Artysta.pl na Facebooku

ROSENTHAL KUNS(Z)T

mat.org.
W dniach 11 maja – 9 czerwca 2012 roku w poznańskiej galerii ARTYKWARIAT, propagującej sztukę zachodnioeuropejską XIX i początku XX wieku, odbędzie się wystawa porcelany z wytwórni Rosenthal, zatytułowana ROSENTHAL KUNS(Z)T. Główną ideą wydarzenia jest ukazanie bogatej tradycji manufaktury Rosenthal od początku jej istnienia do dziś, wyrażającej się m.in. we współpracy z najwybitniejszymi artystami, takimi jak Henry van de Velde, Walter Gropius, Constantin Holzer- Defanti, Salvador Dali, Andy Warhol, Patricia Urquiola czy Versace.

Wśród prezentowanych na wystawie obiektów znajdą się przede wszystkim przedmioty z kolekcji galerii ARTYKWARIAT, a także ze zbiorów pana Vladimira Malakhova - wybitnego tancerza baletowego, pana Jana Stanisława Witkiewicza - autora wielu publikacji m.in. poświęconych porcelanowym figurom, pana Andrzeja Kareńskiego-Tschurl, a także innych prywatnych właścicieli.

Firma Rosenthal od ponad 130 lat projektuje i produkuje ekskluzywną porcelanę. Jej historia sięga roku 1879 r. – daty założenia fabryki porcelany w bawarskiej miejscowości Selb przez Philipa Rosenthala. Do dziś wyroby Rosenthala produkowane są wyłącznie w Niemczech. Od początku XX wieku manufaktura Rosenthal nawiązywała współpracę z najwybitniejszymi artystami. Obecnie Rosenthal, obok porcelany, tworzy także inne luksusowe wyroby związane z kulturą stołu m.in. srebra, szkło jak również wyrafinowane akcesoria wnętrzarskie.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną przykłady unikalnych wyrobów datowanych na przełom XIX i XX wieku, takich jak porcelanowe figury, unikatowe filiżanki, kolekcjonerskie przykłady serwisów śniadaniowych. Przedmiotom o ponad stuletniej tradycji towarzyszyć będą współczesne wzory wyrobów Rosenthala m.in. nowa, niepokazywana dotąd linia serwisów, ozdobne plakiety i kolekcja porcelanowych dzbanków, ukazująca przemiany wzornictwa artystycznego firmy.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie publikacja książkowa poświęcona porcelanie Rosenthala.

Wystawa połączona zostanie z imprezami dodatkowymi, takimi jak:

- oprowadzanie po wystawie w dniach: 11 maja o godz.17.00 i 9 czerwca o godz. 17.00

- oprowadzanie w ramach Nocy Muzeów – 19 maja o godz. 20.00

- zajęcia dla dzieci i młodzieży w formie warsztatów plastycznych i teoretycznych poświęcone historii i tradycji produkcji porcelany z manufaktury Rosenthal.

Wystawa ROSENTHAL KUNS(Z)T będzie czynna codziennie od 11 maja do 9 czerwca w godzinach: od poniedziałku do piątku 11-19, w soboty 10-16 i w niedziele 11-15. Rozpocznie się w Poznaniu, a następnie na okres od 14 czerwca do 19 sierpnia zostanie przeniesiona do Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące wystawie jest bezpłatny.

Honorowy patronat nad wystawą objęli: Jego Ekscelencja Rüdiger Freiherr von Fritsch, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce oraz Andrzej Kareński-Tschurl, konsul honorowy Republiki Federalnej Niemiec i generalny dystrybutor firmy Rosenthal w Polsce.IPDodał: Artysta.pl

Środa 9 maja 2012 14:03

Ilość odsłon: 2280

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

flaminka - Piątek 11 maja 2012 10:13
Przyjdzie taki dzień, w którym będzie mnie stać na jeden zestawik : filiżaneczka ze spodeczkiem, marki Rosenthal;)
Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice