Artysta.pl na Facebooku

"Pokolenie przemiany" - nowa sztuka z Indii

Warszawska galeria Zachęta zaprasza na wystawę „Pokolenie przemiany” prezentującą dzieła młodych artystów mieszkających i pracujących w Indiach, ale też należących do indyjskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych i Europie. Jest to pierwszy w ostatnim czasie tak obszerny pokaz sztuki współczesnej tego regionu w Europie Środkowej. Od prawie dwudziestu lat Indie przeżywają rozwój gospodarczy i technologiczny, a to znacząco wpływa na struktury społeczne. Dobre i złe strony tej przemiany często znajdują odbicie w pracach współczesnych twórców, szczególnie tych młodszych, wzrastających w momencie przejścia.

Tytuł wystawy zapożyczony został od tytułu serii fotografii Anaya Manna, który sportretował swoje pokolenie – przedstawicieli miejskiej generacji próbującej zdefiniować się na nowo, znaleźć dla siebie miejsce pomiędzy przywiązaniem do tradycji a coraz bardziej zglobalizowaną rzeczywistością.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat współczesna sztuka z Indii stała się bardzo popularna. W Europie, ale też w Ameryce i Chinach odbyło się wiele pokazów zbiorowych artystów z tego regionu. Galerie prywatne z Delhi, Bombaju i innych dużych miast przyczyniły się do powstawania lokalnego rynku sztuki, stając się jednocześnie ważnymi graczami na międzynarodowej scenie artystycznej. Także organizacje niekomercyjne oraz szkoły artystyczne otwierają się na niezależne idee i projekty.

Wystawa prezentowana w Zachęcie koncentruje się na młodych artystach, próbując uchwycić stan ducha i umysłu tej generacji. Znajdziemy tam nie tylko gotowe prace, ale też projekty stworzone specjalnie z myślą o wystawie. Pokaz prezentuje mnogość twórców, problemów i sposobów artystycznej ekspresji. Ujęte zostały w kilku wątkach tematycznych. Współczesne idee wyrażane są zarówno za pomocą tradycyjnych, jak i nowoczesnych mediów.

Do udziału w wystawie zaproszeni zostali: Jaishri Abichandani, Prayas Abhinav, Ravi Agarwal, Ashish Avikunthak, Sarnath Banerjee, Devendra Banhart, Ansuman Biswas & Jem Finer, Nikhil Chopra, Baptist Coelho, Shezad Dawood, Rohini Devasher, Gauri Gill, Shilpa Gupta, Tushar Joag, Vishwas Kulkarni, Swati Khurana, Anay Mann, Rakhi Peswani, Prajakta Potnis, Prasad Raghavan, Gitanjali Rao, Akshay Raj Singh Rathore, Malik Sajad, Sharmila Samant, Mithu Sen, Charmi Gada Shah, Tejal Shah, Bharat Sikka, Janek Simon, Praneet Soi, Kiran Subbaiah, Anup Mathew Thomas, Navin Thomas, Nandini Valli Muthiah.

Wystawa potrwa do 6 listopada.Dodał: Artysta.pl

Wtorek 13 września 2011 14:06

Ilość odsłon: 3778

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice