Artysta.pl na Facebooku

Andrzej Grabowski i Bożena Adamek odkrywają na nowo geniusz Achmatowej

Poniedziałek 17 grudnia 2012
Miejsca: Klub Dziennikarzy Pod Gruszką
Miasto: Kraków
Ulica: ul. Szczepańska 1
Województwo: małopolskie
   
Ilość odsłon: 541
Od eleganckich salonów carskiej Rosji po szarość i dramat sowieckich czasów – tak można przybliżyć tema-tykę poruszaną w wierszach Anny Achmatowej (1889-1966), których współczesną interpretacją zajęli się kra-kowscy aktorzy teatralni - Andrzej Grabowski i Bożena Adamek. Duet nagrał wspólną płytę zatytułowaną „Poezja Anny Achmatowej” wydaną pod patronatem serwisu Poezja Polska.
Już 17 grudnia w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszka” odbędzie się promocja płyty „ Poezja Anny Achmatowej” . Płyta zawiera interpretacje kilkunastu wierszy rosyjskiej poetki. Poezji towarzyszą kompozycje muzyczne autorstwa Tomasza Lidy.
„ Poezja Anny Achmatowej” to poetycka podróż Andrzeja Grabowskiego i Bożeny Adamek przez osobiste doświad-czenie pokolenia autorki – rosyjskiej poetki, której życie przypadło na okres schyłku caratu i rozkwitu oraz umocnienia się komunizmu. Nowych tłumaczeń twórczości Rosjanki na język polski podjęła się Bożena Adamek, której celem było ukazanie pełnego aspektu i wymowy poetyckiej Achmatowej. Jak mówi Adamek :” Achmantowa w młodości, tak skupiona na czułych drżeniach swej kobiecej duszy, stała się głosem pokoleń tragicznie doświadczonych przez komunizm.” Andrzej Grabowski : „Zawsze lubiłem i lubię poezję . Zawsze lubiłem Achmatową ale dopiero tłumaczenie Bożeny Adamek otworzyło mi w pełni oczy i serce na tę wspaniałą poetkę.”
Zdaniem Bożeny Adamek wybór Achmatowej jest jej osobistym zmaganiem się z praca tłumacza poezji. Chociaż przekładów Anny Achmatowej na j. polski jest już kilka, to Adamek chciała stworzyć wersję nie tyle osobistą, co jak najbardziej zbliżoną do rosyjskiego oryginału. Jak sama przyznaje, praca na tekstami była dla niej – jako aktorki, bar-dzo kreatywnym przeżyciem, gdyż „Jako aktorka zaryzykowałam i postanowiłam sama zbliżyć się do oryginału, uchwycić w polszczyźnie jej swoisty ton, dotknąć lirycznych strun, które zabrzmią kobiecym rozedrganiem, oddać rytm, który sprawia, że wiersz leci, wznosi się i łatwo zapada w pamięć. Mam nadzieję, że płyta się spodoba i udo-wodni sens podjętej przeze mnie pracy.” – mówi tłumaczka, Bożena Adamek.
Z kolei poeta Adam Ziemianin dostrzega w pomyśle aktorskiej interpretacji poezji pełen namiętności, dialog poetycki zbudowany z wierszy Achmatowej.

Dodał: Marta Półtorak Wtorek 11 grudnia 2012 10:58

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice