Artysta.pl na Facebooku

Wiele zapału w małym mieście. Spięty i Babu Król na festiwalu Wszystko Gra w Zamościu

Mówią: „W małym ciele wielki duch!” Parafrazując to powiedzenie na potrzeby Festiwalu Wszystko Gra w Zamościu,można by rzec: „W małym mieście wielki festiwal” i choć na wielkość będą musieli jeszcze trochę poczekać, to Stowarzyszenie Wszystko Gra zmierza we właściwym kierunku, by ich muzyczna feta w przyszłości zamieniła się w imprezę, na którą bilety będą się rozchodzić jak ciepłe bułeczki.

Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie festiwalu w miasteczku na południowym-wschodzie, w którym kultura od pewnego czasu oddycha morowym powietrzem? W 2010 garstka kulturalnych zapaleńców postanowiła przejść na drugą stronę mocy i do biernego uczestnictwa w polskiej kulturze dodać trochę swojego zapału. Jednym słowem: złapać kulturę za rogi! Na miejsce realizacji swoich pomysłów wybrali Zamość. Większość z nich stąd pochodzi i, jako lokalni patrioci, poczuli potrzebę ożywienia niedocenianej ściany wschodniej, która przecież ma ogromny potencjał objawiający się przede wszystkim w utalentowanych młodych ludziach. Pierwsza edycja Festiwalu Wszystko Gra w Zamościu odbyła się w 2011. Nie poniosła klęski, ale nie była też wielkim sukces. Pozwoliła jednak organizatorom wiele się nauczyć, nabrać doświadczenia i dlatego, już pod oficjalną banderą Stowarzyszenia, w tym roku liczą oni na większy zasięg wydarzenia. Festiwal, choć celuje głównie w miłośników dobrej, polskiej muzyki, ma zakres interdyscyplinarny. Oprócz koncertów wszyscy zainteresowani będą mogli uczestniczyć również w specjalnie przygotowanych warsztatach oraz wziąć udział w pokazie filmów Vincenta Moona czy przedstawieniu Legenda o Mądrym Mężu Teatru Bynajmniej z Wieliczki. W interdyscyplinarności podobno tkwi klucz do najnowszej kultury. Czy aby na pewno? Będzie można o tym się przekonać w weekend 13-15 lipca w Zamościu.

A na scenie…

Wszystko Gra postawiło sobie ambitne zadanie promowania młodych artystów (Popkultura, Dr LLoyd, Servans of Silence, Diary of Sorrow i in.) Aby jednak móc ich zaprezentować publiczności, która przecież przy takim wyborze, jaki oferuje nam współczesna scena muzyczna, muszą pojawić się gwiazdy. I będą! Festiwal przewiduje występy muzyków o ogólnopolskiej sławie. Do Zamościa przybędą m.in. Babu Król, czyli Budyń i Bajzel, którzy wzięli na tapetę teksty Edwarda Stachury i wyśpiewują je z całkiem niezłym skutkiem. Na co dzień obaj są członkami legendarnego zespołu POGODNO, ale w duecie również stanowią nie lada gratkę. Niedawno nagrali płytę, na której udowadniają, że Stachura nie musi być czytany jako trubadur-tramp, ale całkiem mu blisko do problemów nękających ludzi naszych czasów.


">Drugim headlinerem festiwalu jest nie kto inny jak Spięty z Lao Che. Jak sam twierdzi, od jakiegoś już czasu chodziło mu po głowie nagranie solowej płyty i w końcu zrealizował to pragnienie wydając krążek Antyszanty. Utwory inspirowane morzem, ale dla prawdziwych szantów stanowiące stylistyczną antytezę, jak zwykle w przypadku Spiętego dają do myślenia. Traktują o wędrówce, której on sam nie jest w stanie przewidzieć końca. Świetny z niego muzyk, a przede wszystkim rewelacyjny tekściarz. Kto Spiętego nie słyszał na żywo, nie może ominąć Wszystko Gra! Ludzie ze wschodu słyną z gościnności i zamiłowania do dobrej zabawy, więc... kto wie, może nawet wyprawa z daleka okaże się najlepszą wyprawą życia.

Program festiwalu dostepny jest na stronie.

PLDodał: Artysta.pl

Poniedziałek 9 lipca 2012 15:01

Ilość odsłon: 1738

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań