Artysta.pl na Facebooku

Rozpoczął się festiwal Musica Electronica Nova

Organizatorzy przyrównują program festiwalu do struktury atomu - jest zespołem cząstek elementarnych umieszczonych na orbitach interpretacja/integracja/interakcja. Współgrają ze sobą dźwięk, światło, obraz, ruch, przestrzeń oraz czas, a artyści tworzą wielopoziomowe i niejednorodne struktury dzieł.

Podczas MEN spotykają się różnorodne artystyczne dokonania, różne estetyki i tendencje - od klasycznej elektroakustyki aż po nurt popowy czy alternatywny. Pojawia się dźwięk zapisany na nośniku, ale też live electronics czy live multimedia art.

Festiwal sięga zarówno do ponad 60-letniej pamięci muzycznej jak i do teraźniejszości pędzącej w zawrotnym tempie, stale zmieniającej kształt artystyczny. Każda godzina festiwalu to, jak zapowiada organizator, narodziny szczególnego obrazu elektroniki XX i XXI wieku.

Podczas tegorocznej edycji szeroko reprezentowana jest Francja, co nadaje festiwalowi niezwykle ciekawy koloryt. Francja jest bowiem najbardziej multikulturowym krajem spośród wszystkich krajów europejskich. Specjalnym gościem festiwalu został Pierre Jodlowski, młody francuski kompozytor, działający z powodzeniem na polu muzyki, sztuki wizualnej oraz instalacji.

Szczególnie ważne wydarzenia MEN 2011 to: koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka z udziałem IRCAM, wieczór oper elektronicznych, koncerty INA/GRM oraz MOTUS z imponującymi orkiestrami głośników, akusmonium. Nie można zapomnieć o udziale takich zespołów jak Court Circuit, Syntax, Leopoldinum, solistów Elżbiety Chojnackiej, Daniela Kientzy, Anny Petrini, Fabrice Jungera, grupy muzyki intuicyjnej MIMEO, zespołu Eivind Aarset_Sonic Codex Orchestra zapewni publiczności wiele wspaniałych wrażeń.

Ukazany zostanie także nurt „niewinnych barbarzyńców”, wpisujący się coraz mocniejszą kreską w pejzaż muzyczny XXI wieku. Wśród kompozytorów znajdą się Fraçois Bayle, Pierre Boulez, Denis Dufour, Luc Ferrari, Benjamin de la Fuente, György Ligeti, Bruno Mantovani, Tristan Murail, Jean Claude Risset, Daniel Teruggi, Wojciech Blecharz, Marek Chołoniewski, Dobromiła Jaskot, Stanisław Krupowicz, Lidia Zielińska oraz wielu innych.

MEN 2011 współpracuje z Biennale Sztuki Mediów WRO 2011, z Politechniką Wrocławską, z Akademią Muzyczną oraz Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu a także z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, z Polskim Radiem i z wieloma innymi instytucjami i ośrodkami. Współorganizatorem i założycielem festiwalu jest Związek Kompozytorów Polskich.

Wszystko to już się zaczęło 13 maja, w sercu miasta - w Muzeum Pana Tadeusza podczas inauguracji instalacji „Passage” Pierre’a Jodlowskiego, gdzie rozpoczęła się odkrywcza podróż w świat ekscytujących dźwięków i obrazów.Dodał: niello

Wtorek 17 maja 2011 09:59

Ilość odsłon: 1435

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

creator - Wtorek 17 maja 2011 10:38
Niedługo w Krakowie też się odbędzie festiwal muzyki elektronicznej. W ogóle Kraków coraz bardziej otwiera się na nowe projekty - choćby Tauron Art Boom festiwal. Ciekawe, czy inne miasta pójdą w jego ślady.
Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice