Artysta.pl na Facebooku

Przyjaciele pomagają Jarkowi Śmietanie. Dwa charytatywne koncerty już wkrótce w Warszawie

Jarosław Śmietana, wybitny gitarzysta jazzowy i kompozytor, laureat Fryderyka i wielu innych nagród muzycznych jest ciężko chory. Z tego powodu jego przyjaciele i rodzina zorganizowali dwa koncerty charytatywne, które odbędą się 15 i 16 kwietnia w Teatrze Capitol w Warszawie.

Jarosław Śmietana już w latach siedemdziesiątych przewodził polskim jazzmanom. Był liderem grupy Extra Ball w latach 1975-1981, a później przewodził Sounds, Symphonic Orchestra oraz Polish Jazz Stars. W 1998 roku otrzymał statuetkę Fryderyka, od lat również wykłada w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Pod koniec 2012 roku Jarek Śmietana zaczął narzekań na arytmię serca, zmęczenie i bóle głowy. Nie przeszkodziło mu to jednak w rozpoczęciu trasy koncertowej z Andrzejem Olejniczakiem, Adamem Kowalewskim i Adamem Czerwińskim. Niestety, muzykom udało się zagrać tylko jeden koncert. Lewa ręka Jarka zaczęła odmawiać posłuszeństwa na scenie. Następne dni przyniosły złe wieści. Tomografia, którą wykonano w styczniu wykazała obecność guza mózgu. Błyskawiczna operacja w Bydgoszczy się powiodła, ale niedowład lewej połowy ciała gitarzysty pozostał. Teraz czeka go długotrwała rehabilitacja, której efekty nie są pewne.

Na szczęście utalentowany artysta ma wokół siebie wielu dobrych ludzi, którzy postanowili pomóc. Zorganizowali koncert. Zagrają na nim: Adam Czerwiński, Wojtek Karolak, Zbigniew Namysłowski, Piotr Baron, Antoni Dębski, Ewa Bem, Andrzej Jagodziński Trio, Paweł Perliński, Kazimierz Jonkisz, Jerzy Małek, Maciej Strzelczyk, Jacek Kochan, Orkiestra Ryszarda Borowskiego i inni. Pomysł cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że postanowiono zdublować koncert. Szansę na usłyszenie muzyków i wspomożenia Jarka Śmietany w leczeniu wielbiciele jazzu będą mieli 15 i 16 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Capitol w Warszawie.

W akcję pomocy gitarzyście zaangażował się również Nigel Kennedy, który wystąpi na trzecim koncercie charytatywnym w maju.

Dochód z koncertu przekazany zostanie Artyście za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej.

Osoby pragnące wesprzeć cel koncertu i pomóc w tej akcji mogą wpłacić dowolną kwotę na konto: Polska Fundacja Muzyczna, ul. Kruczkowskiego 12/2, 00-380 Warszawa, konto:

PL 42 1440 1101 0000 0000 0489 4766, tytułem: Jarek Śmietana.Dodał: Artysta.pl

Piątek 5 kwietnia 2013 14:52

Ilość odsłon: 1954

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław