Artysta.pl na Facebooku

"Każdy koncert musi być wyjątkowym spotkaniem z publicznością" Mariusz Lubomski w Warszawie

mat. org
Mariusz Lubomski wystąpi 10 i 11 maja w Teatrze Collegium Nobilium. – W tak wyjątkowych i kameralnych miejscach muzyka nabiera dodatkowych walorów – mówi toruński artysta. – Nie mogę doczekać się spotkania z warszawską publicznością.

Lubomski od lat kojarzony jest z nurtem piosenki autorskiej. W latach 80—tych wygrywał Festiwal Piosenki Studenckiej i PaKĘ w Krakowie, co zaowocowało recitalem na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i nagraniem wielu dobrze przyjętych albumów. Podziwiani za młodu Tom Waits, Paolo Conte i Nick Cave, wciąż mają ważne miejsce w jego repertuarze, ale ich songi nie są już jedynymi inspiracjami. – Najciekawsze zawsze było dla mnie poszukiwanie – mówi Lubomski. – Uwielbiam rozkładać tekst na czynniki pierwsze i dawać od siebie co mogę najlepszego. Mam to szczęście, że występuję z muzykami, którzy również nie zadowalają się wykształconymi przez lata umiejętnościami, ale dodają do swojej gry emocje, których nie otrzyma się z żadnym akademickim dyplomem.

I tak w specyficznych piosenkach Lubomskiego da się słyszeć rytmy bossa nowy, dźwięki karaibskie i motywy z pieśni cygańskich, które doprawione są klasycznym bluesem i garażowym undergroundem. To bardzo indywidualne i zarazem otwarte rozumienie sztuki doceniają nie tylko rzesze melomanów z sentymentem wracających do twórczości torunianina. Oryginalność Lubomskiego zauważyła również ekipa Fundacji Platon (organizator Instytutu B61), jednej z trzech polskich instytucji liderów unijnego Programu Kultura. – Jesienią wyruszamy pociągiem z Tallinna do Guimarães – tłumaczy Lubomski. – Podróż potrwa niemal miesiąc. W kolejnych miastach planujemy spektakle, które są połączeniem teatru, sztuki współczesnej i muzyki.
mat.org


Co usłyszy warszawska publiczność? Lubomski zaśpiewa swoje najsłynniejsze piosenki z albumów: „Ambiwalencja”, „Śpiewomalowanie” i „Lubomski w Trójce”. Jak zawsze nie zabraknie niespodzianek. – Każdy koncert musi być wyjątkowym spotkaniem z publicznością – uważa Lubomski. – Jeżeli artysta nie jest w stanie tego zaoferować, to powinien zrobić sobie przerwę i poszukać sił oraz natchnienia.

To niejedyny majowy koncert Lubomskiego na Mazowszu. 18 maja wystąpi on we Wsoli pod Radomiem w Muzeum Witolda Gombrowicza.

Data i miejsce: 10 i 11 maja, godzina 20:00, Teatr Collegium Nobilium, Akademia Teatralna, ul. Miodowa 22/24

Bilety: do kupienia w kasie teatru; rezerwacja pod adresem rezerwacja.tcn@at.edu.pl

Źródło: IPDodał: Artysta.pl

Piątek 4 maja 2012 12:19

Ilość odsłon: 1146

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków