Second Lives
W Casino de Luxemburg ma miejsce szokująca wideo-instalacja pod tytułem „Second Lives”. Na wystawie można zobaczyć film dokumentujący performance francuskiego kolektywu. Został on stworzony przez Marion Laval- Jeantet i Benoit Mangina. Na filmie widać, jak autorka, Laval-Jeantet poddaje...
- Annibale Carracci i jego trzy piety.
margo - Chcesz być trendy? Bądź eko!
Klonu - Cannes – podsumowanie
Dejanira - Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
rafaello - MOCAK już otwarty!
pokrzywa - Russian Porn
Artysta pl - FUTURO-NAUTA. Konkurs na tekst futurystyczno-naukowy
Artysta pl - Niekonwencjonalna grupa baletowa Ailey II po raz pierwszy w Polsce
Artysta pl
- Plakaty z całego świata w czerwcu na 23. Biennale Plakatu
Artysta pl - Teatralny zawrót głowy. TEATROMANIA 2012
Artysta pl - Jutro startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie
Artysta pl - Hans Rudolf Giger udostępnia swoje dzieła dla FMF!
Artysta pl - Home your new design/Home sweet home.
Artysta pl - Konkurs Fresh Zone rozstrzygnięty!
Artysta pl - Niekonwencjonalna grupa baletowa Ailey II po raz pierwszy w Polsce
Artysta pl - Laureaci 37. Gdynia Film Festival
Artysta pl
Świąteczne Targi Sztuki
Dzieła sztuki kupują bogaci kolekcjonerzy, koneserzy, których po prostu na to stać. Podobnie czynią inwestorzy, poszukujący zupełnie odmiennych, alternatywnych możliwości lokowania swojego kapitału finansowego. W chwili obecnej organizowana jest akcja „Świąteczne Targi Sztuki”, której zadaniem jest propagowanie kupowania dzieł sztuki młodych, niedocenionych jeszcze na świecie i w kraju twórców. Z taką inicjatywą wyszła do ludzi Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.
Organizatorzy akcji doskonale wiedzą, w jak trudnej często sytuacji bytowej znajdują się studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Są młodzi, zdolni, pełni pomysłów i zapału do pracy, ale niekorzystna kondycja finansowa nie pozwala im realizować swoich aspiracji twórczych. Niektórzy są zmuszeni po prostu porzucić sztukę i zająć się bardziej dochodowym zajęciem, które w szybkim tempie przyniesie im pieniądze.
W Polsce rynek kolekcjonerów sztuki współczesnej nie należy do zbyt szerokich. Jednocześnie jednak, wszyscy ci, którzy rzeczywiście interesują się nową, polską sztuką, są bogaci i mogą wesprzeć swoimi pieniędzmi młode talenty. Kupno choćby jednego obrazu czy rzeźby studenta lub absolwenta ASP w Krakowie zdecydowanie poprawi jego sytuację materialną. Kolekcjonerzy sztuki współczesnej na ogół podejmują decyzję o dokonaniu zakupu dzieła sztuki kierując się merkantylizmem, a nie zaś samą estetyką. Obraz nawet może się w gruncie rzeczy nie podobać, ale kolekcjonerzy zdają sobie całkowicie sprawę z tego, że kupno dzieła sztuki może być traktowane jako bezpieczne zainwestowanie pieniędzy. Sztuka stanowi w chwili obecnej najbardziej bezpieczną lokatę kapitału, obok szlachetnych kruszców, czy bezpiecznych papierów wartościowych.
Nie trzeba kupować od razu płótna Van Gogha, czy innych, uznanych artystów, aby móc czerpać z tego tytułu w dłuższej perspektywie czasu, realne korzyści finansowe. Coraz większym zainteresowaniem alternatywnych inwestorów i kolekcjonerów sztuki, cieszą się dzieła współczesnych twórców. Cechują się one nowatorstwem wykonania i co tu dużo kryć – są na ogół kilkunastokrotnie tańsze, niż renesansowe arcydzieła. Sztuka współczesna, zwłaszcza ta najnowsza, którą tworzą młodzi artyści, studiujący jeszcze na wyższych uczelniach i poszukujący swej drogi twórczej, jest w punkcie zainteresowania poważnych inwestorów, kolekcjonujących od lat dzieła sztuki.
Już na początku grudnia koneserzy sztuki będą mogli bliżej przyjrzeć się dziełom sztuki najnowszej, a to z uwagi na przygotowaną akcję „Świąteczne Targi Sztuki”, która była już w niniejszym artykule wspominana. Będzie można na niej kupić obrazy i rzeźby młodych, bardzo uzdolnionych twórców, nie wydając na nie wszystkich oszczędności swojego życia. Będzie to oznaczało, że przedsięwzięcie zorganizowane przez niezwykle prestiżową Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie pozwoli wielu osobom zaopatrzyć się w najświeższe dokonania studentów i absolwentów uczelni. Być może, na zakup dzieła sztuki zdecydują się nawet te osoby, które dotychczas nie lokowały w taki sposób wolnych środków finansowych.
Kryzys giełdowy i w sferze finansowej w wielu krajach Europy spowodował, że inwestorzy poszukują alternatywnych źródeł inwestycji. Sztuka współczesna jest jednym z obiektów ich zainteresowania.
Świąteczne Targi Sztuki z założenia mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom wszystkich odbiorców tzw. młodej sztuki współczesnej. Jednocześnie, podjętą przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie akcję można postrzegać jako swoistą promocję młodych twórców. Być może dzięki niej ich dzieła zostaną dostrzeżone przez krytyków i kolekcjonerów, a przez to ich sytuacja materialna rzeczywiście się poprawi.
Pomysłodawcą i inicjatorem akcji „Świąteczne Targi Sztuki” jest Galeria Onamato. Została ona niedawno otwarta w centrum królewskiego miasta Kraków. Aleksandra Dyras, która jednocześnie jest właścicielką Galerii Onamato i absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uznaje, że młodych artystów po prostu trzeba wspierać. Akcje, które pozwalają na propagowanie ich sztuki pozwalają im na sprzedanie swoich prac. Celem Świątecznych Targów Sztuki jest promocja młodych, bardzo utalentowanych artystów, którzy jeszcze studiują na krakowskiej ASP, albo dopiero co obronili dyplom. Aleksandra Dyras uzasadniając akcję „Świąteczne Targi Sztuki” dodaje, że młodzi artyści tworzą niejednokrotnie prace, które odznaczają się bardzo wysokim poziomem artystycznym. Trudno byłoby do nich dotrzeć samodzielnie kolekcjonerom, stąd też pomysł stworzenia świątecznej, grudniowej akcji.
Akcja „Świąteczne Targi Sztuki” będzie miała miejsce w Galerii Onomato, która na czas jej trwania stanie się swoistym domem aukcyjnym dla młodej sztuki. Obrazy młodych twórców będzie można zakupić w ciągu dwóch grudniowych weekendów, mianowicie w dniach od 2 do 4 grudnia oraz od 9 do 11 grudnia włącznie. W Galerii Onomato przez cały ten czas będzie można zobaczyć prace twórców krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Będą one sprzedawane po bardzo atrakcyjnych cenach – do 500 zł. Jednocześnie, warto zaznaczyć, że wszystkie dzieła mają trafić na targi wirtualne do Internetu. Tak organizatorem akcji jest portal Artpower.pl. Przez Internet również będzie można nabyć interesujące nas dzieło sztuki.
Dodał: Artysta pl
Poniedziałek 5 grudnia 2011 16:33
Ilość odsłon: 149
Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.
Nie znaleziono komentarzy
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...
małopolskie / Kraków
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...
wielkopolskie / Poznań
Arsenał
Galeria, mogąca pochwalić się bardzo liczną kolekcją, długą historią i szerokim spektrum...
Galeria, mogąca pochwalić się bardzo liczną kolekcją, długą historią i szerokim spektrum...
podlaskie / Białystok
Mleczarnia
Kawiarnia z duszą i domową atmosferą, organizująca liczne imprezy muzyczne i koncerty.
Kawiarnia z duszą i domową atmosferą, organizująca liczne imprezy muzyczne i koncerty.
dolnośląskie / Wrocław
MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Nowe, wciąż powstające Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie to najważniejszy chyba a...
Nowe, wciąż powstające Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie to najważniejszy chyba a...
małopolskie / Kraków









