Artysta.pl na Facebooku

Ślady

W Muzeum Witrażu w Krakowie od 14 października będzie można oglądać wystawę „Ślady” Piotra Ostrowskiego. Wystawa jest eksperymentem bazującym na badaniu różnorodnych możliwości wypowiedzi twórczej. Szkło zostaje potraktowane przez artystę w sposób innowacyjny i wykorzystane jako medium śmiałego gestu artystycznego. Proces pracy z materiałem nie kończy się na samej prezentacji. Tworzywo wykorzystane w procesie twórczym nieustannie pracuje, a ryzyko uszkodzenia, pęknięcia czy stłuczenia jest wpisane w jego naturę.

Projekt podejmuje kwestię utrwalania śladów o krótkotrwałej naturze w tak kruchym i delikatnym materiale jak szkło. Konfrontacja daje serię monumentalnych prac o odważnej konstrukcji, których innowacyjny sposób prezentacji tworzy nową jakość obcowania ze szkłem. Wykorzystane odciski to materialne następstwa ruchu, dążenia, pozostałości po zdarzeniu i obecności. To nie relikty przeszłości, lecz niepowtarzalne zjawiska obecne w naszym codziennym otoczeniu, które przez swą efemeryczność często są niezauważone i pominięte. W rzeczywistości znaki te niezwykle szybko ulegają zatarciu, by w krótkim czasie zniknąć bez śladu.

W pracach Piotra Ostrowskiego czas został zatrzymany. Dopracowane formalnie artefakty pozwalają być zarówno tu i tam, teraz i wtedy. Szklane formy stają się lupą, dzięki której ujawniają się zazwyczaj niedostrzegalne ruchy i zdarzenia. Nakładające się na siebie mocne odciski ludzkiej obecności i echo przelotnych zjawisk tworzą polifonię czasoprzestrzennych głosów.

Interesującym aspektem projektu jest fakt, iż idea utrwalenia przemijającego znaku nakłada się na sam proces kreacji. Czasochłonne eksperymenty ze szkłem, zderzenie z charakterystyczną kruchością materiału zdecydowanie pogłębiły próby utrwalenia tego co krótkotrwałe.
Całość, przez swój iluzyjny charakter i transparentność tworzywa pozwala na spotkanie z rzeczywistością pobudzającą pragnienie refleksji.

Piotr Ostrowski jest rzeźbiarzem, autorem witraży i instalacji szklanych. Współautor nagradzanych w międzynarodowych konkursach architektonicznych projektów, w tym nowego terminalu lotniczego w Balicach i Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Wystawę będzie można oglądać do 27 listopada.Dodał: Manolo

Wtorek 27 września 2011 09:59

Ilość odsłon: 3314

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków