Artysta.pl na Facebooku

Postindustrialny design - Lofty Kraków

Kiedyś postindustrialne wnętrza kojarzono z ciężką pracą, biedotą i proletariatem. Cóż takiego się wydarzyło w ostatnich latach, że obecnie stanowią jedne z najdroższych i najbardziej pożądanych nieruchomości na rynku?

Tak zwane LOFTY, mieszkania stylizowane na pofabryczne lub mieszczące się w postindustrialnych wnętrzach, stanowią szczyt ekstrawagancji oraz oznakę zamożności i dobrego smaku. Świadczą o wysokim usytuowania w hierarchii społecznej. Ten szerzący się światowy trend dotarł, przed kilkoma laty, również do Polski. Lofty cieszą się szczególną popularnością w miastach takich jak: Warszawa, Wrocław, Gliwice, Gdańsk, czyli dużych przemysłowych centrach. Pierwsze powstały w Bytomiu, jednak te nie przyczyniły się do wzrostu ich popularności. Dopiero przebudowane łódzkie fabryki i hale przemysłowe, mieszące się nieopodal głównych dróg osławiły polskie lofty. Już wkrótce marzenia krakowian również mogą się urzeczywistnić, gdyż w niedługim czasie do użytku oddane zostaną pierwsze LOFTY w tym właśnie mieście.

Lofty to typ architektury szczególnie charakterystyczny dla środowisk artystycznych i intelektualnych początku XX wieku. Kiedy opuszczone fabryki, magazyny, młyny zaczęto adaptować na pracownie i mieszkania twórców. Wywodzą się z miasta Nowy York (i można je oglądać w niejednym amerykańskim filmie czy serialu). Z czasem zaczęły cieszyć się zainteresowaniem nie tylko członków bohemy, ale i zwykłych ludzi o wyrafinowanym smaku i nietypowym poczuciu estetyki. Ogromne otwarte przestrzenie, gotowe na aranżacje według smaku i wizji właściciela, połączenia starego z nowym, ciepłej cegły z zimnymi metalicznymi wykończeniami, panoramiczne okna, stare okiennice to tylko niektóre z zalet postindustrialnych mieszkań.

Lofty to aranżacja starych fabryk, młynów, hal, spichlerzy. Z zasady przy adaptacji niewiele zmienia się w ich wyglądzie zewnętrznym, prócz niezbędnej konserwacji i renowacji, prawdziwa magia zaczyna się w środku. Konstrukcje przeobrażane są w luksusowe, przestronne, modernistyczne wnętrza mieszkaniowe, przy jednoczesnym zachowaniu elementów oryginalnego budownictwa przemysłowego (na przykład widoczne stare instalacje). Wysokiej jakości produkty (drewno, marmury) oraz zastosowanie najnowszych technologii (szybkobieżne windy, podziemne parkingi) nadają wnętrzu luksusowy charakter.

Krakowskie Lofty to adaptacja zabytkowego młynu „Ziarno”, który mieści się w dzielnicy Zabłocie, w pobliżu Kazimierza. Charakterystyczna budowa obiektu pozwoliła na bardzo ciekawe rozwiązania architektoniczne. Nietypowe połączenia starych ceglanych kolumn z nowoczesnymi metalicznymi wykończeniami i elementami drewna. Ogromne okiennice z widokiem na Stary Kazimierz i niesforną Wisłę, to tylko nieliczne z asów, jakie trzymają w rękawie deweloperzy. Stare budownictwo w niesamowicie nowoczesnej aranżacji, z pozostawionymi przemysłowymi elementami (urządzenia do mielenia, windy, podajniki, stare sklepienia, przemysłowe okna), to jak prowokacyjne zderzenie dwóch światów. Jasna, promienna kolorystyka, delikatne stare akcenty w nowej aranżacji, przypominają o historii miejsca nadając mu niepowtarzalny urok przeszłości.

Powstały w 1919 roku młyn przebudowano w taki sposób, by posiadał kilka pięter gotowych do odmiennej aranżacji. Parter przeznaczono na lokale usługowe, gdzie również znajduję się dwudziesto czterogodzinna recepcja. Pierwsze cztery piętra zajmują mieszkania jednopoziomowe, kolejne stanowią kwatery dwupoziomowe, a siódme ostatnie piętro zarezerwowano dla penthouse’ów, z widokiem na miasto. Łącznie w budynku znajduje się pięćdziesiąt siedem mieszkań i sześć lokali komercyjnych. Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest „zielony taras” usytuowany na dachu, raczący zapierającym dech w piersiach widokiem, dostępny dla każdego mieszkańca strzeżonej budowli. Wszelkie zdjęcia, plany i aranżację można obejrzeć na stronie dewelopera.

Lofty powstały w ramach kompleksowego planu rewitalizacji dzielnicy Zabłocie. W najbliższych latach planowanych jest wiele podobnych, ciekawych inwestycji (część z nich już powstała lub jest w trakcie budowy). Moda na lofty zapewnia pomysłowi powodzenie, to jak samonapędzająca się machina, nie trzeba ich zatem nawet nadto reklamować. Nowe aranżacje starych budowli, nadają im swoisty wysublimowany charakter. Niestety najprostsze rozwiązania niekoniecznie muszą być najtańsze i lofty są tego doskonałym przykładem. Za mieszkanie z charakterem i swoją historią przyjdzie nam słono zapłacić. Koszty urządzenia loftów są z założenia bardzo niskie, jednak moda na tego typu budownictwo sprawiła, że rynek samoistnie podbił ceny projektowania i urządzania. Dlatego ich głównymi nabywcami są ekscentryczni zamożni artyści, lub biznesami (gotowi na pewne nieudogodnienia) traktujący je jako dodatek do swojego imagu.

Lofty posiadają ogromny potencjał. Dają nieprzebrane możliwości aranżacyjne i dekoratorskie, można je w dowolny sposób przekształcać (poprzez na przykład zastosowanie antresol- ze względu na wysokie ściany) wyodrębniać tudzież podkreślać pewne elementy (cegła), przy jednoczesnym zachowaniu ich minimalizmu i surowości. Dają ogromne pole do popisu swym właścicielom, rozwijając ich wyobraźnie i dając możliwość realizacji własnych wizji. Ponieważ jednak, rynek odbiorców jest niezwykle ograniczony (ze względu na niebagatelną cenę) coraz częściej obserwuje się przejście z „hard loftów” (cała powierzchnia, jako jedno pomieszczenie, z wyłączeniem łazienki) i „raw loftów”(całkowicie niewykończona przestrzeń), na „soft lofty”(adaptacja zwykłego mieszkania).

Zamiast biegać i przekopywać się przez stare fabryki w poszukiwaniu miejsca na swój kont, można zaaranżować własne mieszkanie (tudzież dom) na stylistykę budownictwa loftowego. To dopiero wyzwanie dla wyobraźni. Stare przemysłowe podłogi, ceglane elementy i do dzieła. W imię starej zasady „jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma”.


PKDodał: Artysta.pl

Środa 9 maja 2012 13:40

Ilość odsłon: 2851

Ocena: -1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice