Artysta.pl na Facebooku

Survival w mieście

Lekcja samo-dostosowania się do trudnych warunków otoczenia to inaczej survival. Obozy przetrwania są organizowane również i w Polsce, ale na ogół mają one miejsce w niesprzyjających okolicznościach, w głębokich lasach, czy na mokradłach. Dotychczas survival ogólnie rzecz ujmując funkcjonował w Polsce w formie rekreacyjnych obozów przetrwania, ale w chwili obecnej można powiedzieć, że aspiruje on do zaistnienia jako swoista filozofia życia i postępowania. Propagatorem tego typu zachowań i idei w Polsce jest Krzysztof Kwiatkowski. Mówi on, że jest to multidyscyplinarna dziedzina, która potrafi zmienić charakter człowieka, wzbogacić go pod względem wewnętrznym. Nadać życiu ludzkiemu głębszy sens. Co ciekawe, podobne poglądy są spójne dla organizowanej już od 9 lat imprezy, która survivalowi i podobnym testom odpornościowym poddaje działania artystyczne. Jest to interesująca koncepcja, zasługująca na głębsze poznanie.

Przegląd Sztuki Survival mający miejsce we Wrocławiu śmiało wyszedł poza obręb muzealnych i galeryjnych wnętrz, bowiem to tzw. miejska dżungla, stała się naturalnym miejscem organizacji całej imprezy. Każdy element wystawy wchodzi dzięki temu w kontakt z samym otoczeniem, a przechodnie przypadkowo trafiający na tą imprezę mają okazję do wchodzenia z aktami twórczymi w pewne interakcje. Impreza pozwala na sprawdzenie wytrzymałości sztuki. Interwencyjne działania Survivalu nakierowane są na tego typu aktualizację.
Skąd idea survivalowa we Wrocławiu? Otóż, organizatorzy całej imprezy twierdzą, że wielu artystów tworzących w swoich pracowniach, za zamkniętymi drzwiami i wystawiający swoje prace na świecie w formie wernisaży, z czasem nieuchronnie muszą stracić kontakt z odbiorcą, a jest to niepowetowana strata, której ze wszystkich sił należy przeciwdziałać. W trakcie imprezy Przegląd Sztuki Survival zostają zburzone wszelkie podziały występujące pomiędzy artefaktem a widzem, miłośnikiem sztuki, dzięki czemu zyskuje ona weryfikację na najbardziej wydaje się pierwotnym, a przez to żywym poziomie. Może ona zostać dostrzeżona na nowo, wpływając na postrzeganie przez widzów danego miejsca, w którym akt sztuki się znalazł, ale z drugiej strony może ona zostać całkowicie zlekceważona, stając się w jednej chwili niepotrzebnym elementem, który powoduje zakłócenia w normalnym życiu aglomeracji.
Zamysł imprezy Przegląd Sztuki Survival nie miał aż takiego rozmachu, jak w tym roku, kiedy to zyskał on pełniejszą realizację. Jest to już dziewiąta z kolei edycja Survivalu, ale po raz pierwszy będzie ona odbywać się tylko i wyłącznie na otwartej przestrzeni. Przegląd Sztuk Survivalu miał w tym roku miejsce tylko w Parku Stanisława Tołpy. Taki wybór co prawda nie oferował widzom za każdym razem najbardziej komfortowych warunków obcowania ze sztuką i jej wytworami. Nie dawał azylu, daszku nad głową, ani tymczasowej pracowni dla artysty, ale za to stwarzał szczególną atmosferę, sprzyjającą zupełnie innemu patrzeniu na sztukę. Swoista amorficzność parku, jak mówią organizatorzy imprezy kulturalnej, brak zwartej struktury, jak ma to w przypadku budynków, które zapewniają osłonę chociażby przed palącym słońcem, a zwłaszcza deszczem i wiatrem, powodują, że podstawowym problemem, z którym musieli się w pewien sposób zmierzyć kuratorzy wystawy, była dziwna nieobecność formy. Artyści tym razem musieli więc pogodzić się z niecodzienną aranżacją wystawową i wystawieniem na widok publiczny, w pełnym rozumieniu tego słowa.
Impreza Przegląd Sztuki Survival w tym roku opatrzona jest hasłem przewodnim, brzmiącym „Kiedy park staje się areną”. Park Stanisława Tołpy pełnił funkcje nie tylko platformy dla wszelkiej sztuki, ale jednocześnie był on również miejscem, w którym artyści, kuratorzy, ludzie sztuki i zwykli przechodnie, zainteresowani wystawą, mogli wymieniać swe doświadczenia i poglądy. W obrębie parku został zaimprowizowany klub festiwalowy, gdzie widzowie mogli wziąć udział w szeregu debat na temat istotnych idei społecznych, a więc sąsiedztwa, więzi międzyludzkich czy kwestii odpowiedzialności za otoczenie miejskie. Dla dzieci i młodzieży organizatorzy Przeglądu Sztuk Survival przygotowali serię warsztatów i poranków filmowych.
Przegląd Sztuki Survival miał bogaty program, stąd też każdy mógł znaleźć w nim coś interesującego dla siebie. Uzupełnieniem dla imprezy kulturalnej była Scena Muzyczna. Zlokalizowano ją we wrocławskim klubie Puzzle. Na Scenie Muzycznej wystąpili m.in.: Paul White, Eryck Abecassis, Ignaz Schnick, Gerard Lebik, czy też duet Niwea. Interesujące okazały się być koncerty alternatywnej supergrupy muzycznej Tryp, w skład której wchodzą muzycy z zespołów Cool Kids of Death, Agressivy 69, Radiev czy 19 Wiosen.
Dziewiąta z kolei edycja Przeglądu Sztuki Survival miała miejsce w dniach pomiędzy 20. a 26. czerwca bieżącego roku.Dodał: kwiatlotosu

Wtorek 5 lipca 2011 10:18

Ilość odsłon: 1773

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań