Artysta.pl na Facebooku

Podróż na Wschód z Galerią Arsenał.

Galeria Arsenał w Białymstoku w związku z polską Prezydencją w Unii Europejskiej organizuje wystawę “Podróż na Wschód”. Polska, obok Szwecji, jest inicjatorem projektu Partnerstwa Wschodniego. Zapraszani są artyści z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, a także artyści z Polski.

Celem galerii nie jest grupowanie prac w kącikach narodowościowych ani lansowanie poglądu, że kwestia tożsamości narodowej i przynależności państwowej jest nieistotna i niewidzialna. Państwowość i historia kraju wpływa na kondycję sztuki w każdym państwie. Działalność artystyczna związana jest bowiem nie tylko z zasobami artysty, ale także z uczelniami artystycznymi, instytucjami wspierającymi proces produkcji prac i ich wystawiania i wreszcie z licznością środowiska i obecnością kuratorów i krytyków sztuki. To są problemy dotyczące artystów we wszystkich niemal krajach. Artyści są pytani o to, co ich porusza w danym miejscu i czasie.

Edwin Bendyk wieszczy, że rozwiązaniem wielu globalnych bolączek jest tworzenie stosunków międzyludzkich, które są oparte na miłości, nie na konkurencji, hierarchii i dominacji. Dlatego twórców wystawy interesuje miłość wychodząca za ramy uczucia łączącego dwoje ludzi. Szukają oni pozytywnych emocji tworzących często alternatywne wobec państwa i kapitału powiązania ludzi na całym świecie. Wystawa jest tworzona, aby zapytać artystów, jaką rolę odgrywają te emocje odgrywają we współczesnym, postkomunistycznym społeczeństwie i czy budowanie nowego kapitału społecznego na pozytywnych relacjach to utopia czy też taki projekt ma znamiona realności.

Projekt to sytuacja otwarta, stwarzająca różnorodne ścieżki uczestnictwa i interpretacji: można oglądać, słuchać, rozmawiać, współuczestniczyć i pisać. Gromadzone będą obiekty, organizowane będą spotkania, dyskusje, wykłady, warsztaty, performance i instalacje w miejscach publicznych.

Wystawa zostanie otwarta 5 sierpnia. Potrwa do 30 września 2011 roku.



Dodał: kawalkada

Piątek 15 lipca 2011 10:03

Ilość odsłon: 1348

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań