Artysta.pl na Facebooku

Zdjęcia Marilyn Monroe na aukcji w Warszawie

mat.DESA Unicum
Ponad 200 wyselekcjonowanych fotografii autorstwa Miltona H. Greene’a, będących własnością FOZZ, decyzją likwidatora funduszu pójdzie pod młotek. Zdjęcia przedstawiają życie amerykańskich gwiazd – m.in. Marilyn Monroe, Franka Sinatry, Grace Kelly czy Elizabeth Taylor. To wydarzenie światowej rangi odbędzie się już 8 listopada w Warszawie. Organizatorem aukcji jest dom aukcyjny DESA Unicum.

Decyzją likwidator Marty Maciążek archiwum Miltona H. Greene’a trafia do sprzedaży – wybrane fotografie zostaną wylicytowane na aukcji prowadzonej przez wyspecjalizowaną firmę zajmującą się obrotem dziełami sztuki. W gestii domu aukcyjnego DESA Unicum znalazło się także skatalogowanie i opracowanie kolekcji. – Mamy do czynienia z niezwykłą kolekcją światowej sławy fotografa, który przez cztery dekady dokumentował życie największych amerykańskich celebrytów. Zdjęcia zostaną wystawione na
mat.DESA Unicum
sprzedaż po raz pierwszy w Polsce, postanowiliśmy zastosować formułę otwartej aukcji, dzięki której każdy będzie miał okazję nabyć sztukę światowej klasy
– mówi Juliusz Windorbski, prezes zarządu DESY Unicum. Fotografie zostaną wystawione na aukcję z atrakcyjnymi cenami wywoławczymi, które będą wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Obiekty mają niewątpliwą wartość kolekcjonerską, interesujące są także pod kątem inwestycyjnym. Świadczyć o tym mogą wyniki, jakie osiągały nieliczne fotografie Greene’a, które pojawiały się na aukcjach w renomowanych międzynarodowych domach aukcyjnych na początku XXI wieku, czyli jeszcze przed popularyzacją tego rodzaju sztuki na rynku aukcyjnym – osiągały one kwoty na poziomie od 3 000 do prawie 14 000 USD. W międzyczasie zdjęcia Greene’a pojawiały się w obrocie aukcyjnym sporadycznie, więc licytacja ponad 200 fotografii będzie dużą gratką dla miłośników odbitek artystycznych. Ceny wywoławcze podczas listopadowej aukcji będą na poziomie około 10% kwot osiąganych na aukcjach na świecie.

Ciekawa historia niezwykłej kolekcji

mat.DESA UnicumArchiwum będące w posiadaniu FOZZ to zbiór zdjęć pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Miltona H. Greena. Artysta dokumentował życie amerykańskich gwiazd kina i muzyki, zajmował się też fotografią modową (m.in. dla magazynów Life, Look, Harper’s Bazaar czy Vogue). Pracował zarówno w studio, jak i w plenerze. Fotografował plany najgłośniejszych filmów, paryskie wybiegi, przede wszystkim zajmowała go jednak fotografia kreacyjna. Pozowała mu nie tylko Marilyn Monroe, z którą przyjaźnił się i fotografował ją przez kilka lat, licytowane będą także portrety gwiazd takich jak: Frank Sinatra, Grace Kelly, Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Judy Garland, Alberto Giacometti, Ava Gardner, Liza Minelli i Hubert de Givenchy. Z wieloma z nich, tak jak z Marilyn, wchodził w długoletnie przyjaźnie i relacje, które znalazły odzwierciedlenie w licznych sesjach. Milton przez 4 lata, od 1953 do 1957 roku, był fotografem, doradcą artystycznym i wspólnikiem w interesach Marylin Monroe – zdjęcia wystawione na licytację pochodzą w większości z tego okresu. Greene zaliczany jest do kręgu największych modowych fotografów swoich czasów, razem z Richardem Avedonem, Cecilem Beatonem czy Irvingem Pennem. Wyróżnia się na ich tle jako wybitny portrecista, który poza zdecydowaną elegancją ujęć potrafił też oddać prawdę fizjonomii modela i choć odrobinę odejść od oficjalnego wizerunku fotografowanej gwiazdy.

Kolekcja znajduje się w posiadaniu FOZZ od połowy lat 90. Po śmierci Greene’a za długi przejął ją City National Bank, skąd została wykupiona przez finansistę Dino Matingasa. Ten zaś robił interesy z ówczesnym szefem funduszu i kiedy rozpętała się afera wokół FOZZ, uważana za jedną z największych w historii III RP defraudacji środków publicznych, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood. Finałem tej historii będzie aukcja 8 listopada, dzięki której obecna likwidator chce spieniężyć pozostały majątek funduszu.

mat.DESA Unicum


I Aukcja Fotografii Miltona H. Greene’a z kolekcji FOZZ odbędzie się 8 listopada 2012 r. o godz. 19 w domu aukcyjnym DESA Unicum, Warszawa, ul. Marszałkowska 34-50. Obiekty można oglądać na wystawie aukcyjnej, w dniach 22 października – 8 listopada, od poniedziałku do piątku 11-19 oraz w sobotę 11-16.

Katalog dostępny na stronie.

IPDodał: Artysta.pl

Wtorek 30 października 2012 13:57

Ilość odsłon: 3044

Ocena: 2 (Głosów: 2)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

pampeluna - Wtorek 6 listopada 2012 11:39
ehhh ponadczasowa Marlin....
Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin