Artysta.pl na Facebooku

Wielki Wtorek: Triumf Judyty i Ottavio Dantone

mat.org mat.org G. Ziemiański
Drugi dzień Festiwalu Misteria Paschalia przyniósł kolejną wielką oratoryjną formę, zarazem jedno z najlepszych dzieł Antonia Vivaldiego – Juditha triumphans devicta Holofernis barbarie. I tak jak legendarna biblijna bohaterka zwyciężyła wroga, tak tego wieczoru Ottavio Dantone z połączonymi zespołami Accademia Bizantina i Capella Cracoviensis oraz doborowym składem wokalistek podbili publiczność. Były wiwaty i owacja na stojąco!

Ten szczególny utwór weneckiego kompozytora powstał w 1713 roku na zamówienie żeńskiego sierocińca Ospedale della Pietà, gdzie Vivaldi pracował jako kapelmistrz przez większą część życia. Instytucja ta była właściwie wysokiej klasy i międzynarodowej sławy konserwatorium. Na koncerty przychodzili tu przedstawiciele najwyższych władz i szlachetnych rodów. Vivaldi zmanipulował nieco starotestamentowy temat oratorium tak, by korespondował z niedawno odniesionym zwycięstwem Najjaśniejszej Republiki Weneckiej nad Turkami. Autorem libreta został Giacomo Cassetti, który w finale utworu jasno daje do zrozumienia, jak należy odczytywac biblijną historię. Postać Judyty triumfującej – to zwycięska Wenecja, jej wróg Holofernes – turecki sułtan, a oblężona Betulia, to wenecka twierdza na Krecie.

Vivaldi miał do dyspozycji najlepsze wirtuozki w kraju, stąd użył w oratorium wyjątkowo bogatego jak na owe czasy
mat.org mat.org G. Ziemiański
instrumentarium – z trąbkami, obojami, chalumeau (poprzednik klarnetu), klarnetami (to jeden z pierwszych utworów wykorzystujących ten instrument), violami da gamba i d’amore, mandoliną, teorbami, koncertującymi organami, klawesynem i kotłami. Wszystko po to, by podkreślić niezwykle uroczysty charakter oratorium. Inną ciekawostką jest fakt, że utwór - w przeciwieństwie do dwóch pozostałych oratoriów kompozytora – zachował się niemal w całości (bez uwertury, za to z mocnymi fanfarami we wstępie).

Oratorium ma prostą dwuczęściową budowę, za to niesamowitą różnorodność barw. Widoczna jest ona szczególnie w ariach, bowiem poszczególnym postaciom Vivaldi przydziela rozmaite instrumenty. Gdy Judyta śpiewa arię błagalną Im większa jest wspaniałomyślność zwycięzcy, w której prosi Holofernesa o łaskę dla swojego ludu – towarzyszą jej dźwięki violi d’amore. Gdy wspomina zmarłego męża w – koncertuje z nią chalumeau naśladując śpiew turkawki, symbolizujący wierność małżeńską. Ale prawdziwa feeria barw zaczyna się w drugiej części utworu...

Do festiwalowego wykonania Ottavio Dantone zaprosił nie tylko debiutujący na Misteria Paschalia zespół wokalny
mat.org mat.org G. Ziemiański
Capella Cracoviensis, ale i wybitne solistki. U Vivaldiego wszystkie partie wokalne wykonywały najbardziej uzdolnione dziewczęta z Ospedale. U Dantone również pojawiła się gwiazdorska damska obsada. W tytułowej roli wystąpiła wybitna mezzosopranistka o aksamitnym głosie Josè Maria Lo Monaco. Holofernesa zaśpiewała francuska kontralcistka – Delphine Galou. Ulubienica festiwalowej publiczności, fantastyczna mezzosopranistka – Vivica Genaux genialnie zinterpretowała partię Vagausa. Maria Hinojosa Montenegro wystąpiła w sopranowej roli służącej Abry, a w partii Ozjasza pojawiła się Alessandra Visentin (kontralt). Vivaldi wyraźnie, liczbą arii, wyznaczył hierarchię postaci – najwięcej do zaśpiewania mają tu Judyta i Vagaus, Holofernes, Abra i Ozjasz zdecydowanie mniej. Jednak każda z wokalistek tego wieczoru dała prawdziwy popis swoich umiejętności.

Josè Maria Lo Monaco czarowała łagodnym, słodkim mezzovoce, zwłaszcza podczas nocnej schadzki z Holofernesem w przepięknej arii Czas upływa, lata mijają z towarzyszeniem pizzcato orkiestry i mandolinowym solo. Vivica Geanux zachwyciła po raz kolejny niewiarygodną wirtuozerią wokalną. Zwłaszcza w arcytrudnej arii zemsty Uzbrojone w ogień i węże, gdzie jej głos wzywający na pomoc furie wił się we wszystkich rejestrach w zawrotnym tempie. Za każdym razem, gdy słucha się tej śpiewaczki, ma się wrażenie, że jej głos zdecydowanie wykracza poza ludzkie możliwości. Nagradzająca już niemal każdą arię brawami publiczność po tym wykonaniu oszalała – na widowni dało się słyszeć przeciągłe gwizdy i wiwaty - dowód najwyższego uznania. Na tym tle niezwykle finezyjnie brzmiały zalotne arie Holofernesa upojonego uczuciem i... winem. Spokojnie zaś i uroczyście śpiewy Ozjasza, a także dostojne chóry – profesjonalnie, pięknie zaśpiewane przez polski zespół. Należy też oddać hołd wyważonej, nieprzesadzonej interpretacji Ottavio Dantone. Jego Judyta na krakowskim festiwalu odniosła zasłużony sukces.

Dzisiaj na Festiwalu: Dinastia Borgia przygotowana przez Jordiego Savalla i muzyków La Capella Reial de Catalunya oraz Hespèrion XXI. Początek koncertu o godz. 20.00 w Kościele św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu. Koncert jest rejestrowany przez Program 2 Polskiego Radia.

Więcej informacji o artystach i koncertach: http://www.misteriapaschalia.com/832/834/wykonawcy.aspx

Więcej o biletach: http://www.misteriapaschalia.com/832/192/bilety.aspxMISTERIA PASCHALIA to jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Jego formuła opiera się na prezentacji muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywanej przez uzna¬nych mistrzów i najznamienitszych inter¬pretatorów muzyki dawnej. W czasie festiwalu krakowskie sale koncertowe, unikatowe wnę¬trza sakralne oraz kaplica św. Kingi w Wieliczce rozbrzmiewają najpiękniejszymi arcydziełami tego okresu. Festiwal cieszy się uznaniem krytyków i niesłabnącym zainteresowaniem melomanów. Trzykrotnie zwyciężał w rankingu wydarzeń kulturalnych opracowywanych przez tygodnik Polityka, Rzeczpospolita uznała go za jedno z najważniejszych wydarzeń 2008 i 2009 roku, a także dwukrotnie reprezentował Polskę na targach Midem w Cannes. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Filip Berkowicz. Więcej: www.misteriapaschalia.com.
Źródło: IPZobacz więcej zdjęć w galerii:

Wielki Wtorek: Triumf Judyty i Ottavio Dantone Wielki Wtorek: Triumf Judyty i Ottavio Dantone Wielki Wtorek: Triumf Judyty i Ottavio Dantone

Dodał: Artysta.pl

Środa 4 kwietnia 2012 11:43

Ilość odsłon: 1428

Ocena: 2 (Głosów: 2)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin