Artysta.pl na Facebooku

Taniec jako sztuka ruchu.

Taniec to najstarsza ze sztuk. „Jest niezależnym rytmem, ruchem, którego centrum znajduje się poza ludzką istotą” - taka definicja jednego ze znawców tej dziedziny sztuki wydaje się najlepiej oddawać jej istotę.
Taniec najpierw był obecny w magicznych i religijnych obrzędach, potem stał się elementem ludyczności, wreszcie został przyjęty jako jedna ze sztuk pięknych. Ciało tancerza i rytm to podstawowe jego wyznaczniki, które są wspólne dla różnorodnych odmian tańca, bowiem każda kultura, każdy naród a nawet poszczególne warstwy społeczne wytworzyły charakterystyczne dla siebie formy ruchu, wyrażające ich emocje, pragnienia, potrzeby, temperament.
Dziś podstawowy podział to taniec sceniczny i taniec rozrywkowy. Elity wykształciły balet, którego głównym językiem jest taniec klasyczny opierający się na stałych schematach.
Taniec współczesny bierze swój początek z przełomu XIX i XX wieku, choć oparty na idei baletu, odrzucił schematy i ograniczenia tańca klasycznego. Jego głównym celem jest wyrażanie emocji i uczuć, opowiadanie historii poprzez ruchy charakterystyczne dla danej opowieści. Technika tańca wypływa niejako z ciała tancerza, jego wrażliwości, jest zależna od jego możliwości technicznych i umiejętności wyrażania ekspresji.. Inspiracją bywa modern dance, taniec jazzowy a nawet tańce towarzyskie.
O popularności tańca współczesnego wśród tancerzy i publiczności świadczy fakt istnienia wielu Teatrów Tańca. Spektakle nie są łatwe w odbiorze, ale - jak powiedziała pewna tancerka - w teatrze tańca nie trzeba wszystkiego rozumieć. Ja dodam, że że taniec współczesny odbiera się intuicyjnie. Liczy się emocjonalne porozumienie między wykonawcami a widzem.Dodał: margo

Piątek 14 maja 2010 00:00

Ilość odsłon: 3278

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

heavyrain - Piątek 14 maja 2010 00:47
To prawda - taniec odbieramy intuicyjnie, bez słów, bez znajomości scenariusza. Każde uczucie może być wyrażone w tańcu. Chyba dlatego uwielbiam tę dyscyplinę :)
josif - Piątek 14 maja 2010 01:34
taniec ma tę cechę, że nadaje się dla starych, młodych, bogatych i biednych. To jedna z najbardziej demokratycznych dziedzin sztuki. I niczego nie potrzeba, poza wewnętrzną ochotą do tańca.
petrel - Piątek 14 maja 2010 01:58
Oczywiście, porozumienie tancerza z widzami jak najbardziej się liczy, ale dla mnie istotniejsze jest, aby tancerz umiał "wytńczyć" odpowiednie emocje tak, aby one z niego płynęły.
Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice