Artysta.pl na Facebooku

Turner Prize przyznana

Nagroda Turner Prize jest przyznawana na Wyspach Brytyjskich i jest jedną z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Wielkiej Brytanii, jakie można otrzymać za pracę twórczą. Nagroda została ufundowana w 1984 roku i regularnie jest ona wręczana wybitnym artystom. Co roku nominacje do nagrody, a także samo jej przyznanie, podnosi temperaturę środowisku artystycznym Anglii. Trzeba powiedzieć, że jeszcze kilka lat temu o werdyktach jury Turner Prize nie najlepiej wypowiadał się brytyjski minister kultury. Gale wręczenia nagród nie zawsze przebiegały w ciszy i spokoju. W jednym przypadku uroczystość została przerwana, kiedy rozpoczęły się agresywne protesty grupy stuckistów.

W tym roku wręczenie nagrody Turner Prize również okraszone zostało sporą dawką emocji, choć raczej miały one wydźwięk pozytywny i żartobliwy. Wystarczy tylko wspomnieć o incydencie, kiedy to na scenę, na której wręczano nagrodę, próbował wtargnąć siłą mężczyzna, w przebraniu baletnicy. Szybko zareagowała na to wydarzenie ochrona imprezy i wyprowadziła niechcianego gościa czym prędzej z pomieszczenia.
Tegorocznym prowadzącym galę rozdania nagród Turner Prize został Mario Testino, słynny na całym świecie fotograf mody. Kiedy już nastroje na sali się uspokoiły, prowadzący mógł kontynuować czytanie werdyktu jury konkursu o Turner Prize. Jury tradycyjnie już dokonało wyboru zwycięzcy tegorocznej Turner Prize spośród czterech prac, jakie były zaprezentowane na finałowej wystawie. Ekspozycja finałowa miała miejsce wyjątkowo nie w Londynie, jak to było w poprzednich latach, ale w Gateshead na terenie Baltic Center for Contemporary Art. Tam też jury mogło się bliżej przyjrzeć pracom zgłoszonym i pretendującym do nagrody Turner Prize.

Laureatem tej prestiżowej nagrody w tym roku został Martin Boyce, 44-letni rzeźbiarz. Jest on weteranem nagrody Turner Prize, którą odbierał już trzykrotnie. Pochodzi z Glasgow, co może oznaczać, że Szkoci na stałe opanowali przynajmniej część brytyjskiej sztuki współczesnej. Wraz z nagrodą Martin Boyce otrzymał czek na okrągłą kwotę 25 tysięcy funtów. Zwycięską pracą, którą doceniło jury Turner Prize, była instalacja Boyce`a pod tytułem „Do Words Have Voices”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „Czy słowa mają głos?”. To wieloznaczne pytanie można sobie zadać patrząc na dzieło Boyce`a. Jest ono osobliwą rekonstrukcją miejskiego parku. Został on przedstawiony w czasie jesieni, a więc widzimy tu liście z aluminium i lampiony, służące za drzewa. Cała instalacja została dopracowana w taki sposób, że zyskała idealnie geometryczny kształt. Nawiązuje ona do przestrzennych projektów znanych z epoki modernizmu. Martin Boyce wyraźnie czerpał inspirację z tych dziejów w sztuce.

W gronie finalistów, pretendentów do Turner Prize znalazł się jeszcze jeden Szkot, a właściwie Szkotka. Była to rzeźbiarka i absolwentka Glasgow School of Art. – Karla Black. W swojej twórczości sięga ona po dziwne poniekąd środki artystycznego wyrazu, bowiem w swoich dziełach posługuje się ona kosmetykami. W gronie 4 finalistów był też George Shaw z Anglii – faworyzowany przez wszystkich malarz, jak i Hilary Lloyd, dla której punktem zainteresowania są nowe media.

Co ciekawe, Turner Prize dotychczas raczej zawsze była przyznawana za kontrowersyjne dzieła, dlatego wywoływała takie emocje. Tym razem jury postawiło na nieco bardziej tradycyjną w wymowie twórczość Szkota. W ubiegłym roku Turner Prize zgarnęła Susan Philipsz, a w 2011 roku za swój „ciemny pokój” nagrodę otrzymał Martin Creed.



Dodał: Artysta.pl

Czwartek 9 lutego 2012 12:35

Ilość odsłon: 1159

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice