Artysta.pl na Facebooku

Stwórz teksty na nowe murale Loesje w Warszawie

Od końca czerwca Loesje mocno zakasuje rękawy i razem z grupą znajomych przygotowuje nowe murale na terenie prawobrzeżnej Warszawy.

Do udziału w procesie ich tworzenia – od pisania i wyboru tekstów po malowanie – organizatortzy zapraszają wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć cały proces twórczy od kuchni.

Pierwszy krok do realizacji murali to warsztaty kreatywnego pisania. W trakcie spotkań uczestnicy wspólnie stworzą i wybiorą teksty, które zagoszczą na ścianach. Warsztaty podzielone są na dwie części. Pierwsza odbędzie się 30 czerwca o godzinie 16:00 w klub Sen Pszczoły (Ząbkowska 27/31, Praga Północ). Uczestnicy zajmą się kreatywnym pisaniem metodą Loesje – czyli tworzenie haseł na plakaty i murale Loesje. Warsztaty te, to zabawa skojarzeniami, słownymi i pisanie krótkich tekstów, z których później wybierane są najciekawsze i najbardziej inspirujące. Sesja będzie otwarta tematycznie: piszemy na wszystkie tematy, jakie przyjdą nam do głowy. Pracujemy w grupach po polsku albo angielsku (do wyboru).

14 lipca, w niedziela o godzinie 16:00 w Parku Skaryszewskiego (w pobliżu Ronda Waszyngtona, warsztaty w formie pikniku w parku na trasie alejki za pomnikiem Żołnierzy Radzieckich) odbędzie się końcowa redakcja tekstów z 30 czerwca i wybór haseł, które będą przeniesione na murale.

Warsztaty Loesje pobudzają twórcze myślenie, ćwiczą techniki kreatywnego pisania, pracy w grupie i wyrażania konstruktywnej krytyki. Na oba spotkania wstęp wolny. Loesje zapewnia niezbędne do materiały, wystarczy zabrać ze sobą otwartą głowę i najlepiej kilku znajomych! Warsztaty potrwają od około 2,5 do 3 godziny.

Murale z tekstami powstaną między końcem lipca a początkiem września. Dokładne daty realizacji uzależnione są od pogody. Będą zlokalizowane na terenie prawobrzeżnej Warszawy, wśród ścian pod murale znalazła jedna z elewacji bloku przy Grochowskiej 292.

Wielkoformatowe realizacje utrzymane zostaną w minimalistycznej, czarno-białej stylistyce, charakterystycznej dla plakatów Loesje. Podkreśla ona, że najważniejszą wartością plakatów Loesje jest tekst i jego przesłanie, a nie atrakcyjna kolorystycznie forma.

Pierwszy mural w Warszawie Loesje stworzyła w grudniu 2011 roku na Pradze Północ. Tekst „Im dłużej czekasz na przyszłość tym będzie krótsza” zagościł na ulicy Stalowej 38.

Loesje [czyt. Luszje] to nazwa ruchu, sieci grup działających obecnie w różnych krajach na rzecz wolności słowa i wyrażania własnych opinii, a także aktywizmu społecznego i kreatywności. Swoją nazwę zawdzięcza młodej Holenderce o imieniu Loesje, czyli po polsku – Lusi.

Idea ruchu powstała w listopadzie 1983 roku w grupie kilku przyjaciół w Arnhem (Holandia), którzy chcieli podjąć dyskusję o ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej w Holandii w sposób inny niż w mediach – poprzez czarno-białe plakaty z krótkimi, zachęcającymi do refleksji hasłami, pragnęli uniknąć zjadliwego krytycyzmu.www.Loesje.plwww.Loesje.orgIPDodał: Artysta.pl

Piątek 21 czerwca 2013 12:29

Ilość odsłon: 1797

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice