Artysta.pl na Facebooku

Dzieła wybitnych artystów szkła w Krośnie

Czwartek 17 stycznia 2013 - Niedziela 10 lutego 2013
Miejsca: Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Miasto: Krosno
Ulica: ul. Blich 2
Województwo: podkarpackie
   
Ilość odsłon: 502
Dzieła czołowych artystów szkła z 11 europejskich krajów podziwiać będzie można od 10 stycznia w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie w ramach wystawy „Fun, Joke, Surprise”. Prezentująca prace 15 wybitnych twórców ekspozycja jest częścią I Europejskiego Festiwalu Szkła, który ma za zadanie promocję wciąż pozostającej w cieniu „szklanej” sztuki.

Szkło jest w Polsce niewidzialne

Pomysł organizacji międzynarodowej imprezy promującej szklaną twórczość zrodził się kilka lat temu. Jego autorami są: Anita Bialic – właścicielka Galerii BB, od dawna zajmująca się prezentacją i promocją szkła artystycznego oraz prof. Kazimierz Pawlak – jeden z najbardziej znanych polskich artystów szkła związany z Wydziałem Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Punktem wyjścia dla pomysłodawców był fakt, że mimo pięknej tradycji i najwyższego poziomu polskie szkło artystyczne było praktycznie „niewidzialne” i nie istniało w szerszej świadomości. Projekt nosił nazwę Play with Glass – European Glass Festival i miał stanowić odpowiednik podobnych wydarzeń odbywających się zagranicą od wielu lat. Europejski Festiwal Szkła będzie wielką szansą dla polskiej sztuki szkła, żeby wreszcie znalazła się w Europie – podkreślał prof. Kazimierz Pawlak.

Zamierzenia ta udało się zrealizować jesienią ubiegłego roku.
I edycja zorganizowanego przez Galerię BB oraz Fundację Fly with Art Europejskiego Festiwalu Szkła ruszyła 15 października 2012 r. we Wrocławiu. Główną wystawą trwającej do marca 2013 r. imprezy jest ekspozycja „Fun, Joke Surprise” prezentująca dzieła 15 wybitnych artystów z 11 europejskich krajów. Rzeźba, instalacja, design… Śmieszne, zabawne, zaskakujące i dziwaczne prace wykonane w różnych szklarskich technikach przez czołowych europejskich twórców szkła – podsumowuje charakter ekspozycji Anita Bialic, kurator wystawy.

Wielka sztuka w Krośnie

Oprócz stolicy Dolnego Śląska ekspozycja prezentowana była także w Krakowie, gdzie podobnie jak we Wrocławiu cieszyła się ogromną popularnością. Od 10 stycznia 2013 r. będzie można ją zobaczyć w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła, które od samego początku jest partnerem Festiwalu. Bardzo zależało nam na uczestnictwie w tym projekcie i pokazaniu ekspozycji w Centrum. Zgromadzone na wystawie dzieła to prace absolutnej czołówki europejskich artystów szkła. To sztuka z najwyższej półki, którą po prostu koniecznie trzeba zobaczyć – zachęca Stefan Dziadosz, prezes Centrum.
Wystawa prezentować będzie prace następujących artystów: Andriy Bokotey – Ukraina, Péter Borkovics – Węgry, Paweł Borowski – Polska, Lachezar Dochev – Bułgaria, Pati Dubiel – Polska, Matt Durran – Wielka Brytania, Alexandru Ghildus – Rumunia, Patrik Illo – Słowacja, František Janák – Republika Czeska, Vladimir Klein – Republika Czeska, Remigijus Kriukas – Litwa, Nicolas Morin – Francja, Indrė Stulgaitė-Kriukienė – Litwa, Kazushi Nakada – Finlandia, Beata Damian-Speruda – Polska

Wernisaż wystawy „Fun, Joke, Surprise” odbędzie się w sali wystaw czasowych Centrum Dziedzictwa Szkła w czwartek 10 stycznia 2013 r. o godz. 17.00. Wstęp na otwarcie jest bezpłatny.

Ekspozycję można będzie oglądać do 26 marca 2013 r. Bilet wstępu na jej zwiedzanie kosztuje 5 zł.

Dodał: Artysta.pl Wtorek 8 stycznia 2013 10:58

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań