Artysta.pl na Facebooku

Uwikłane w płeć

Akt, lata 30 Akt, lata 30 Anatol Węcławski
Powstawaniu tej wyjątkowej kolekcji od początku przyświecał konkretny zamysł. By poprzez najwybitniejsze i najciekawsze dzieła polskiej fotografii powojennej, stworzyć możliwie szeroką panoramę, opisującą wizerunek oraz tożsamość współczesnej kobiety.

Matka Polka. Performerka. Dziewczyna z sąsiedztwa. Skandalistka. Polska Wenus. Kura domowa. Ikona pop-kultury. Lwica salonowa. Obiekt seksualny z imaginarium kultury masowej… Każde z tych „wcieleń” kobiecej tożsamości jest na tej wystawie obecne. I co szczególnie istotne: jest obecne w interpretacji najwybitniejszych twórców polskiej fotografii.

Na wystawie Uwikłane w płeć. Wystawa fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich, prezentowanej w ramach łódzkiego
Dom Lalki, lata 70 Dom Lalki, lata 70 Grzegorz Kowalski
Fotofestiwalu 2012, zobaczyć będzie można arcydzieła sztuki fotograficznej, takich współczesnych autorek jak Natalia LL, Ewa Partum, Alicja Żebrowska, Marta Deskur, Jadwiga Sawicka, Barbara Konopka, Teresa Gierzyńska. Ale także dzieła autorek młodszego pokolenia z Anetą Grzeszykowską, Agnieszką Polską, Katarzyną Majak, Dorotą Kozieradzką czy Anną Senkarą. W kolekcji znalazły się również prace klasyków fotografii: Tadeusza Rolke, Edwarda Hartwiga, Pawła Pierścińskiego, Wojciecha Prażmowskiego czy Wojciecha Plewińskeigo z urzekającymi „młodzieńczymi” portretami Beaty Tyszkiewicz włącznie.

Chcemy pokazać kobietę widzianą oczami samych kobiet, jak i mężczyzn. Próbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak obraz kobiety ewoluował. Jak
Bestia atakuje, 2007 Bestia atakuje, 2007 Jan Dziaczkowski
zmieniało się w czasie jego postrzeganie w kontekście społecznym. I postawić kilka pytań, odnoszących się do dzisiejszych stereotypów: funkcjonowania kobiecego ciała w sferze publicznej, medialnej, artystycznej, komercyjnej. Dlatego w kolekcji są zarówno dzieła tworzone według wzorców klasycznego piękna, jaki i nawiązujące do feminizmu, problematyki genderowej czy transseksualizmu – mówią twórcy kolekcji, Joanna i Krzysztof Madelscy.
Marylin, 2004 Marylin, 2004 Katarzyna Górna

Wystawa prezentuje 150 wybranych z kolekcji prac, wykonanych w różnych technikach: od szlachetnych technik fotograficznych, przez awangardowe eksperymenty i współczesną fotografię cyfrową, aż po instalacje, obiekty i video.

W 1979 roku, w Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto wystawę Polaków Portret Własny, którą – jak się szacuje – obejrzało około 81 000 widzów i która – jak to dzisiaj się określa – szybko stała się kultowa.
Ktoś inny, 1988-2006 Ktoś inny, 1988-2006 Zbigniew Libera
Oczywiście, fotografia jest jedną z najmłodszych ze sztuk, a Fotofestiwal, to nie Muzeum Narodowe. Ale, zachowując wszelkie proporcje, dzięki wystawie fotografii z kolekcji Madelskich doczekaliśmy się jej swoistej kontynuacji. Bo Uwikłane w płeć, to stworzony z najbardziej emblematycznych dzieł powojennej fotografii artystycznej – Polek Portret Własny.

Uwikłane w płeć. Wystawa fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich – w ramach Fotofestiwalu 2012. Wernisaż – 11 maja 2012, godz. 20.00.

Muzeum Miasta Łodzi
Pałac Poznańskich
ul. Ogrodowa 15.

Wystawa czynna do 28 czerwca 2012.

Artyści:

Zdzisław Beksiński, Monika Bereżecka Monika Redzisz /Zorka Project/, Józef Dańda, Marian Dederko, Marta Deskur, Jerzy Benedykt Dorys, Kazimiera Dyakowska, Jan Dziaczkowski, Janina Gardzielewska, Teresa Gierzyńska, Maurycy Gomulicki,
z serii Mocarze, 2004 z serii Mocarze, 2004 Zorka Projekt, Monika Redzisz
Katarzyna Górna, Aneta Grzeszykowska, Izabela Gustowska, Edward Hartwig, Anna Imiela, Piotr Janik, Barbara Konopka, Jerzy Kosiński, Piotr Kośnik, Grzegorz Kowalski, Dorota Kozieradzka, Aleksandra Kubiak, Zofia Kulik, Ewa Kuryluk, Jerzy Lewczyński, Zbigniew Libera, Natalia LL, Krystyna Łyczywek, Katarzyna Majak, Henryk Makarewicz, Dorota Nieznalska, Wacław Nowak, Maciej Osika, Ewa Partum, Wiktor Pental, Marek Piasecki, Paweł Pierściński, Wojciech Plewiński, Agnieszka Polska, Krzysztof Pruszkowski, Tadeusz Rolke, Józef Rosner, Zofia Rydet, Serge Sachno, Mateusz Sadowski, Jadwiga Sawicka, Bronisław Schlabs, Anna Senkara, Anna Sołtysiak, Michał Sowiński, Marian Szmidt, Jerzy Wardak, Martynka Wawrzyniak, Anatol Węcławski, Monika Zielińska /Mamzeta/, Alicja Żebrowska.

Źródło: IPZobacz więcej zdjęć w galerii:

Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć Uwikłane w płeć

Dodał: Artysta.pl

Piątek 16 marca 2012 11:41

Ilość odsłon: 4856

Ocena: 2 (Głosów: 2)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice