Artysta.pl na Facebooku

Afro-warszawskie Kulturalne Granie

Piątek 24 maja 2013
Miejsce: Skwer
Miasto: Warszawa
Ulica: Krakowskie Przedmieście 60A
Województwo: mazowieckie
   
Ilość odsłon: 653
godz. 18.30, Skwer, scena letnia, wstęp wolny.
Afro-warszawskie Kulturalne Granie, pod tym hasłem odbędą się ogólnopolskie obchody Dnia Afryki w Warszawie. W tym roku gwiazdą koncertu będzie Stanisław Soyka. Będę mu towarzyszyć afrykańscy artyści.


Stanisław Soyka (Polska)
Wokalista jazzowy i piosenkarz, skrzypek, pianista, gitarzysta i kompozytor, poeta. Soyka debiutował w listopadzie 1979 roku recitalem muzyki bluesowej i gospel w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ile płyt nagrał ten genialny artysta od tamtej pory? Ile nagród i wyróżnień zdobyło złote dziecko polskiej muzyki, jak go nazwano już w Akademii Muzycznej w Katowicach?
Wciąż inny wciąż nowy a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni”.
Latem 2012 roku przed Cafe Baobab na Saskiej Kępie miało miejsce niecodzienne wydarzenie artystyczne: jam session z udziałem Soyki na skrzypcach, Buby na korze, Mamadou i Mohameda na djembie oraz Pako na gitarze. Artyści pod parasolami trzymali w napięciu sporą przypadkową publiczność, oferując niezwykłą dawkę emocji słowiańsko-afrykańskiej. Ulica Francuska nie pamięta podobnej improwizowanej atmosfery. Tam narodził się pomyśl na wspólne granie. Tegoroczny Dzień Afryki będzie świetną okazją, dla warszawskiej publiczności, by podziwiać nowatorskie połączenie instrumentów: skrzypce, kora, djembe i gitara.

Buba Kuyateh(Gambia)
Buba Kuyateh – gambijski muzyk grający na korze - tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie. Stereotypowo afrykańską muzykę kojarzymy z bębnami. Jednak dla mieszkańców Zachodniej Afryki to kora jest najbardziej wyrazistym instrumentem, którego melodie niezmiennie towarzyszą pieśniom, legendom o prawdom przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Występ artysty to jednak nie tylko przekaz wiedzy, ale również popis umiejętności gry na 21-strunowym instrumencie, obfitujący w improwizacje i solówki, zapewniający niepowtarzalną ucztę dla ucha. “Dla mnie muzyka klasyczna wiąże sie z improwizacją. W naszej tradycyjnej pieśni jest miejsce zarówno na ściśle określone, niezmienne od wieków elementy, jak i na improwizacje zarówno jeśli chodzi o grę jak i śpiew” - mówi wirtuoz z Gambii.

Mohamed Gaspard Conde (Gwinea)
Grać na bębnach zaczął w wieku 11 lat w rodzimej Gwinei. Przed przyjazdem do Polski wychował już kolejne pokolenie młodych gwinejskich perkusistów. Gaspard posiada obszerną wiedzę nie tylko na temat rytmów, ale także tradycji afrykańskich. Z mistrzem można się spotkać w Strefie Rytmu, gdzie jest instruktorem.

Djolof Man Trio (Senegal)
Djolof to nazwa jednej z historycznych prowincji Senegalu. Właśnie od niej swoją nazwę przyjęło senegalskie trio – Djolof – Man. Grają muzykę głęboko zakorzenioną w tradycyjnych, etnicznych brzmieniach tego regionu Afryki, którą w udany artystycznie sposób łączą z soulem i reggae. Uzyskany w ten sposób mix, to muzyka world wysokiej próby, wobec której żaden z ich słuchaczy nie pozostaje obojętny. Trio Djolof - Man powstało w 2006 roku. Mają za sobą wiele koncertów, w tym udział w prestiżowym już Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Tworzą i nagrywają także muzykę do filmów i programów telewizyjnych.
Pako Sarr: śpiew, gitara / Mohamed Mbow: śpiew, djembe / Mamadou Diouf: śpiew, djembe

Ricky Lion (Demokratyczna Republika Kongo)
Ricky dorastał w Lubumbashi, skąd wyjechał do Kinszasy. Tam też odkrył w sobie pasję do muzyki. Kompozytor, wokalista i lider zespołu Bongo Bongo grającego afrykańską rumbę. Ricky łączy tradycyjną muzykę Konga z elementami współczesnych brzmień.

Benoit Legros(Togo)
Benoit to muzyk, choreograf, projektant i lider zespołu -”CompagnieTohono”- do którego zaprosił artystów z Sierra Leone, Angoli, Kamerunu i Kongo. Z jego inspiracji występy "Tohono" oprócz muzyki, wypełnia ruchu, ekspresja sceniczna. Jego pasją jest taniec - współczesny, klasyczny i nowoczesny- osadzony w realiach sztuki afro; odważnie eksperymentuje z różnymi technikami.

Andy Camara(Gwinea)
Wybitny tancerz i muzyk gwinejski. Wychował się w Konakry w rodzinie o głębokich tradycjach artystycznych. Jest artystą bardzo twórczym, cieszącym się ogromnym poważaniem w Afryce. Jego taniec i choreografie są oryginalne i maja niepowtarzalny styl. Warsztaty taneczne z Andym to możliwość pracy z wyśmienitym choreografem, a także poznania prawdziwych tańców afrykańskich bezpośrednio u korzeni. W Polsce, na co dzień, Andy tworzy i współpracuje z taneczną grupą SalsaHallOrtodox.

Dodał: Artysta.pl Czwartek 16 maja 2013 12:58

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań