Artysta.pl na Facebooku

Śpiewająco przez studia. Chóry akademickie Krakowa.

Parafrazując porzekadło: nie samymi kolokwiami i piwem student żyje. W najbardziej studenckim mieście Polski uczelnie wyższe oferują swym studentom szeroki wachlarz możliwości realizowania się poprzez sztukę. Chóry akademickie są jedną z takich możliwości.

Świeżo upieczony student krakowskiej uczelni może wybierać spośród kilku zespołów. Oto krótka charakterystyka najważniejszych chórów akademickich Krakowa.

Najstarszym chórem w Krakowie, i jednym z najstarszych w Europie, jest Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powstał w 1878 roku z inicjatywy Wiktora Barabasza i Józefa Walczyńskiego. Tradycyjnie jest to chór męski, dopiero w XXI wieku, dokładniej w 2006 roku, dopuszczono do śpiewania w nim kobiety! Powstał wtedy zespół Camerata Iagiellonica - skład mieszany. Następnie w 2009 roku wydzielił się Chór Żeński i obecnie Uniwersytet Jagielloński ma 3 oficjalne zespoły: męski, mieszany i żeński, koncertujące wspólnie oraz osobno. Dyrygentem chóru męskiego jest Oleg Sznicar, chóru mieszanego Włodzimierz Siedlik a składu żeńskiego Janusz Wierzgacz. Kierownikiem i managerem chórów pozostaje niezmiennie od lat Wiesław Kudzia. Chór UJ wydał dotąd 9 płyt i uczestniczył w niezliczonych koncertach, festiwalach i trasach koncertowych po zagranicy.

Kolejną uczelnią posiadającą chór jest Politechnika Krakowska. Przyszli inżynierowie i inżynierki nader chętnie porzucają na czas prób i koncertów świat równań i niezmiennych danych aby dać się ponieść harmonii muzyki. Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej Cantata istnieje od 1990 roku, jego dyrygentką jest Marta Stós. Wśród swych osiągnięć Cantata ma wiele nagród i wyróżnień na przeglądach i festiwalach, zarówno w Polsce jak i zagranicą, z których najnowszym jest Złote Pasmo zdobyte na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowych i Kolęd w Pradze. Chór wydał dotąd jedną płytę, w planach jest nagranie krążka z kolędami. Niedawno Cantata obchodziła hucznie 20-lecie istnienia.

Chór Akademicki Uniwersytetu Rolniczego powstał w 2003 roku. Dyrygentką chóru jest Joanna Gutowska-Kuźmicz. Pomimo krótkiej historii, chór zdążył już nagrać dwie płyty i zdobyć wiele nagród, m. in. Srebrne Pasmo na VI Rybnickiej Jesieni Chóralnej w 2010. Nieustannie rozbudowywany jest repertuar a chórzystów nie opuszcza zapał do pracy i wspólnego śpiewania pod szyldem macierzystej uczelni.

Chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Psalmodia powstał w 1988 roku, od 1995 roku śpiewa pod batutą niezrównanego Włodzimierza Siedlika. Do najciekawszych aktywności chóru można zaliczyć udział w III Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie jako część chóru Pro Musica Mundi - koncert pod batutą Tan Duna wraz z Leszkiem Możdżerem oraz wykonanie oprawy muzycznej trzeciej części filmu Władca Pierścieni połączonej z projekcją.

Chór Educatus skupia z kolei przyszłych nauczycieli i wychowawców młodzieży - studentów i absolwentów Uniwersytetu Pedagogicznego. Powstał w 2000 roku i od samego początku występuje pod dyrekcją Adama Korzeniowskiego. Educatus jest dwukrotnym zdobywcą "Złotego pasma" w Małopolskim Konkursie Chórów.

Jak widać jest w czym wybierać, dlatego jeśli wybierasz się na studia do Krakowa i słoń ci na ucho nie nadepnął, przyjdź na przesłuchanie - może będzie to początek wspaniałej muzycznej przygody!Dodał: victorini

Sobota 11 czerwca 2011 13:47

Ilość odsłon: 1842

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Majka - Sobota 11 czerwca 2011 14:23
Tematyka chórów akademickich była mi obca. Dopiero gdy dołączyła do nas na roku koleżanka śpiewająca w takim chórze bardziej zainteresowałam się tym tematem. Sama co prawda się nie zapisałam, ale byłam na niejednym występie i zawsze bardzo mi się podobało.
migotka - Sobota 11 czerwca 2011 15:25
Bardzo fajny artykuł. Można by napisać też historię chórów z innych miast, nie tylko z Krakowa ;-)
Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin