Artysta.pl na Facebooku

Tom Dixon znika z krakowskich salonów

Jeszcze tylko przez weekend w METAFORMIE przy ulicy Lubelskiej można zobaczyć meble i lampy światowej klasy designera Toma Dixona.

METAFORMA METAFORMA mat.org
Ten urodzony w Tunezji projektant bardzo szybko zdobył sobie uznanie wielu ludzi i firm na całym świecie. Obecnie jego produkty można znaleźć w ponad 60 krajach. Za nim jednak doszedł na szczyt designowego królestwa, w wieku czterech lat przeniósł się do Wielkiej Brytanii. Porzuciwszy szkołę artystyczną karierę projektanta rozpoczął od przygody ze spawalnictwem, którego nauczył się przy okazji naprawiania uszkodzonych klatek motocyklowych. Bez formalnego wykształcenia zaczął tworzyć rzeczy dla samej przyjemności ich wytwarzania, intensywnie badając potencjał dekoracyjny i użytkowy odpadów przemysłowych i surowców wtórnych. Przełomem w jego karierze było spotkanie z promotorem młodych talentów, wielkim Giulio Cappellinim, szefem słynnej włoskiej marki meblowej Cappellini, który wprowadził do produkcji kilka zaprojektowany przez Toma Dixona S-Chair.

Pierwszy znaczący sukces rynkowy Tom Dixon osiągnął, jako współwłaściciel firmy Eurolunge, produkując seryjnie Jack Light – lampę z tworzywa sztucznego będącą zarówno siedziskiem jak i dekoracją. Po objęciu w 1998 roku w sieci sklepów Habitat
METAFORMA METAFORMA mat.org
funkcji dyrektora kreatywnego projektant założył w 2002 roku własną firmę Tom Dixon Ltd. Eksperymentujac z nowymi materiałami i technologią produkcji zdobył ogromną popularność na całym świecie. Równolegle został także dyrektorem kreatywnym (i jest nim do dzisiaj) fińskiej firmy Artek, założonej w 1934 roku przez samego Alvara Aalto. W roku 2009 Tom Dixon otworzył położony nad wodą w Portobello Dock w Londynie flagowy showroom. Powstały w tym magicznym miejscu sklep połączony jest z Dock Kitchen — tętniącą życiem restauracją, którą stworzył i prowadzi Stevie Parle — wschodząca gwiazda współczesnej londyńskiej kuchni. Obok pełnej gamy produktów Tom Dixona, sklep oferuje także selekcjonowane przez niego jako kuratora, prace innych, różnej narodowości projektantów i marek.

Poza projektowaniem oświetlenia i mebli Tom Dixon zajmuje się również aranżacją wnętrz. W 2007 roku utworzył Design Research Studio. Jest to odnoga Design Research Group, w której postawiono na architekturę wnętrz. Ważne projekty w ramach studia DESIGN to między innymi: główny sklep Josepha na Old Bond Street w Londynie, w
METAFORMA METAFORMA mat.org
znajdującym się w centralnej dzielnicy Hong Kongu Tazmanian Ballroom ekskluzywny bilardowy klub (www.tazmaniaballroom.com) oraz restauracja i bar Circus w londyńskiej cyrkowo-artystycznej dzielnicy Covent Garden.

W projekcie głównego butiku Josepha, do którego przystąpiono w 2009 roku, wykorzystano nawiązanie do czarno-białego loga sklepu. W wykończeniu sklepu na przymierzalnie użyto podpalanego, czarnego drewna, które kontrastują z białymi pęknięciami gipsowo-kartonowych ścian. Ważnym elementem tego wnętrza jest również oświetlenie. LEDy zostały zastosowane w schodach służących do prezentowania kolekcji oraz zamontowane w półkach i za wieszakami. W ten sposób doświetlone ubrania wyglądają jakby
METAFORMA METAFORMA mat.org
błyszczały.

Z kolei inspiracja w Tazmanian Ballroom pochodzi z tradycyjnych brytyjskich klubów bilardowych. Odzwierciedlenie tych miejsc znajdziemy przede wszystkim w białej ścianie, która przedstawia wysoki regał z książkami oraz w pluszu użytym w tapicerce kanap. Elementy te zostały skontrastowane z bardzo nowoczesnymi przedmiotami jak złote stoły bilardowe, ściana luster prowadząca do wnętrza od ulicy, podświetlanymi schodami i barem, czy ścianą z nierównomiernie rozmieszczonych geometrycznych „diamentów” (wiele zdjęć można zobaczyć na tej stronie http://retaildesignblog.net/2011/07/22/tazmania-ballroom-by-tom-dixon-studio-hong-kong/).

Projekty Toma Dixona to współczesne spojrzenie na formy i kształty, które łączą często prostotę wykonania z pomysłem oraz w nawiązują do brytyjskich tradycji i stylu. W jego meblach, lampach, czy aranżacjach wnętrz odnajdujemy przemyślane koncepcje, w których na plan pierwszy wysuwa się zabawa formą. Całość kompozycji lub gotowy przedmiot wywołuje przyjemne dla oka i ducha odczucia. Dlatego warto skorzystać w ten weekend z ofert METAFORMY i pójść zobaczyć twórczość Dixona. Daje nam to możliwość zapoznania się z jego pomysłowością i kreatywnością. Można tylko żałować, że jest to mały fragment z ogromnego dorobku tak wybitnego designera. Szczególną uwagę należy zwrócić na piękny Wingback Chair, który jest jedynym egzemplarzem w Polsce.

Wystawa mebli i lamp Toma Dixona w METAFORMIE trwała od 18 listopada 2011 roku i była pierwszą na południu Polski, która zaprezentowała jego twórczość.

MDDodał: Artysta.pl

Piątek 16 marca 2012 16:21

Ilość odsłon: 3177

Ocena: 1 (Głosów: 3)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice