Artysta.pl na Facebooku
Artrosis - koncert

Artrosis - koncert

Czwartek 1 grudnia 2011
Miejsce: Studencki Klub Wspak
Miasto: Kielce
Ulica: Śląska 11
Województwo: świętokrzyskie
   
Ilość odsłon: 762
Początkowo muzyka, mimo iż z instrumentami klawiszowymi i elektroniczną perkusją, opierała się w dużej mierze na ciężkim, gitarowym brzmieniu. Zespół na ogólnopolskiej scenie zadebiutował w 1996 roku, na trzeciej edycji festiwalu Castle Party. Muzyka coraz bardziej ewoluowała w stronę metalu gotyckiego, jednocześnie zespół rezygnował z ciężkich riffów na rzecz delikatnych dźwięków instrumentów klawiszowych.

W rok po debiucie scenicznym światło dzienne ujrzała pierwsza długogrająca płyta Artrosis – Ukryty wymiar. Płyta ta zebrała wiele pochlebnych recenzji. W 1998 roku nakładem Morbid Noizz Production ukazał się anglojęzyczny minialbum Hidden Dimension. Rok później anglojęzyczna wersja Ukrytego wymiaru (Hidden Dimension) ukazała się poza granicami Polski za sprawą wytwórni Hall of Sermon, której właścicielem jest Tilo Wolff z zespołu Lacrimosa.

W 1998 roku Artrosis powrócił z kolejnym albumem zatytułowanym W imię nocy. Brzmienie cięższe niż na debiutanckiej płycie, a mimo to bardzo delikatne i spokojne. Zespół ukazał się odmieniony i udowodnił, że nie zamierza spocząć na laurach, ich muzyka ciągle ewoluowała.

W 1999 roku zespół zadebiutował na kolejnym wielkim festiwalu – Metalmanii. Następnym krokiem w drodze do kariery było podpisanie kontraktu z wytwórnią Metal Mind oraz nowa płyta – Pośród kwiatów i cieni. Wydawnictwo to muzycznie zbliżone do debiutu zespołu, jednak ze względu na niewielkie zmiany personalne w składzie ukazuje kolejne, inne oblicze zespołu. Również i ta płyta została wydana w wersji anglojęzycznej (In the Flowers Shade). To wydawnictwo pozwala ostatecznie przypisać twórczość Artrosis do nurtu rocka gotyckiego.

Rok 2000 obfitował dla zespołu w koncerty: trasa z brytyjską Anathemą, ponowny występ na Metalmanii, oraz na Castle Party w Bolkowie i występ wraz z Theatre of Tragedy. Poza tym nagrano koncert w studiu Programu Trzeciego Polskiego Radia oraz wydano kasetę wideo Live in Kraków.
Piotr Milczarek podczas koncertu w katowickim Mega Clubie 6 maja 2011 roku

Rok 2001 był bardzo owocny dla zespołu, w przeciągu pół roku na sklepowych półkach pojawiło się aż sześć wydawnictw. Na pierwszy ogień poszedł album nagrany podczas koncertu w radiowym studiu Koncert w Trójce. Pojawiają się na nim znane już utwory lecz w specjalnych wersjach lub "unplugged". Znajdują się tam również utwory niegrane do tej pory przed publicznością. W lutym na rynku pojawiły się reedycje dwóch pierwszych albumów. Wszystkie utwory zostały nagrane na nowo, co zaowocowało nieporównywalnie lepszą jakością. Na płytach znajdują się również utwory bonusowe zagrane z udziałem perkusisty – Zbigniewa Promińskiego znanego z występów w formacji Behemoth.

Kolejna płyta z roku 2001 to już całkiem nowa muzyka. Czwarty album zespołu zatytułowany Fetish oddala się muzycznie od dotychczasowego brzmienia. Pojawiają się liczne loopy, przestery, szumy. Płyta ta jest przesiąknięta elektroniką, lecz gitary nie tracą swojego znaczenia. Również śpiew uległ zmianie, nie zawsze jest już tak delikatny jak na poprzednich albumach, czego przykładem może być utwór "Zniewolona myśl". Artrosis nagrał również pierwszy w swojej karierze cover – "Mur" z repertuaru Pornografii. Wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku – Heavy Metal.

Piąta płyta długogrająca zatytułowana jest Melange i jest muzyczną kontynuacją poprzedniej – dużo elektroniki, niewiele tradycyjnego instrumentarium rockowo-metalowego. Zespół coraz bardziej oddalał się od tego do czego przyzwyczaił publiczność w pierwszych latach swojej kariery. Zespół pojawia się co roku na gotyckich festiwalach. Co roku również bierze udział w wielu trasach koncertowych, grając w całej Polsce. Wkrótce zespół opuścił Maciej Niedzielski – jeden z liderów.

Jednak Artrosis nie zaniechał grania i 9 października 2006 (początkowo planowana na 2 października) ukazała się płyta Con Trust z nowym składem i żywą perkusją. Przyniosła ona 10 nowych utworów. Do płyty nakręcono dwa teledyski – do utworów "Tym dla mnie jest" i "W półśnie".

Pod koniec 2010 roku w wyniku rozbieżności na tle artystycznym z zespołu odeszli: gitarzysta Krystian Kozerawski, klawiszowiec Łukasz Migdalski, basista Remigiusz Mielczarek oraz perkusista Paweł Świca. Tego samego roku muzycy powołali zespół pod nazwą Electric Chair. W 2011 roku do zespołu Artrosis powrócił klawiszowiec Maciej Niedzielski oraz gitarzysta Rafał "Grunthell" Grunt. Z kolei stanowisko basisty objął Piotr "Gruby" Milczarek. Skład został poszerzony także o drugiego gitarzystę którym został Artur Tabor.

Dodał: Artysta.pl Poniedziałek 26 września 2011 11:44

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin