Artysta.pl na Facebooku

abakan Piątek 28 stycznia 2011 09:38

Czy moda to sztuka?

Moda stanowi integralną część naszego życia. Bez względu na to, czy się zgadzamy z najnowszymi trendami, czy nosimy się "po swojemu", zawsze jakoś odnosimy się do tego, co modne. Projektanci mody twierdzą, ze ich praca to sztuka, a nie rzemiosło. Coś w tym jest - trzeba mieć w sobie to 'coś", aby umieć zaprojektować coś, co pociągnie tłumy, będzie pożądane przez wszystkich i nie przejdzie bez echa. Z drugiej strony moda to tylko moda - powie jakaś część ludzi. Przecież to kawałek materiału, który potem wyrzucimy do kosza, albo uznamy jako ciuchy "robocze". Jakie jest Wasze podejście do mody?

papasmerf Piątek 28 stycznia 2011 11:32
Trzeba rozróżnić, co nazywa się modą i co się przez to rozumie. Czym innym jest artystyczne projektowanie stroju a czym innym "modna koszulka" z sieciówki. Nie można tak do jednego worka wszystkiego wrzucać. Moim zdaniem każdy element, który dodajemy do ubrania, każda przeróbka jest już działaniem artystycznym. Pozwala się wyróżnić, zindywidualizować dane ubranie. A już szycie samemu czy projektowanie ubrań według mnie jak najbardziej jest gałęzią stuki, wymaga przecież i talentu, i jakiegoś natchnienia, i umiejętności odpowiednich, może się podobać lub nie, ale wywołuje uczucie estetyczne. Więc tak, jak najbardziej, uważam, że tworzenie mody jest sztuką.
chatkagatka Wtorek 23 sierpnia 2011 14:14
Zaprojektowanie ciucha to coś więcej niż rzemiosło. Oczywiście - prostą koszulkę czy proste spodnie jest w stanie zaprojektować każdy. Jednak sztuka, przynajmniej dla mnie, zaczyna się w pewnym nieoznaczalnym momencie, gdy ciuch przestaje być inny niż wszystkie. Ciuchy posiadające cechy ich twórcy są dla mnie gałęzią sztuki - widać, że nie powstały jako część wielkiej produkcji, lecz jako zaspokojenie ambicji twórczych artysty i to jest najważniejsze.
Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice