Artysta.pl na Facebooku

ANITA LIPNICKA trasa koncertowa promująca album „Vena Amoris”

Niedziela 13 października 2013
Miejsca: Nowohuckie Centrum Kultury
Miasto: Kraków
Ulica: Al. Jana Pawła II 232
Województwo: małopolskie
   
Ilość odsłon: 465
Od kilku miesięcy Anita Lipnicka pracuje nad swoim solowym albumem. Będzie to już piąta płyta w dorobku artystki, jednocześnie pierwsza od ponad 10 lat nagrana w całości w języku polskim. Krążek ma zawierać kilkanaście autorskich kompozycji Lipnickiej, oraz trzy piosenki powstałe przy współudziale Johna Portera, który pojawi się także jako muzyk podczas nagrań w studio. Lipnicka zdradza, że projekt jest wypadkową jej fascynacji muzycznych ostatnich lat i utrzymany będzie w dość surowym, akustycznym klimacie, charakterystycznym dla nurtu „indie”.
„Vena Amoris”, bo taki tytuł ma nosić płyta, ukaże się na rynku jesienią 2013 r..

Anita Lipnicka - początkowo związana z legendarną grupą Varius Manx, z którą nagrała dwie płyty: Emu i Elf. Oba albumy okazały się wielkim sukcesem komercyjnym i na trwałe wpisały się w poczet „klasyków” polskiej popkultury. W 1996 roku opuściła grupę i z powodzeniem kontynuowała karierę solową wydając kolejno trzy albumy pod własnym nazwiskiem (dwa z nich zostały nagrane w Anglii z udziałem tamtejszych muzyków sesyjnych).

W 2002 roku Anita całkowicie zawiesiła działalność solową i nawiązała współpracę z Johnem Porterem. Pod wpływem muzycznego i osobistego zauroczenia, w maju 2002 r. rozpoczęli prace nad nowym, wspólnie realizowanym projektem - albumem „Nieprzyzwoite piosenki” (IndiecentSongs), który powstawał przez blisko rok w Londynie.
Pierwszy singiel promujący to wydawnictwo, piosenka autorstwa Johna „Bones of Love” stała się przebojem, a płyta wkrótce stała się „platynowa”, zyskując sobie przychylność za równo krytyki jak i publiczności. Nagrodzono ją między innymi statuetką Fryderyk 2003 (najważniejsza nagroda polskiej fonografii) w kategorii „Najlepszy album roku”.

Kolejny album nagrali w stolicy Słowenii - Ljubljanie pod czujnym okiem producenta Chrisa Eckmana, zapraszając do współpracy międzynarodowy zestaw muzyków. To również był strzał w dziesiątkę - Anita i John udowodnili, że ich artystyczne osobowości dopełniają się wzajemnie i tworzą niepowtarzalny w klimacie duet z kategorii alternative country.
22 lutego 2008 roku Anita Lipnicka i John Porter wydali trzecią i zarazem ostatnią wspólną płytę zatytułowaną „Goodbye”. Płyta tym razem nagrywana była w Polsce razem z muzykami od kilku lattowarzyszącymi duetowi na koncertach. Producentem albumu ponownie został Chris Eckman. Płytę promowały single „Old Time Radio” oraz „LonesomeTraveller”. Płyta uzyskała status złotej . Artyści zagrali wspólnie setki koncertów w kraju i za granicą, zawsze będąc ciepło i z uznaniem przyjmowani przez publiczność.

Po siedmiu latach wyłącznej współpracy z Johnem Porterem Anita Lipnicka wraca na scenę muzyczną z solowym anglojęzycznym projektem, który ma swoją premierę na rynku polskim 13 listopada 2009. „Zamysł był prosty - chciałam przy pomocy minimalnych środków wyrazu skonstruować prawdziwą bombę emocjonalną" - enigmatycznie wyznaje Artystka.

Jedenaście utworów składających się na ten niezwykle intymny albumu zatytułowany „Hard Land Of Wonder" to uczta dla koneserów wypieszczonych dźwięków i niekonwencjonalnych brzmień akustycznych. Fortepian, kontrabas i oszczędne instrumenty perkusyjne stanowią trzon projektu, zaś całości subtelnie dopełniają zaskakujące elementy dekoracyjne, takie jak dobro, weissenborn, pedalsteel i lap steelguitar, banjo, puzon oraz kwartet smyczkowy.

Po raz pierwszy Anita występuje w roli wyłącznego autora i producenta własnego przedsięwzięcia,sama akompaniuje sobie także na fortepianie i innych instrumentach. Do nagrań płyty zaprosiła tym razem znajomych z Anglii oraz muzyków, z którymi od lat chciała nawiązać współpracę. Na kontrabasie zgrał Ali Friend (BethOrton, Red Snapper, Clayhill), na perkusji DannyCummings (George Michel, Simply Red, Brian Adams), Melvin Duffy (Gomez, Robbie Williams) – na instrumentach strunowych, Charlie Kassey (NenaCherry, Akasha) – na gitarze elektrycznej i keyboardzie. Realizacjądźwiękuzająłsię Cameron Jenkins (Everything But The Girl, Badly Drawn Boy, The Verve). Nagrań dokonano między lutym a sierpniem tego roku w różnych studiach w Anglii, między innymi w legendarnych Real World należącym do Petera Gabriela.

Bilety: 80 zł, 60 zł (przedsprzedaż do 22 września)Zamówienia i informacje:
Biuro Organizacji Widowni
tel. 518 766 738, 12 644 24 81
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl
KASA czynna: poniedziałek – piątek 9.00-20.00 oraz na godzinę przed spektaklem

Dodał: Artysta.pl Piątek 24 maja 2013 15:57

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice