Pobieranie muzyki z Internetu – kradzież czy nie?
Nie ulega wątpliwości, że Internet jest zbawcą naszej cywilizacji. Ale istnieje również druga strona medalu - wraz z jego rozwojem, upowszechniło się pobieranie plików muzycznych, filmów, obrazów z sieci. Jedni nie widzą w tym nic złego. Inni – wręcz przeciwnie – uważają, że to...
- Jak to po plażach Zanzibaru przyszła pora na drogi krajowe, czyli długo oczekiwany projekt Grzegorza Turnaua z zespołem Zakopower
Joanna Dzyr - FUTURO-NAUTA. Konkurs na tekst futurystyczno-naukowy
Artysta.pl - Polski kompozytor nominowany do Złotych Globów
Artysta.pl - MediaTory 2011 rozdane!
Artysta.pl - Pierwsza polska edycja konkursu Young Creative Chevrolet z udziałem cenionych polskich artystów
Artysta.pl - Teraźniejszość zawsze jest zła – rozmowa z Talatem Darvinoğlu
Artysta.pl - Przystań dla młodych artystów w świecie malarstwa komiksowego? Rozmowa z Markiem Kasperskim
Artysta.pl - W POSZUKIWANIU TALENTU
Artysta.pl
- MODULART.pl - baw się sztuką
Janusz Boruta - "Laboratorium Kreatywnego Działania". Cykl interdyscyplinarnych warsztatów dla Nauczycieli i pedagogów.
Chorea - Spotkanie autorskie z Jolantą Marią Kaletą w Głuszycy
psychoskok - Premiera ksiażki Siepacze bogów, MAJ 2015 !!!!
EricAbsinthe - Sznurkowanie
Wojciech Szczepankiewicz - Na początek
Wojciech Szczepankiewicz - WYSTAWA MALARSTWA MACIEJA BERNHARDT
MDKiG - MACIEJ BERNHARDT / MALRSTWO
MDKiG
Teresa Kruszewska - Architekt wnętrz
Studia w pionierskich latach 1945–1950 na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie były dla Teresy Kruszewskiej okresem, o którym po latach napisała: „To, co robię jako projektant i sposób w jaki rozwiązuję problemy przynależne najbliższemu otoczeniu człowieka, ma źródła przede wszystkim w jakości studiów charakteryzujących się niezwykle bogatym programem ówczesnego Wydziału Architektury Wnętrz. Ponadto – co jest nie mniej ważne – grono profesorskie stanowili w większości wybitni pedagodzy–twórcy, a wśród nich wielcy mistrzowie sprzętarstwa: profesorowie Wojciech Jastrzębowski, Czesław Knothe oraz Jan Kurzątkowski. Wywodzę się ze szkoły ostatniego z Nich”.
Nauka pod kierunkiem prof. Jana Kurzątkowskiego (wizjonera i eksperymentatora, wyprzedzającego o wiele lat „nowoczesność” przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych) oraz bezpośredni kontakt z pedagogami–twórcami, którym obca była doktryna socrealizmu, uchroniły ją oraz wszystkich wówczas studiujących na Wydziale Architektury Wnętrz od przymusu realizowania narzucanych wzorców. Przyczyniło się to do przyspieszonego zaistnienia nowego stylu w architekturze wnętrz, którego istotną część stanowiło i stanowi projektowanie mebli.
Teresa Kruszewska rozpoczęła pracę w Akademii już w 1948 roku. Początkowo jako asystent stażysta na Wydziale Grafiki, a następnie pełniła obowiązki asystenta na Wydziale Architektury Wnętrz w pracowniach prowadzonych przez profesorów: Jana Kurzątkowskiego i Czesława Knothe.
Akademia oraz Spółdzielnia Artystów „Ład”, w której aktywnie działali profesorowie Wydziału Architektury Wnętrz, stanowiły dla Teresy Kruszewskiej i jej kolegów przestrzeń doświadczeń i zdrowej, twórczej rywalizacji. Nie bez znaczenia były honoraria uzyskiwane za projekty mebli, a realizacje wzbogacały świadomość projektowania i technologii wykonawstwa.
Teresa Kruszewska uczestniczyła w ważnych dla środowiska architektów wnętrz wydarzeniach, w większości z nich uzyskując wyróżnienia i nagrody. Istotnym czynnikiem wpływającym na przebieg rozwoju twórczego Kruszewskiej był, jak na czasy PRLu, intensywny kontakt ze światem. Decydowały o tym różne czynniki – najczęściej aktywność twórcza – osiągane w pracy rezultaty oraz znajomość języka angielskiego.
Przygodę poznawania świata zaczęła w 1957 roku wyjazdem na XI Triennale di Milano i kilkutygodniowym zwiedzaniem Europy, w tym EXPO ’58 w Brukseli. Do ważnych wydarzeń kształtujących postawę twórczą Kruszewskiej należy zaliczyć stypendium Rządu Fińskiego uzyskane w 1963 roku na trzymiesięczny pobyt w Finlandii. Dało jej ono możliwość odbycia dwutygodniowej praktyki w pracowni Alvara Aalto w Helsinkach oraz poznania ważnych ośrodków projektowych w Helsinkach, Lahti, Kotka, Rovaniemi i Turku. W wyniku realizacji wnętrz oraz wyposażenia pokoi szkolnych i sal pobytu dziennego dla dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu, wybudowanym z funduszy Polonii Amerykańskiej i rządu USA, Teresa Kruszewska uzyskała stypendium Departamentu Stanu USA i w latach 1966–1967 odbyła roczny staż w Rhode Island School of Design.
Teresa Kruszewska – architekt wnętrz, projektant mebli – stoi na stanowisku, że: „Najważniejszą zasadą w mojej pracy jest to, że zawsze testuję meble z dziećmi i z dorosłymi. Wszystkie moje produkty podporządkowane są ergonomii. Ważne jest, aby studenci wzornictwa przestrzegali tych zasad – projekty muszą wynikać z potrzeb realnego życia i zdać egzamin w realnym życiu”. I dalej: „Cieszę się, że moje projekty wciąż zachowują aktualność jako prototypy, które mogę pokazywać studentom. W ten sposób pomagam im zrozumieć, na czym polega fizyczne, a nie tylko wirtualne podejście do problemów projektowania”.
Teresa Kruszewska z satysfakcją odnotowuje wzrastające w ostatnich latach zainteresowanie stylem przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Była szczęśliwa – mimo uwag – gdy w 2007 roku w kwartalniku „2+3D” ukazał się
Jej twórcze znaki rozpoznawcze to krzesełko z 1952 roku zaprojektowane na zlecenie Spółdzielni Artystów „Ład”, fotel ogrodowy Tubus (1965), fotel Tulipan (1973), krzesełko Muszelka.
Henryka Noskiewicz-Gałązka
W dniach 13-30 kwietnia odbędzie się wystawa poświęcona twórczości Teresy Kruszewskie pod tytułem „Teresa Kruszewska. Architekt wnętrz. Twórczość”.
Wernisaż 13 kwietnia 2012 godz. 18.
Wystawa otwarta 13-30 kwietnia 2012
Poniedziałek – piątek 12-18
Sobota 11-16
Salon Akademii
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Pałac Czapskich - Raczyńskich
Krakowskie Przedmieście 5 wejście od Traugutta
Kurator Krystyna Łuczak-Surówka
*Wydanej przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach POLSKA! YEAR, 2009
Źródło: IP
Patronat nad wystawą objął portal Artysta.pl.
Zobacz więcej zdjęć w galerii:








Dodał: Artysta.pl
Poniedziałek 2 kwietnia 2012 13:11
Ilość odsłon: 6091

Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...
dolnośląskie / Wrocław
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...
wielkopolskie / Poznań
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...
śląskie / Katowice
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...
małopolskie / Kraków
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...
zachodniopomorskie / Szczecin
