Artysta.pl na Facebooku

Sześćdziesiąt tysięcy złotych za zdjęcie Marlin Monroe

Miltona H. Green
237 z 238 fotografii Miltona H. Greene’a wystawionych na aukcję w DESIE Unicum zostało sprzedanych 8 listopada br. Licytacja trwała ponad 5 godzin, najwyższe ceny uzyskały zdjęcia przedstawiające Marilyn Monroe, a całkowita suma sprzedaży doszła do poziomu ponad 2,4 mln złotych.

- Zainteresowanie kolekcjonerów przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. To bardzo dobry znak dla rynku fotografii w Polsce, który mamy nadzieję, że rozwinie się pełną parą. – mówi Juliusz Windorbski, prezes zarządu DESY Unicum.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, do licytacji zarejestrowało się blisko 500 osób chętnych nabyć fotografie największych amerykańskich gwiazd. Rekordem aukcji zostało jedno z najsłynniejszych zdjęć Marilyn, do którego pozowała w sukni baletowej – okazała się ona być dla niej za mała, co ograniczyło możliwości pozowania, przyniosło jednak znakomity efekt artystyczny (poz. w katalogu: 33). Ta fotografia osiągnęła 60 000 zł pod młotkiem, co daje 30-krotne przebicie ceny wywoławczej. Za cenę 50 000 zł do polskiego kolekcjonera trafiło zdjęcie z tzw. „Czarnej sesji”, uważanej za jedną z najlepszych w dorobku spółki Monroe-Greene (poz. w katalogu: 18). Wśród najdrożej sprzedanych znalazło się również zdjęcie Marilyn Monroe z sesji z mandoliną wylicytowane za 42 000 zł (poz. w katalogu: 37).

Ciekawa historia niezwykłej kolekcji

Archiwum będące w posiadaniu Funduszu Obsługi Zadłużenia
Miltona H. Green
Zagranicznego to zbiór zdjęć pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Miltona H. Greena. Artysta dokumentował życie amerykańskich gwiazd kina i muzyki, zajmował się też fotografią modową (m.in. dla magazynów Life, Look, Harper’s Bazaar czy Vogue). Pracował zarówno w studio, jak i w plenerze. Fotografował plany najgłośniejszych filmów, paryskie wybiegi, przede wszystkim zajmowała go jednak fotografia kreacyjna. Pozowała mu nie tylko Marilyn Monroe, z którą przyjaźnił się i fotografował ją przez kilka lat, licytowane będą także portrety gwiazd takich jak: Frank Sinatra, Grace Kelly, Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Judy Garland, Alberto Giacometti, Ava Gardner, Liza Minelli i Hubert de Givenchy. Z wieloma z nich, tak jak z Marilyn, wchodził w długoletnie przyjaźnie i relacje, które znalazły odzwierciedlenie w licznych sesjach. Milton przez 4 lata, od 1953 do 1957 roku, był fotografem, doradcą artystycznym i wspólnikiem w interesach Marylin Monroe – zdjęcia wystawione na licytację pochodzą w większości z tego okresu. Greene zaliczany jest do kręgu największych modowych fotografów swoich czasów, razem z Richardem Avedonem, Cecilem Beatonem czy Irvingem Pennem. Wyróżnia się na ich tle jako wybitny portrecista, który poza zdecydowaną elegancją ujęć potrafił też oddać prawdę fizjonomii modela i choć odrobinę odejść od oficjalnego wizerunku fotografowanej gwiazdy.

Kolekcja znajdowała się w posiadaniu FOZZ od połowy lat 90. Po śmierci Greene’a za długi przejął ją City National Bank, skąd została wykupiona przez finansistę Dino Matingasa. Ten zaś robił interesy z ówczesnym szefem funduszu i kiedy rozpętała się afera wokół FOZZ, uważana za jedną z największych w historii III RP defraudacji środków publicznych, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood.

Katalog dostępny na stronie.Dodał: Artysta.pl

Poniedziałek 12 listopada 2012 14:23

Ilość odsłon: 3075

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań