Artysta.pl na Facebooku

Po słońce i wodę

W Toruniu ma miejsce tematyczna wystawa nosząca tytuł „Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe”. Ekspozycja ma pokazać wypoczynek nad wodą w kategoriach niezwykle istotnego dla całego polskiego społeczeństwa, fenomenu o skali kulturowej. Wystawę organizuje toruńskie Muzeum Etnograficzne.
Trzeba powiedzieć, że wypoczynek nad wodą jest utożsamiany z kolejnym wybiegiem mody. Ludzie zachowują się jak na pokazie i jest to znakomita okazja do lansowania się przez projektantów. Niezwykłym paradoksem jest to, że im mniej garderoby, tym bardziej fantazyjne kolory i kroje są wykorzystywane przez twórców strojów plażowych. Na plaży po prostu wypada być odpowiednio, ciekawie ubranym. Nie tylko panie powinny zadbać o dobór odpowiedniego bikini, czy jednoczęściowego kostiumu, ale również i panowie, którzy zakładają przecież tylko kąpielówki. Wbrew pozorom, w sklepach można zakupić kąpielówki w różnych wzorach i fasonach.
Szaleństwo, jakie wiąże się z modą plażową, ma bogatą historię, którą mieszkańcy Torunia i przyjezdni goście, mogą prześledzić w Muzeum Etnograficznym. Będzie można również dowiedzieć się tam, jakie aktualnie panują trendy w modzie plażowej. Istnieje bardzo wiele sposobów manifestowania ludzkiej cielesności i to starano się również zaprezentować na wystawie.
Kuratorką wystawy „Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe” została Hanna Łopatyńska. Twierdzi ona, że tematyka wystawowa, czyli samo plażowanie, powinno być postrzegane nie tylko jako sposób spędzania wolnego czasu w trakcie lata, ale jako interesujące zjawisko kulturowe, które kilkadziesiąt lat temu otoczone było swoistym kodeksem, w którym zawarte zostały zasady etykiety. Ludzie wybierający się na plażę koniecznie musieli przestrzegać owych zasad, inaczej byli izolowani społecznie i wytykani palcami. Niestosowanie się do zasad plażowej etykiety niekiedy mogło grozić posądzeniem o nieprzyzwoite zachowanie lub w najlepszym przypadku – za przejaw złego wychowania. Z biegiem lat jednak etyka uległa przewartościowaniu, podobnie jak kodeks moralny globalnego społeczeństwa. Stąd też zmiany nastąpiły również w obrębie obyczajów, które obowiązują na plażach. Różne były stroje plażowe. Z czasem zarówno panie, jak i panowie, zaczęli odkrywać coraz więcej ciała, które mogło czerpać energię ze słońca. Opalanie się zostało celem wyjazdów wakacyjnych na plażę. Nie ulega wątpliwości, że zmieniło się podejście ludzi do opalania. Jedni skrzętnie chronili każdy skrawek swojego ciała przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych albo wręcz przeciwnie, wylegiwali się plackiem na plaży, aby w możliwie najkrótszym czasie uzyskać idealną opaleniznę.
W Toruniu, w Muzeum Etnograficznym można obejrzeć stroje z różnych epok. Zarówno te, które zachowały się do naszych czasów w oryginale, jak i kostiumy zrekonstruowane współcześnie. Na wystawie znalazły się archiwalne pocztówki, filmy i fotografie. Wszyscy goście Muzeum Etnograficznego, będą mogli zapoznać się z historią plażowych ubiorów, ale nie tylko. Ekspozycja proponuje im jednocześnie wgląd w rozwój przemysłu plażowego, bowiem przecież z czasem pojawiały się na rynku nie tylko nowe modele kostiumów, ale też różnego rodzaju rekwizyty. Mowa tu chociażby o parasolkach chroniących przed słońcem czy o sprzęcie sportowym związanym z plażą i wodą. Trzeba powiedzieć, że ich produkcja rośnie w siłę, podobnie jak gastronomiczno - wypoczynkowe zaplecze, czyli wszelkie kurorty i pensjonaty. Co ciekawe, plaże znajdziemy już nie tylko w nadmorskich miejscowościach, ale nawet w Krakowie czy w Warszawie, którym do Morza Bałtyckiego jest co najmniej daleko.
Wystawa prezentuje zdjęcia publicznych kąpielisk, mieszczących się nie tylko w Toruniu, ale też w Poznaniu i w stolicy.
Wystawę „Po słońce i wodę” można podziwiać w Muzeum Etnograficznym w Toruniu aż do 30 września bieżącego roku.Dodał: kamyk

Wtorek 5 lipca 2011 10:20

Ilość odsłon: 1211

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków