Artysta.pl na Facebooku

Wielka Środa: W 80 minut dokoła Europy z Savallem

G. Ziemiański
To fenomen! Jordi Savall, który od kilkunastu lat regularnie koncertuje w Polsce, regularnie przyciąga nieprzebrane tłumy. Po licznych występach jest już właściwie honorowym muzykiem Krakowa i Festiwalu Misteria Paschalia, przed jego koncertami wciąż ustawiają się długie kolejki, a bilety wyprzedają się w okamgnieniu... Savall wykształcił już pokolenia polskich melomanów. Tym razem, w Wielką Środę dał pasjonującą lekcję muzycznej historii związanej z Dynastią Borgiów.

Za projekt Dynastia Borgiów. Kościół i władza w epoce renesansu – ostatni z kilkudziesięciu zrealizowanych wraz ze zmarłą pod koniec zeszłego roku żoną, wybitną
G. Ziemiański
katalońską sopranistką Montserrat Figueras – Jordi Savall otrzymał Grammy Award 2010. Krakowski koncert artysta zadedykował wieloletniej partnerce, z którą przez ostatnie dekady stanowili najbardziej rozpoznawalną parę muzyki dawnej, a ze swymi dziećmi – Arianną i Ferranem – najsłynniejszą rodzinę muzyczną Europy. Wspomnienie niezwykłej artystki nadało szczególny charakter koncertowi...

Ta kolekcja to skarb – napisał o projekcie Dynastia Borgiów The Independent. Chciałoby się dodać: kolejny autorstwa Savalla. Od lat ten artysta uczy nas na nowo historii – dając swymi nagraniami i koncertami niesamowity komentarz do czasów Krzysztofa Kolumba, Don Quichota, wojen krzyżowych, dziejów państwa Katarów czy Świętego Miasta Jerozolimy. Przeszukuje archiwa, odnajduje w najdalszych zakątkach świata wirtuozów zapomnianych instrumentów, a potem starannie komponuje wielkie muzyczne freski i zabiera słuchaczy w niezapomniane muzyczne podróże w czasie.

Jego opowieść o naznaczonym czarną legendą słynnym włoskim rodzie rozciąga się od 1400 roku, tuż przed
G. Ziemiański
zakończeniem Wielkiej Schizmy Zachodniej, przez zwycięstwo armii chrześcijańskiej nad Turkami pod Lepanto (1571) aż do śmierci i kanonizacji w 1671 roku Franciszka Borgii. Pokazuje, że burzliwe, pełne wstrząsających wydarzeń dzieje Borgiów zbiegły się w czasie z jednym z najbardziej intensywnych okresów rozwoju kultury europejskiej.

Historia tej włoskiej rodziny posłużyła za kanwę wielu krwawych kryminałów i gorących romansów – nawet w tej chwili serial o Borgiach z Jeremym Ironsem jako papieżem Aleksandrem VI bije rekordy popularności. Wersja Savalla jest co najmniej równie interesująca. Na festiwalowy koncert przygotował „siedmioodcinkowy“ projekt, w którym muzyką opisał drogę dynastii do Watykanu, rządy Aleksandra VI, bitwy i rozejmy, narodziny, śluby i śmierć różnych członków rodziny. Miłość przeplata się tu z nienawiścią, a pokój z wojenną zawieruchą. Kunsztowne epitafium na śmierć Cezara Borgii sąsiaduje z taneczną Fantazją, ilustrująca narodziny Franciszka Borgii, a anonimowa pieśń Un cavalier di Spagna – przytoczona z okazji ślubu Lukrecji Borgii z Janem Sforzą, z utworem Fortuna desperata wybranym do zilustrowania egzekucji Sawonaroli. Wśród utworów znalazły się kompozycje z najbardziej reprezentatywnych renesansowych zbiorów, w tym m.in. Cancionare de Montecassino, de Calabria czy de Gandía. Dzieła największych hiszpańskich twórców – Johannesa Cornago, Cristóbala de Moralesa, Joana Cabanillesa, jak też Guillaume’a Dufaya, Josquina des Prez czy Heinricha Isaaca. Muzyka muzułmańska, chrześcijańska, sefardyjska, otomańska.

W koncercie wzięły udział legendarne zespoły Jordiego Savalla – La Capella Reial de Catlunya oraz Hèsperion XXI wraz z fantastycznym marokańskim mistrzem oud i
G. Ziemiański
wokalistą Drissem El Maloumi, tureckim wirtuozem gry na kanunie (instrumencie zbliżonym do cytry) Hakanem Güngörem oraz bułgarskim muzykiem Nedyalko Nedyalkovem grającym na kaval, czyli instrumencie dętym drewnianym używanym w muzyce ludowej Azerbejżdżanu (zbliżonym do perskiego ney). Kolorytu dopełniały wojenne fanfary szałamai i kornetów, koronkowa gra średniowiecznej harfy i psalterium (tradycyjnie doskonały Andrew Lawrence-King) i świetne głosy wokalistów. Wielobarwna i wielokulturowa opowieść była niesamowitą podróżą przez blisko trzy wieki i kilkanaście krajów.

Co rzadkie u Savalla – był bis. Po gorącej owacji – znów dla podkreślenia wstrząsających renesansowym światem wojen i rozejmów – zabrzmiały instrumentalna otomańska batalia i antyfona Da pacem Domine (Ześlij pokój Panie).

Dzisiaj na Festiwalu: La Giuditta Alessandra Scarlattiego z udziałem takich gwiazd jak: Roberta Mameli, Marta Fumagalli, Francesca Lombardi, Anicio Zorzi Giustiniani i Salvo Vitale oraz zespołu La Venexiana prowadzonego przez Claudio Cavinę. Początek koncertu o godz. 20.00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Koncert będzie transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia.

Więcej informacji o artystach i koncertach: http://www.misteriapaschalia.com/832/834/wykonawcy.aspx

Więcej o biletach: http://www.misteriapaschalia.com/832/192/bilety.aspx

Źródło: IPDodał: Artysta.pl

Czwartek 5 kwietnia 2012 11:43

Ilość odsłon: 1228

Ocena: 3 (Głosów: 3)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań