Artysta.pl na Facebooku

Po co nam Flash Mob?

Wyobraźcie sobie: jesteście w centrum miasta, a nagle ludzie wokół was zaczynają tańczyć lub bić się na poduszki. „Zwariowali” - nasuwa wam się na myśl. Nic bardziej mylnego. To wcale nie oznaka utraty zmysłów, lecz Flash Mob.

Flash Mob to nic innego jak błyskawiczny tłum – jest to termin stosowany do określania sztucznego tłumu ludzi gromadzących się niespodziewanie w publicznym miejscu w celu przeprowadzenia krótkotrwałej akcji, zazwyczaj zaskakującej dla ludzi niewtajemniczonych. Ludzie uczestniczący w akcji nie znają się nawzajem, znają jedynie czas i miejsce akcji, o której informacje rozpowszechniane są za pomocą SMSów i Internetu.

Pierwsza akcja Flash Mob została zorganizowana w Nowym Jorku w roku 2003, kiedy to ludzie zgromadzeni w sklepie Macy's wypytywali sprzedawców o dywanik miłości dla komuny. Inne akcje polegały między innymi na oddawaniu pokłonów pluszowemu dinozaurowi w jednym ze sklepów z zabawkami na Times Square, klaskaniu wewnątrz ekskluzywnego hotelu czy oglądaniu wyimaginowanego przedstawienia. Co ciekawe – po zakończonej akcji jej uczestnicy rozchodzą się jak gdyby nigdy nic, wprawiając tym obserwatorów w jeszcze większą konsternację. Flash Moby pojawiły się w odpowiedzi na ciągle organizowane protesty. Flash Mob – ludzie gromadzący się bez wyraźnego celu – mieli stanowić swoistą przeciwwagę.

Także w Polsce mamy do czynienia z grupami organizującymi Flash Moby. Wymienić można choćby działający od 2003 roku Warszawski Front Abstrakcyjny. Pierwsza tego typu akcja w Polsce miała miejsce w Radomiu, gdzie kilkadziesiąt osób zachwycało się doskonałością smaku bułek z serem. Zainteresowani tematem mogą jednak odnaleźć początki Flash Mobów jeszcze w czasach PRL-u, gdy dwie lub trzy osoby zatrzymywały się na ulicy, patrzyły w niebo i mówiły „Oooo!”, co oczywiście wywoływało mniejsze lub większe zainteresowanie przechodniów.

Najważniejszą ideą Flash Mobów jest dobra zabawa uczestników i spontaniczność całej akcji, wywołująca zazwyczaj konsternację i zaciekawienie postronnych obserwatorów. Po kilku sukcesach takich akcji wielkie firmy zapragnęły wykorzystać Flash Mob do celów reklamowych. Nie spotkało się to jednak z pozytywnym odzewem ponieważ jednym z głównym założeń jest organizowanie akcji dla przyjemności, a nie dla celów zarobkowych. Jak powiedział Monty, animator Flash Mobów w Nowej Zelandii: „To nasza walka z rzeczywistością i kategorycznie domagamy się, by nie traktowano nas poważnie. To, co robimy, jest apolityczne, niekomercyjne i zupełnie głupie”.

Być może to właśnie jest przyczyną popularności takich akcji? Brak ideologii i sztywnych ram, możliwość oderwania się od rzeczywistości i zrobienia w grupie czegoś, na co zapewne nie odważylibyśmy się w pojedynkę, zresztą nie wywołałoby to takiego wrażenia. Ludzie biorący udział w akcjach podkreślają, ze najważniejszy jest dla nich właśnie bezsens akcji i możliwość udziału w niekonwencjonalnych działaniach. Wyobraźnia organizatorów wydaje się być nieograniczona, pozostaje nam zatem oczekiwać na kolejne przykłady zwariowanych akcji.Dodał: malina

Środa 15 czerwca 2011 10:40

Ilość odsłon: 1756

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Gudrun - Środa 15 czerwca 2011 12:16
ostatnio byłem na tym eksperymencie mp3 w Krakowie, mieliśmy nagranie i trzeba było się stosować do poleceń a ludzie wokół oczywiście nic nie słyszeli i nagle jakieś 1000 ludzi stoi i tańczy na ulicy - no szok. wyszło świetnie.
Lechowit - Środa 15 czerwca 2011 12:56
Niektóre akcje są naprawdę niezłe. Na przykład w Warszawie, jak nagle ludzie na stacji upuścili łyżeczki. Albo w czepkach wskazywali pałac kultury. Lubię takie absurdalne i nieco surrealistyczne akcje, pozwalają na jakąś odskocznię.
robotnik - Wtorek 26 lipca 2011 15:41
koleżanka mi mówiła, że w Krakowie ostatnio był kolejny flash mob. Myślę, że to ciekawa inicjatywa, zawsze to jakaś odmiana od szarej rzeczywistości.
Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław