Artysta.pl na Facebooku

3 edycja festiwalu Inne Sytuacje

Poniedziałek 27 maja 2013 - Środa 29 maja 2013
Miejsca: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Miasto: Bydgoszcz
Ulica: ul. Marcinkowskiego 12-14
Województwo: kujawsko-pomorskie
   
Ilość odsłon: 392
Trzecia edycja bydgoskiego, międzynarodowego festiwalu teatralnego Inne Sytuacji zaczyna się już 26 maja. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiono program festiwalu. Wśród gości znajdzie się nagrodzony na Festiwalu Fringe w Edynburgu Teatr Pieśń Kozła i wychowanka słynnej Piny Bausch - Afra Crudo.

„Teatr zawędrował za daleko i poprzez efekciarstwo zatracił to, co najważniejsze, dlatego zapraszamy teatry, które przywracają równowagę pokazując to, co w teatrze pierwotne” – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Andrzej Stróż, dyrektor programowy festiwalu. Inne Sytuacje konsekwentnie, od pierwszej edycji, swoich korzeni szukają w nurtach teatru laboratoryjnego, którego duchowym przywódcą pozostaje Jerzy Grotowski. „Jeżeli teatr jest formą dialogu, to poprzez zapraszane sztuki chcemy prowadzić dialog z widzem” – mówił Stróż.

W tym roku w Bydgoszczy zobaczymy grupy ze Słowacji, Polski i Włoch, jednakże kraj jaki reprezentują jest czysto umowny. Studio Matejka gromadzi aktorów z USA, Szwajcarii, Słowacji i Polski, Teatr Pieśń Kozła budują Szkoci, Włosi, Francuzi i Polacy, Teatr Chorea składa się z aktorów belgijskich, brytyjskich i polskich, zaś Afra Crudo jest Włoszką żyjącą we Francji. Grupy te łączy jedno – poszukiwanie drogi życia poprzez teatr i badanie jego granic oraz wykorzystywanie ruchu i tańca jako bardzo ważnego środka przekazu. „To co pokazujemy to nie jest rozrywka. Nie zapraszamy widza by się rozerwał, ale by dotknął tego co najistotniejsze w teatrze i życiu” – mówił dyrektor festiwalu Jacek Puzinowski – „Fizyczność, gest, taniec to jest przyszłość teatru” – dodał.

Co zobaczymy? Słowackie STUDIO MATEJKA pokaże „Niezręczne szczęście lub wszystko, czego nie pamiętam z naszych spotkań” Spektakl jest refleksją na temat daremności poszukiwań szczęścia inspirowaną książkami Milana Kundery i Pascala Brucknera. TEATR CHOREA przyjedzie ze sztuką „Bachantki” wg Eurypidesa w reżyserii Tomasza Rodowicza. To opowieść o dzisiejszym społeczeństwie przedstawionym jako grupa, w której szybko i z łatwością wyznacza się zbiorową odpowiedzialność. TEATR PIEŚŃ KOZŁA wystawi „Pieśni Leara” ukazujące świat energii i rytmów rządzących słynnym szekspirowskim dramatem. Międzynarodowa premiera Pieśni Leara miała miejsce na Festiwalu Fringe w Edynburgu w 2012 roku, gdzie spektakl otrzymał trzy prestiżowe nagrody. Włochy reprezentuje AFRA CRUDO ze spektaklem tańca „L'ultima Madre”, będącym obrazem życia kobiety na południu Włoch i zła jakie zrodziła tam kultura patriarchalna.

Festiwal organizuje bydgoska Fundacja Yakiza, przy współpracy Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Dodał: Artysta.pl Wtorek 21 maja 2013 13:26

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław