dolarów!

W naszym kraju także istnieje rynek analogów. Niektóre płyty są sprzedawane za 1-2 tys. złotych. Jako przykład może posłużyć płyta „Legenda” zespołu Armia i „Extravaganza” Czesława Niemena i Michała Urbaniaka. Poszukiwane są także płyty ze współczesną muzyką poważną. Szczególnie cenne są prawykonania i pierwsze tłoczenia Lutosławskiego, Kisielewskiego czy Szymańskiego. Droga jest też kronika płytowa festiwalu Warszawska Jesień i seria Polish Jazz z utworami Komedy.

Dziś na całym świecie sprzedaje się kilkanaście milionów płyt winylowych – nie tylko tych archiwalnych, ale także reedycje oraz nowe albumy. W Polsce w 2010 sprzedano 40 tysięcy winyli. Nie jest to ogromna liczba, ale stanowi solidną niszę pozwalającą na wydawanie coraz większej ilości takich płyt. Analogi są droższe od kompaktowych odpowiedników, jednak popyt na nie nie słabnie. Nie jest raczej możliwe, aby płyta winylowa zatrzymała cyfrową rewolucję, jednak na pewno nie zostanie zapomniana.Dodał: Raistlin

Piątek 20 maja 2011 09:05

Ilość odsłon: 1636

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

atom123 - Piątek 20 maja 2011 09:37
Może któraś z płyt mojego ojca jest w takim razie warta więcej niż się spodziewamy?
Artysta.pl - Piątek 20 maja 2011 10:30
Mój znajomy jest wielkim miłośnikiem winyli. A ja uwielbiam wpadać do niego i buszować w tych wszystkich płytach. Mówcie co chcecie, to zupełnie inne uczucie niż słuchanie muzyki z komputera czy z płyty CD.
Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin