Artysta.pl na Facebooku

To już koniec Crystal Salsa Festival

Kopalnia Soli w Wieliczce
Największy w Polsce festiwal salsy Crystal Salsa Festival nie odbędzie się w tym roku. Crystal gościł na światowej mapie salsowych kongresów od pięciu lat. Był znany na całym świecie wśród miłośników latynoskich klimatów.

Crystal Salsa Festival organizowano od 2007 roku w Kopalni Soli w Wieliczce. Przez ten czas zdobył liczne grono fanów i miłośników.
Warsztaty
Niektórzy z nich przyjeżdżali na kongres każdego roku. Rokrocznie kopalnię odwiedzało około tysiąca osób w tym około stu artystów z różnych zakątków świata (od Stanów Zjednoczonych, przez Kubę, po Europę).

Festiwal trwał zazwyczaj trzy dni podczas, których można było wziąć udział w wielu warsztatach prowadzonych przez mistrzów tańca i w imprezach, które odbywały się 125 metrów pod ziemią. Uczestnicy ćwiczyli takie style
Spektakl taneczny
jak Salsę New York, Los Angeles, Cubanę, Kizombę, Cha Chę, Bchatę, Zumbę, Zouk, czy Reggaton na pięciu stopniach zaawansowania. Dla miłośników salsy festiwal ten stał się ważnym elementem ich pasji. Dlatego gdy ogłoszono w połowie lutego, że Crstal już się nie odbędzie do organizatorów spłynęło wiele maili z podziękowaniami za wspólne lata, gratulacjami za dotychczasowe edycje, ale można było w nich również znaleźć wiele słów wyrażających żal i smutek. Ludzie byli zaskoczeni, że w tym roku nam się nie uda zorganizować szóstego Crystal. Tym bardziej, że nie pierwszy raz pojawiały się plotki o tym, że festiwal się nie odbędzie i nikt tych informacji nie traktował poważnie. Niestety tym razem to nie były plotki – mówi Anna Pietrzyk jedna z organizatorek.

Zanim organizatorzy podjęli decyzję o zamknięciu festiwalu próbowali znaleźć nowych sponsorów, ponieważ wcześniejsi wycofali się ze współpracy. Próbowano również dostać dotacje z wielu instytucji, jednak w tym roku nikt nie poparł wniosków.

Organizatorem Crystal Sala Festival była Fundacja Amenouzume, która za każdym razem borykała się z
Spektakl taneczny
problemem domknięcia festiwalowego budżetu. Mimo to zawsze dzięki wsparciu wielu przychylnych instytucji i ludzi udało się dokonać „cudu”. Takimi instytucjami były między innymi: Kopalnia Soli w Wieliczce, Hotel Turówka, Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliczce, Zespół Szkół Zawodowych w Wieliczce, Szkoła Podstawowa nr 3 i 2 w Wieliczce, oraz Rada Miejska tego miasta. W większości przypadków pomoc opierała się na udostępnianiu sal na treningi i warsztaty. Dzięki przychylności ludzi pierwsza edycja odbyła się zupełnie za darmo. Niestety w kolejnych edycjach nie udało się już powtórzyć tego wyczynu. Na kolejne edycje trzeba było kupić karnet, jednak wszystkie w ten sposób zarobione pieniądze szły na pokrycie kosztów produkcji takich jak oświetlenie, nagłośnienie, czy sprowadzenie artystów. Osoby pracujące przy festiwalu robiły to non profit.

Koncert na żywo
Podczas festiwalu fundacja zawsze organizowała spotkania i zajęcia z artystami dla dzieci znajdujących się pod opieką Amenouzume, które to interesują się tańcem. W ten sposób dzieciaki z rodzin dysfunkcyjnych poznawały polskich i zagranicznych instruktorów, mogły z nimi porozmawiać, ćwiczyć taniec i zapoznać się z często odmiennymi od polskiej kulturami. Było to dla nich cenne doświadczenie tym bardziej, że pod koniec roku brały udział w spektaklu tanecznym podsumowującym fundacyjny projekt „Taniec – Pasja świata – Przenikanie kultur”.

W trakcie festiwalu Wieliczka zostawała w dużej mierze podporządkowana przybyłym gościom. Salsę można było usłyszeć praktycznie wszędzie od rana do późnych godzin wieczornych. A
Kopalnia Soli w Wieliczce
znalezienie wolnego miejsca w wielu restauracjach czy hotelach było wręcz niemożliwe. Wrzesień 2011 roku okazał się być ciepłym i słonecznym miesiącem co zachęciło sporą część uczestników do spacerów i wędrówek po mieście. Wielu z nich chętnie przemieszczało się na piechotę między salami zajęć, w wolnych chwilach zwiedzali Wieliczkę i Kopalnię Soli. Liczne grono wybierało się do Krakowa. Wśród artystów znaleźli się także tacy, którzy poprosili o zorganizowanie wycieczki do Oświęcimia.

Spektakl taneczny
Można powiedzieć, że rok 2012 nie sprzyja festiwalom. To nie pierwszy przypadek, gdy dowiadujemy się, że dane przedsięwzięcie się nie odbędzie lub zostanie znacznie okrojone. Zdecydowanie taki obrót sprawy nie sprzyja promocji regionu małopolskiego. Dla wielu osób bodźcem do przyjazdu lub wyjazdu w dane miejsce jest właśnie organizowany festiwal lub inna impreza. Nie mam tu tylko namyśli obcokrajowców, ale również, a może nawet przed wszystkim, wielu Polaków z pozostałych części naszego kraju. Myślę, że duża część uczestników Crystal Salsa Festival nigdy nie przyjechała by do Wieliczki tylko ze względu na możliwość zwiedzenia Kopalni Soli, dla nich tym bodźcem był właśnie festiwal. Był to jeden z licznych plusów wynikających z organizowania Crystal.

Przez te pięć lat w Wielicze podczas Crystal Salsa Festival można było zobaczyć wielu artystów, między innymi: mistrza LA Frankiego Martineza i jego zespól Abakua Dance Company, Johnnego Vasqeza, Jennifer
Kopalnia Sili w Wieliczce
Silvas, Shaka Brown, Annę Chagowską, Adriana & Anitę, Yeni Molinet, Jazzego Ruiz, Basię Zielińską, Gośię Kulpę, Pasty & Josta, Ewę i Marcina z Krambo Dance, Clau & Luke, Joannę i Konrada, Swinguys oraz wielu innych. Usłyszeć kubańskich muzyków na żywo, salsowych dj-ów, a także poznać ludzi z pasją, zdobyć doświadczenie taneczne, podnieść kwalifikacje, czy po prostu miło i energicznie spędzić wolny czas.

MDDodał: Artysta.pl

Poniedziałek 19 marca 2012 13:21

Ilość odsłon: 2862

Ocena: 3 (Głosów: 3)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

mevee - Poniedziałek 19 marca 2012 16:29
wielka szkoda :(
Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków