Artysta.pl na Facebooku

XX Paszporty Polityki rozdane!

Paszporty Polityki rozdane! 15 stycznia XX edycja tego znaczącego w świecie kultury plebiscytu zakończyła się wyborem wielu interesujących nazwisk. A wszystko dzięki internautom, którzy świadomie i celnie wytypowali swoich ulubieńców.

8 kategorii i 24 nominacje. Nie mogło się obyć bez licznych dyskusji, ale już wiemy, na kogo warto zwrócić uwagę.

Pierwszym nagrodzonym jest Marcin Dorociński, który zdobył Paszport w kategorii film. „Za absolutny słuch aktorski, który chroni go przed komercją i tandetą. I za to, że rozwija się z roku na rok, z filmu na film.” W tym roku zaprezentował się m.in. w filmach „Róża” i „Obława”, które zostały świetnie przyjęte przez publiczność. Ta ceni go również za unikanie szablonowej roli amanta, chociaż ma do tego predyspozycje.

Kolejne nazwisko znają z pewnością wszyscy amatorzy teatru. O Iwanie Wyrypajewie też ostatnio było głośno. Ten dramatopisarz, reżyser i nauczyciel akademicki idzie jak burza i zbiera liczne pozytywne opinie krytyków. Z pewnością zasłużył na nagrodę.

W dziedzinie literatury sprawa rozegrała się między Zośką Papużanką, Szczepanem Twardochem i Kają Malanowską. Z konkurentkami poradził sobie Twardoch dzięki przedstawieniu studium słabości mężczyzny i tożsamości narodowej w „Morfinie” – książce, o której wielu mówi: wybitna! To nie pierwszy tekst Twardocha, który wywołał falę entuzjazmu. Miejmy nadzieję, że dzięki Paszportowi Polityki więcej czytelników sięgnie po jego teksty.

Za optymistyczną wersję sztuki, propagowanie tolerancji i kreatywność w dziedzinie sztuk wizualnych uhonorowana została Julita Wójcik. Jej tęcza ze sztucznych kwiatów łącząca kościół i knajpki, pokazana tuż po Marszu Równości, została okrzyknięta drugim po słynnej palmie symbolem Warszawy. Oby z Paszportem artystce łatwiej było się przebić z uśmiechem przez masy ponuraków.

Muzyka poważna w tym roku stoi pod znakiem TWOgether Duo, które za pomocą nietypowego zestawu instrumentów tworzy dojrzałe interpretacje muzyczne. W kategorii muzyki popularnej docenione zostało zaś międzynarodowe trio – très.b łączące klubową elektronikę z przyjemnym jazzem. Jego wokalistka i autorka tekstów, Misia Furtak, jest zdecydowanie mocną stroną zespołu, który się prężnie rozwija. Oby tak dalej!

Także Elżbieta Penderecka i Krzysztof Penderecki nie pozostali w cieniu. Dzięki nim muzyka klasyczna wciąż się rozwija, a wielu uzdolnionych muzyków kroczy ścieżkami wydeptanymi przez mądre głowy, którym warto ufać. Zauważyli to również jurorzy, czyli internauci.Dodał: Artysta.pl

Środa 16 stycznia 2013 13:39

Ilość odsłon: 1681

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań