Real Underground

Wystawa „Real Underground” została stworzona w moskiewskim metrze, a jednym z jej organizatorów jest Nikodimych. W jednym z opuszczonych tuneli metra w samym sercu Moskwy znalazła swoje miejsce prawdziwie niezwykła wystawa, stanowiąca owoc ryzykownych wycieczek po tamtejszych katakumbach i innych, zapuszczonych miejscach, do których nikt od dawien dawna nie zaglądał. Rysunki, jakie można oglądać na wystawie stanowią uchwycenie detali industrialnej architektury. Była ona wznoszona jeszcze za czasów Związku Radzieckiego, kiedy to państwo rosyjskie miało się jak najlepiej. Dzieła wystawione w opustoszałych korytarzach metra działają na wyobraźnię i stwarzają możliwość uczestnictwa w swoistej podróży do miejsc, w których wręcz wieje grozą.
Warto powiedzieć, że moskiewskie metro jest punktem zainteresowania wielu osób na całym świecie. 20 lat temu, w 1991 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opublikował mapę, ukazującą tajny system moskiewskiego metra. Początkowo, nie miała być ona powszechnie znana, a dostęp do niej mieli mieć wyłącznie osoby wtajemniczone. Linie korytarzy, które nie służyły już podróżnym, umożliwiały i wciąż umożliwiają niezwykle szybkie przemieszczanie się po stolicy Rosji, nawet w czasie największych korków. Mapka ujawniona przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych przedstawiała trzy węzły alternatywnego transportu. Sporządzili je Amerykanie i ujawnili w sieci internetowej. Do dziś cieszy się ona tym samym zainteresowaniem. Moskiewskie metro od lat jest obiektem, który wzbudza różnorodne emocje. Jest pożywką dla licznych legend miejskich, ponieważ kryje w sobie złowrogie zakamarki i emanuje wprost niezwykła atmosferą, która jest fascynująca i straszna zarazem. Dwóch artystów pochodzących właśnie z Moskwy postanowiło zwiedzić korytarze moskiewskiego metra i z poszczególnych obrazów stworzyć rysunki wystawowe.
Wystawa „Real Underground” początkowo miała się znaleźć w samym metrze, czyli około 80 metrów pod ziemią, ale organizatorzy uznali, że czyniąc tak zdecydowanie ograniczyliby prawdopodobną liczbę potencjalnych widzów. Jednocześnie, czynniki praktyczne, związane z obowiązującym stanem prawnym, zadecydowały, że wystawa została ulokowana w przestrzeni podziemnej, nie mającej właściciela. Organizatorzy zaadaptowali więc ową przestrzeń, która, jak się okazało, idealnie nadaje się na mroczną wystawę. Przedsięwzięcie artystyczne „Real Underground” jest otwarte dla każdego, choć organizatorzy mówią, że muszą to być osoby nie mające klaustrofobii i nie bojące się ciemności.



Dodał: Artysta pl

Czwartek 1 września 2011 11:09

Ilość odsłon: 150

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

vivianne - Poniedziałek 12 września 2011 13:21
Moskwa jest fascynująca. Zarówno ta naziemna, jak i podziemna, przynajmniej wnioskując z tego, co się znalazło na tej wystawie.
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Mleczarnia
Kawiarnia z duszą i domową atmosferą, organizująca liczne imprezy muzyczne i koncerty.

dolnośląskie / Wrocław

Skwer
Filia Fabryki Trzciny przy skwerze Hoovera. Kawiarnia, restauracja a przy tym tętniąca życiem...

mazowieckie / Warszawa

Fabryka Sztuki w Łodzi
Fabryka Sztuki stworzona została na początku 2007 przez Łódź Art Center, Stowarzyszenie...

łódzkie / Łódź