Artysta.pl na Facebooku

Złote Mrówkojady Nabór filmów do 25 marca 2012

Organizatorzy Festiwalu Złote Mrówkojady 2012, która odbędzie się 18 - 21 kwietnia 2012 r. zapraszają wszystkich zainteresowanych filmowców amatorów oraz studentów szkół filmowych do zgłaszania swoich krótkometrażowych filmów wykonanych dowolną techniką, nie przekraczających 30' na Konkursu Filmów Amatorskich oraz Konkursu Etiud Studenckich.

Termin zgłaszania prac upływa 25 marca 2012 r. Biuro festiwalu mieści się w Centrum Kultury w Lublinie, przy ul. Narutowicza 32, p. 102 na III piętrze

Złoty Mrówkojad to nagroda festiwalu przyznawana przez pasjonatów dla pasjonatów. Doceniany jest każdy, kto próbuje wyrazić siebie poprzez kino niezależne, nagradzamy tych, którzy robią to najlepiej. Filmy będą nagradzane w kilku kategoriach. Niepisaną tradycją Lubelskiej Gali Filmu Niezależnego jest też wymyślanie nieco zakręconych kategorii. Nie inaczej będzie w tym roku.

Tym, co wyróżnia Lubelską Galę Filmu Niezależnego od innych tego typu festiwali i konkursów filmowych jest humorystyczne podejście do tematu - bawimy się konwencją gali.

Dzięki zaangażowaniu i pasji organizatorów, po czterech edycjach, festiwal stał się rozpoznawalną marką wśród krajowych imprez poświęconych kinematografii niezależnej. Specyfiką festiwalu jest nieszablonowe podejście do sposobu wręczania nagród autorom oraz bardzo staranna selekcja filmów do programu – na tegorocznych Złotych Mrówkojadach obejrzeć można tylko najciekawsze produkcje amatorskie i etiudy studenckie z 2010 i 2011 roku.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek dla widzów i uczestników konkursu.

Termin zgłaszania prac upływa 25 marca 2012 r.

O MRÓWKOJADACH SŁÓW PARĘ...

Lubelska Gala Filmu Niezależnego „Złote Mrówkojady” po raz pierwszy pojawiała się w miejskim kalendarzu imprez w 2007 roku. Pięć edycji festiwalu świadczy o tym, że znalazł on stałe miejsce na mapie wydarzeń kulturalnych Lublina.

Idea festiwalu zrodziła się z chęci zintegrowania rozproszonego środowiska niezależnych filmowców z województwa lubelskiego. „Złote Mrówkojady” miały być wydarzeniem, w ramach którego młodzi twórcy nie tylko otrzymywali szansę zaprezentowania swoich dokonań artystycznych, ale mogli poznać się wzajemnie, podzielić doświadczeniami, wreszcie – wysłuchać konstruktywnej krytyki. Z tych względów festiwal bardziej przypominał przegląd niż konkurs – wręczaniu „Złotego Mrówkojada” towarzyszył pokaz nagradzanego filmu. Każdy z uczestników otrzymał statuetkę w specjalnie dla niego stworzonej kategorii. Taka decyzja wynikała głównie z chęci docenienia i zmotywowania do dalszej pracy wszystkich gości festiwalu. Przyczynkiem do niej stała się również analiza ówczesnej sytuacji na profesjonalnym rynku filmowym – polskie kino było wówczas w impasie; zdarzały się konkursy, do których zgłaszano mniej filmów niż ustanawiano kategorii. Ten właśnie paradoks wykorzystali organizatorzy Gali, nagradzając wszystkich gości.

Pozytywny odbiór festiwalu w środowisku niezależnych filmowców oraz pasjonatów kinematografii zachęcił organizatorów nie tylko do kontynuacji, ale i rozbudowy imprezy. Zmodyfikowana formuła zachowała kształt do dziś. „Złote Mrówkojady” od 2008 roku są wydarzeniem dwudniowym – pierwszego dnia odbywa się pokaz filmów, drugiego – Gala z rozdaniem nagród, przyznawanych przez profesjonalne jury (podczas II edycji w jego skład weszli: Wojciech Olchowski, Krzysztof Szot, Dorota Nowakowska, podczas III – Natasza Ziółkowska-Kurczuk, Grzegorz Linkowski, Michał J. Zabłocki) w tradycyjnych kategoriach (najlepszy film, zdjęcia, scenariusz, montaż, reżyseria); odbywa się także głosowanie wśród publiczności festiwalowej. Pamiątką I edycji jest coroczna nagroda organizatorów, którzy proponują własną, egzotyczną kategorię (do tej pory: „Najsprawniejsze palce”, „Najlepszy film bez Bogusława Lindy”). W programie festiwalu znajdują się otwarte wykłady i warsztaty filmowe (w trakcie II edycji prowadzone przez Wojciecha Olchowskiego i Piotra Zdanowicza; ekspertami III edycji byli Michał J. Zabłocki i Piotr Rzońca). W 2009 roku uruchomiono także cykl imprez towarzyszących, aby twórcy mogli spotkać się z publicznością w swobodniejszej atmosferze. Corocznie ukoronowaniem festiwalu jest uroczysta Gala rozdania Złotych Mrówkojadów, którą uświetniają występy zespołów, teatrów, showmanów z Lubelszczyzny.

Ideą II edycji Złotych Mrówkojadów była konfrontacja lubelskiego środowiska filmowego z twórcami z innych regionów Polski. Pokazano 13 filmów prezentujących najwyższy poziom artystyczny. Bezspornym zwycięzcą, docenionym zarówno przez publiczność, jak i jury, okazał się film Marka Kosowca z Tyczna pt. „Dom kultury”. Dokument o życiu i marzeniach mężczyzn zepchniętych na margines społeczny – alkoholików z małej miejscowości na Mazurach.

Kolejna edycja miała już charakter międzynarodowy – honorowym gościem festiwalu był Mykoła Kondratienko z Ukrainy. Dwuipółgodzinny pokaz podzielony został na cztery bloki: fabuły, animacje, dokumenty i etiudy studenckie. Triumfatorami okazali się Michał Stenzel i Anna Kasperska, reżyserzy filmu „Pomiędzy”. Szesnastominutowa fabuła, opowiadająca o wpływie nowej lokatorki – starszej pani, której mieszkanie nie ma… drzwi – na życia sąsiadów, została uznana za najlepszy film przez jury i publiczność.

Trzecia edycja festiwalu cieszyła się dużym zainteresowaniem twórców. Organizatorzy otrzymali 156 zgłoszeń. IV i V Festiwal Złotych Mrówkojadów były równie atrakcyjne.

Blog i oficjalna strona festiwalu:

http://www.zlotemrowkojady.blogspot.com
http://www.zlotemrowkojady.pl

Kontakt:
Andrzej Mathiasz, Andrzej Rusin
tel.: 81 53 603 23
e-mail: kinoteatrprojekt@o2.pl

Źródło: Inf.pras.Dodał: Artysta.pl

Środa 11 stycznia 2012 13:37

Ilość odsłon: 1818

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice