Artysta.pl na Facebooku

Turner w Krakowie

William Turner to wielki malarz, który inspiracje czerpał z otaczającej go rzeczywistości. Na jego dziełach najczęściej można ujrzeć przeróżne elementy otoczenia. Przyroda okazywała się jego muzą, w przeciwieństwie do ludzi. Tych malował niezwykle niechętnie i naprawdę, jest niewiele obrazów Williama Turnera będących portretami. Można by spekulować, że malarz po prostu nie potrafił wiernie oddać wyglądu, detali fizjonomii postaci i dlatego stronił od portretów. Nie, nie jest to dobre wytłumaczenie, bowiem o ile Turner niechętnie malował ludzi, nie oznacza to równocześnie, że uchwycenie zarysu postaci oraz rysów twarzy i wszelkich innych elementów, sprawiało mu jakiekolwiek trudności. Dlatego też braki warsztatowe bynajmniej nie były tutaj powodem, dla których William Turner nie chciał malować portretów. Jego zainteresowania nakierowane były jak najbardziej na przyrodę. Ją mógł malować bez końca.

Utrwalał drzewa, rośliny, kwiaty i zwierzęta w przeróżnych konfiguracjach i momentach. Potrafił utrwalać naturę całymi godzinami, pracując przy tym z naukowym zapamiętaniem. Brał sztalugę i farby w plener i tam, w naturalnych warunkach, oddawał się swojej wielkiej namiętności – sztuce. Na jego obrazach najczęściej można ujrzeć różne pejzaże, które aż zapierają dech w piersiach. Najbardziej zdumiewająca jest ich subtelność. Ta cecha malarstwa Williama Turnera przyniosła mu sławę prawdziwego prekursora impresjonizmu. Niestety, krytycy przyznali, że jego dzieła są jedyne w swoim rodzaju dopiero po jego śmierci.

Można śmiało powiedzieć, że artyzm i tematyka dzieł Williama Turnera była zbyt nowatorska jak na czasy, w których żył. Był on twórcą dalece wyprzedzającym swoją epokę. Nie sposób nie zauważyć, że Turner był przede wszystkim geniuszem malarskiego poskramiania sił natury. Obcował z przyrodą, jak z kochanką, wiedząc, czego jej potrzeba i jak ją zadowolić. Być może takie słowa zostaną przez niektórych zinterpretowane w niewłaściwy sposób, ale należy podkreślić, że Turner jako jeden z nielicznych współczesnych mu artystów tak dobrze obrazował naturę i krajobrazy.

William Turner żył i tworzył na przełomie XVIII i XIX wieku. Był artystą niezrozumianym przez sobie współczesnym. Określano go mianem prawdziwego malarskiego rewelatora techniki sztuki. Najpewniej powodem takiej sytuacji było to, że jego obrazy zdecydowanie odcinały się od tradycyjnego, przestrzennego rozplanowania kompozycji. Innowacyjność oraz zachwycająca swym wyrafinowaniem gra świateł stworzyła pewien nowy trend w sztuce malarskiej. William Turner jako jeden z nielicznych malarzy działających w wiekach XVIII i XIX, zdecydował się na opuszczenie pracowni i na tworzenie w naturalnych warunkach przyrody. Jego koledzy po fachu woleli jednak „dusić się” w sztywnych ramach pracowni, której zaduch odstraszał każdego, kto się w niej znalazł. Dzięki swoim postanowieniom, William Turner polegał na sztuce wnikliwej obserwacji natury. Nie mógł zrozumieć, czemu inni malarze wolą wydumane twory wyobraźni, niż naturalne pejzaże. Dzieła Turnera wyzwoliły w pewien sposób krajobrazowe malarstwo, które dotychczas było tłamszone poprzez historyczne i religijne konteksty. Anglik tworzył dla radości tworzenia, a nie dla innych. Z resztą, trudno byłoby mu podejmować w swoich dziełach malarskich tematykę religii, bowiem jedyną wiarą było dla Turnera światło. Jeszcze tuż przed swoją śmiercią powiedział on, że Słońce jest Bogiem. Był człowiekiem oryginalnym, choć nierozumianym przez innych. Jego niewiara w Boga jako takiego odstraszała niektóre środowisko. Niemniej jednak jego słowa dotyczące religii stały się swoistym credo jego spuścizny twórczej. Dziś ma on wiele naśladowników.

Począwszy od 15 października 2011 roku w krakowskim Muzeum Narodowym trwała szczególna wystawa prac autorstwa Williama Turnera. Ekspozycja cieszyła się niebywałą wprost popularnością. W Muzeum Narodowym w Krakowie panował tłok, takie tłumy chciały zobaczyć prace tego wielkiego artysty. Wystawa nosiła tytuł „Turner – Malarz żywiołów”. Był to tytuł idealnie dobrany do charakteru jego dzieł. W związku z ogromnym zainteresowaniem wystawą, Muzeum Narodowe postanowiło wydłużyć godziny, w których można było ją odwiedzać. W dniach od 2 do 8 stycznia można było zobaczyć wystawę do godziny 20.

Wystawa „Turner – Malarz żywiołów” była retrospektywą dokonań artysty. Jednocześnie, przez krytyków i miłośników sztuki uznana ona została za przedsięwzięcie bardzo wyjątkowe. Powodem tego było to, że ekspozycja stanowiła pierwszą kompletną prezentację dorobku angielskiego pejzażysty w naszym kraju. Nigdy wcześniej tak wiele dzieł, przedstawiających przekrój twórczości Turnera, nie pojawiło się w żadnym muzeum czy galerii nad Wisłą.

Prace Turnera zgromadzone na krakowskiej wystawie pokazywały dorobek artysty w ścisłym związku z jego twórczą filozofią, którą wiernie wyznawał. Angielskie pejzaże, które tworzył, były niejako ucieleśnieniem, gloryfikacją i metaforą przyrody. Jego dzieła w pewien trudny do opisania sposób wyznaczały człowiekowi należne miejsce we wszechświecie.
Na wystawie „Turner – Malarz żywiołów” kuratorzy dokonali przyporządkowania rysunków i obrazów artysty do poszczególnych żywiołów – wody, powietrza, ziemi i ognia oraz do ich zespolenia, nazywanego fuzją. Zaprezentowane na wystawie w Krakowie dzieła są kompozycjami, w których wyraźnie żywioły mieszają się ze sobą, a nawet łączą, tworząc ciekawe kontrasty. Interesującym zabiegiem malarza było to, że nie wyodrębniał on poszczególnych planów przestrzennych. Odnosi się wrażenie, że każdy obraz Turnera rozwija się centrycznie, poczynając od środka, we wszystkich możliwych kierunkach.

Muzeum Narodowe w Krakowie gościło łącznie 84 prace wykonane przez Anglika, Williama Turnera. Pochodziły one z kolekcji szacowanej Tate Gallery, a część z nich z prywatnych zbiorów. Za przygotowanie wystawy w Krakowie odpowiedzialny był Bucerius Kuns Forum z Hamburga. Wystawa jak już zostało powiedziane, przyciągnęła prawdziwe tłumy, co było naprawdę miłym zaskoczeniem dla samych organizatorów. To niepowtarzalne wydarzenie było na tyle interesujące, że niektóre osoby przybyły do Muzeum Narodowego w Krakowie nawet kilka razy. Z uwagi na organizowaną wystawę „Turner – Malarz żywiołów” stworzono specjalną witrynę internetową dotyczącą ekspozycji. Znalazł się na niej wirtualny przewodnik po wystawie i dziełach Turnera. Za pośrednictwem owej strony internetowej każdy zainteresowany malarzem i jego dziełami mógł zadać pytanie kuratorowi oraz zagrać w interaktywną grę.Dodał: Artysta.pl

Czwartek 9 lutego 2012 11:39

Ilość odsłon: 2181

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków