Artysta.pl na Facebooku

Ukraińska wiosna.

Od 13 do 22 maja bieżącego roku ma miejsce festiwal promujący kulturę Ukrainy, pod hasłem „Ukraińska Wiosna”. Obejmuje on dziesięć intensywnych dni wydarzeń kulturalnych i artystycznych, w tym m.in. noc poezji, śniadanie literackie, koncerty czy panele dyskusyjne. Impreza „Ukraińska Wiosna” nie ma jednego, stacjonarnego miejsca, ale odbywa się w różnych miastach Polski. Festiwal zawita do Leszna, Gniezna, Szamotułów, Kórnika, Poznania i Rydzynia.

Program „Ukraińskiej Wiosny” przewiduje wiele atrakcji, z których może skorzystać każdy. Organizatorem całej imprezy jest poznańskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska-Ukraina. Wszyscy uczestnicy imprezy mogą wziąć udział w śniadaniu literackim, spotkaniu z charkowską bohemą, koncertach, które będą miały miejsce na dziedzińcu zamkowym, w nocy poezji, w otwartym panelu dyskusyjnym, czy też zobaczyć liczne spektakle teatralne. Na widzów czeka wystawa fotografii, przegląd kina, interesujący, pełen różności jarmark ukraiński, koncert chóru prawosławnego, huczna biesiada artystyczno-kulturalna, a także prezentacja rękodzieła o charakterze ludowym czy też degustacja przepysznych potraw kuchni z Ukrainy.

Celem festiwalu jest ukazanie Polakom różnorodnej, ukraińskiej rzeczywistości, z którą dotychczas nie mieli zbyt wiele do czynienia. Organizatorzy „Ukraińskiej Wiosny” wiedzą, że nie jest to proste zadanie, dlatego też podeszli do całego festiwalu ambicjonalnie, angażując się w niego całym sercem. Festiwal ma poszerzyć horyzonty uczestniczących w nich Polaków. Jego artystyczna forma sprawi, że zarówno odbiór jak i interpretacja ukraińskiej rzeczywistości będą pozytywnym doświadczeniem.
Impreza „Ukraińska Wiosna” ma miejsce już po raz czwarty na terenie naszego kraju.
W czwartek, 12 maja odbędzie się Ukrainian party na Baker Street w Poznaniu. Dzień później, w piątek 13 maja zorganizowana zostanie Biesiada „Huculska kraina”, która zagości w Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach. W sobotę, 14 maja, w trzecim dniu festiwalu, będzie można posłuchać dwóch koncertów – Organowego poświęconemu Konstantemu Gorskiemu w Fara oraz podobnemu koncertowi w Willi Róż, połączonemu z prezentacją książki poświęconej Konstantemu Gorskiemu. O godzinie 16. w sobotę będzie miała też miejsce wystawa zdjęć „Charkowa: okruchy czasu”. W poniedziałek, 16 maja w BWA w Lesznie odbędzie się wystawa „Wododział”, prezentująca malarstwo autorstwa Serhija Petluka. O godzinie 19. zaś odbędzie się koncert Chóru Kameralnego „Kijów” w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzień później w Nowej Synagodze w Lesznie będzie można ponownie posłuchać tego samego chóru, a o 11. wziąć udział w śniadaniu literackim z Serhijem Żadanem. O godzinie 19. w Teatrze Polskim będzie miał miejsce spektakl „Czerwony Elvis” wystawiony przez teatr Arabeski, a o 21. w klubie Blue Note odbędzie się impreza pod hasłem „Sobaky w kosmosi”. W środę, 18 maja o godzinie 16. planowany jest panel dyskusyjny z udziałem dziennikarzy: Tomasza Kułakowskiego i Andrzeja Brzezieckiego w Cafe Gazeta, a o 21. rozpocznie się noc poezji w wykonaniu zespołu „Chorea kozacka” w Muzeum Archeologicznym. Kolejnego dnia festiwalu planowany jest koncert „Chorei Kozackiej” w Zamku w Rydzynie. Odbędzie się również tego dnia „Konferencja Unia Europejska – Polska – Ukraina. Społeczno – kulturalny, polityczny i gospodarczy wymiar współpracy.” Konferencja będzie odbywać się w Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Gnieźnie. Także i w tym dniu zorganizowano prezentację poezji Wisławy Szymborskiej w języku ukraińskim oraz wieczór poświęcony pamięci Łukasza Horowskiego. W piątek, 20 maja w Zamku w Kórniku koncert da „Chorea kozacka”, a w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie kontynuowana będzie wspominana konferencja międzynarodowa. O godzinie 17. odbędzie się przegląd kina w kinie Rialto pod tytułem „Switłana Topor i Mykoły Niemczenko”, a o 20. organizatorzy zapraszają na Maria Guraievska Ethno Jazz Project. W sobotę, 21 maja w Rynku w Lesznie będzie trwał Jarmark Ukraiński, o godzinie 12. zaplanowano mecz towarzyski Ukraińska Wiosna vs. Odlew na bocznym boisku KSS Lech, a wieczorem w kościele św. Wojciecha zaśpiewa chór prawosławny. Ostatniego dnia festiwalu o 12. będzie miała miejsce uroczysta Msza Święta z udziałem chóru prawosławnego w Cerkwi Św. Mikołaja, a na Starym rynku do godziny 18. potrwa Jarmark Ukraiński, gdzie będzie można spróbować specjałów kuchni ukraińskiej, czy posłuchać muzyki huculskiej.Dodał: biszkopcik

Sobota 14 maja 2011 11:21

Ilość odsłon: 1441

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław