Artysta.pl na Facebooku

Prędzej świnie zaczną latać niż...?

Zespół Pink Floyd to niezaprzeczalna legenda, która do tej pory gromadzi całe rzesze fanów z całego świata. Od sympatyków rockowego brzmienia, po absolutnych fascynatów i znawców dorobku grupy. Nic więc dziwnego, że historia Pink Floyd inspiruje, mnożąc ilość publikacji na swój temat. Najnowszą, jaka ukazała się w naszym kraju, jest pozycja „Prędzej świnie zaczną latać”. Obszerne dzieło Marka Blake'a wydane zostało w Polsce przez Wydawnictwo Sine Qua Non, które już nie po raz pierwszy dotyka tematyki muzycznej.

Mark Blake na ponad pięciuset stronach opisuje historie jednego z najgłośniejszych i najbardziej cenionych zespołów naszych czasów. Zaczynając od młodzieńczego zainteresowania muzyką studentów architektury z brytyjskiego Cambridge, kończy na ambicjonalnych frustracjach dojrzałych muzyków, którzy osiągnęli wyżyny światowej kariery. Pomaga mu w tym Piotr Metz, który w posłowiu uzupełnia całość o najnowsze fakty, istotne szczególnie z perspektywy polskich fanów.

Blake odtwarza 47 lat historii Floydów, na podstawie ponad stu wywiadów, przeprowadzonych z najbliższym otoczeniem grupy. Nie tylko na tej podstawie stwierdzić można, że Mark Blake podjął się zadania o wyjątkowo wysokim stopniu trudności. Należy wziąć też pod uwagę niezwykle wymagających i dociekliwych odbiorców, czy mnożące się kontrowersje wokół działalności zespołu. Autor stara się bowiem odkrywać powody „odejścia” Syda Barreta, porusza temat obecności substancji wspomagających twórcze zacięcie muzyków i wreszcie – śledzi drogę ku rozpadowi grupy. Co najważniejsze – robi to w rzetelny i obiektywny sposób.

Autorowi biografii doskonale udało się pokazać czytelnikom, że nawet najwybitniejszy zespół tworzą ludzie. Genialni, jednak mimo wszystko – tylko ludzie. Nie podnosi on Pink Floyd do rangi ideału. Dotyka tematów trudnych, co daje poczucie autentycznego i szczerego przekazu.

Poza niuansami z życia Floydów, książka zawiera szczegóły towarzyszące powstawaniu największych przebojów zespołu. Blake odkrywa drugie dno tekstów znanych nam od lat. Niejednokrotnie podczas lektury, możemy poczuć natychmiastową potrzebę przypomnienia sobie danej płyty czy utworu. Dlatego w celu intensyfikacji doznań, podczas czytania Prędzej świnie zaczną latać, warto mieć pod ręką kompletną dyskografię zespołu.

Książkę polecić można każdemu, niezależnie od deklarowanej sympatii wobec Pink Floyd. Blake sprawił, że Prędzej świnie zaczną latać to pozycja, którą czytać można nie tylko jako biografię i uzupełnienie informacji o ulubionym zespole, ale jako wciągającą beletrystykę.


MM


M.Blake, Prędzej świnie zaczną latać, Sine Qua Non, Kraków 2012.Dodał: Artysta.pl

Poniedziałek 13 maja 2013 10:13

Ilość odsłon: 2024

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań