Artysta.pl na Facebooku

ELŻBIETY GAUDASIŃSKIEJ KRÓTKIE UTWORY WIELKIEGO POETY

Poniedziałek 9 grudnia 2013 - Sobota 11 stycznia 2014
Miejsce: Galeria Grafiki i Plakatu
Miasto: Warszawa
Ulica: Hoża 40
Województwo: mazowieckie
   
Ilość odsłon: 529
21 OBRAZÓW DO 21 UTWORÓW ZBIGNIEWA HERBERTA
i inne prace
9.12.2013 - 11.01.2014

Projekt KRÓTKIE UTWORY WIELKIEGO POETY ma swoją długą historię. W połowie roku 1975 wzięłam udział w wewnętrznym konkursie wydawnictwa "Czytelnik" na ilustrowaną książkę dla młodych czytelników do tekstu własnego wyboru. Krótkie utwory Zbigniewa Herberta (z tomu Wybór poezji,dramaty-Czytelnik-1973) były dla mnie idealnym tekstem. Projekt wstępny został dobrze oceniony w wydawnictwie. Ale... 5 grudnia 1975 roku 59 intelektualistów (a wśród nich poeta) w związku z zapowiedzianymi zmianami w Konstytucji złożyło do marszałka sejmu memoriał protestacyjny (tzw."List 59"). Zbigniew Herbert stał się poetą zakazanym. I tak przez długie lata zostałam z zakazanymi Guzikiem, Kotem,Lasem i Bajką ruską. Wróciłam do tego projektu po wyborach 1989 roku i zmianie sytuacji politycznej. Prezes "Czytelnika" Jerzy Sito podczas swojej wizyty w Paryżu i spotkania ze Zbigniewem Herbertem uzyskał zgodę poety na wybór tekstu i zilustrowanie go przeze mnie. Nie było to jeszcze wcale szczęśliwe zakończenie. Wydawnictwo weszło w moment tzw. "przekształceń własnościowych", a projekt nie wydawał się dochodowy. Ten "niedochodowy projekt" znowu musiałam odłożyć na długi czas. Ale te krótkie utwory Zbigniewa Herberta widocznie mają taką siłę, że nie mogłam ich nie nosić w sobie, nie widzieć dookoła siebie - zapomnieć. Poeta odszedł w roku 1998. Moje zobowiązanie realizacji projektu pozostało. Wreszcie w latach 2009-2013, w czasie wolnym od pracy zarobkowej namalowałam 21 prac olejnych do pierwotnie wybranych tekstów Zbigniewa Herberta. Historia tego przedsięwzięcia ma więc 38 lat. Dziś pokazuję efekt mojej pracy. Jestem bardzo wdzięczna Pani Katarzynie Herbertowej za zgodę na umieszczenie w kalendarzu Galerii Grafiki i Plakatu utworów Zbigniewa Herberta będących inspiracją do moich prac.
Elżbieta Gaudasińska

Elżbieta Gaudasińska (ur. 1943)
Studia w warszawskiej ASP na wydziale malarstwa. Główny nurt jej twórczości to ilustrowanie książek dla dzieci. Współpracuje z wydawnictwami polskimi i zagranicznymi. Zilustrowała około 50 książek i namalowała ogromną ilość ilustracji do czasopism dla dzieci. Brała udział w wystawach ilustracji w kraju i na świecie. Liczne nagrody i wyróżnienia za poszczególne książki i za całokształt twórczości.
Zbigniew Herbert (ur.1924 - zm. 1998)
Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Studiował we Lwowie, Krakowie i Warszawie. Podczas wojny angażował się w działalność konspiracyjną. Debiutował w 1950 roku na łamach Tygodnika Powszechnego. W 1956 roku ukazał się debiutancki tom jego poezji Struna światłaoraz dramat o śmierci Sokratesa Jaskinia filozofów. Inne ważne zbiory wierszy Herberta to: Hermes, pies i gwiazda, Studium przedmiotu oraz Napis. W 1974 roku wydał słynny tom Pan Cogito, którego główny bohater stał się wzorem niezależnego polskiego intelektualisty. Podczas stanu wojennego Herbert wydał poza cenzurą Raport z oblężonego miasta i inne wiersze. W latach 1975-1981 i 1986-1992 mieszkał za granicą. Jego wielką pasją były podróże, czego odzwierciedleniem są zbiory esejów Barbarzyńca w ogrodzie, Martwa natura z wędzidłem czy Labirynt nad morzem. Twórczość Herberta zdobyła duże uznanie poza granicami kraju i została przetłumaczona na różne języki. Otrzymał on wiele prestiżowych nagród w Polsce i na świecie.

Więcej na www.galeriagrafikiiplakatu.pl oraz na naszym fecebooku

Dodał: ggip Środa 4 grudnia 2013 13:42

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław