Artysta.pl na Facebooku
ERNESTO NETO projektuje nowy design interdyscyplinarnej i edukacyjnej przestrzeń Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

ERNESTO NETO projektuje nowy design interdyscyplinarnej i edukacyjnej przestrzeń Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Środa 5 września 2012 - Poniedziałek 31 grudnia 2012
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Miasto: Toruń
Ulica: Wały gen. Sikorskiego 13
Województwo: kujawsko-pomorskie
   
Ilość odsłon: 437
Otwarcie: piątek, 5 października, godz. 19:00, wstęp wolny
Kuratorka: Dobrila Denegri

5 października, w galerii na parterze w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, rozpocznie się nowy interdyscyplinarny i edukacyjny program, z wnętrzami zaprojektowanymi specjalnie na tę okazję przez jednego z czołowych artystów brazylijskich o międzynarodowej renomie, ERNESTO NETO.

Łącząc różne elementy architektoniczne oraz rzeźbiarskie, Ernesto Neto tworzy fascynujące otoczenie, w którym zmienia się relacja między ciałem a przestrzenią. Jego praca, wyrażona w dualizmach takich jak mikrokosmos / makrokosmos, pierwotne / futurystyczne, organiczne / syntetyczne, zmysłowe / duchowe, dostarcza wszechstronne percepcyjne doświadczenie. Wyrzuca nas w wymiar kosmiczny lub sprawia, że wtapiamy się w świat organiczny.Pobudza nasze zmysły i obala koncepcje ograniczeń czy granic, których Neto nigdy nie postrzega jako przeszkody, lecz zawsze jako obszar kontaktu, jedności i interakcji. To zawsze krucha granica, otwarta na wzajemne przenikanie się jednostki i świata, to próg wrażliwy niczym skóra, który prowokuje nas do „myślenia przez pory” oraz dostrzeżenia, iż jak mówi sam artysta, doznania i „emocje stanowią jedyną rzeczywistość ludzkiej komunikacji”. Spoczywając na tych założeniach, praca Neto działa niczym silny bodziec popychający nas do przemyślenia naszego miejsca w świecie, który coraz bardziej brnie w kierunku ekstremalnej formy materializmu, gdzie zaciera się znaczenie słów takich jak „jednostka”, „społeczność”, „wolność” czy „różnorodność”. Zatem jego prace nie usiłują otworzyć jedynie tych kanałów, przez które możemy poczuć żywy puls natury, ale otwierają przede wszystkim te, w których eksperymentuje się z nowymi formami komunikacji oraz relacji interpersonalnych. Toteż projektancka interwencja artysty w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu otworzy nowy zestaw interdyscyplinarnych i edukacyjnych programów skierowanych do każdego rodzaju odbiorcy.


Usytuowane na parterze CSW, nowe środowisko zaprojektowane przez Ernesto Neto będzie pomyślane jako przestrzeń otwarta na wszelkiego rodzaju działania związane ze sztuką oraz edukacją. Będzie stanowić kolejny etap przestrzeni otwartej dla społeczności, po zakończonym projekcie Pokój z kuchnią. Miejsce to, dedykowane lokalnej społeczności oraz młodym toruńskim odbiorcom sztuki, będzie reprezentować otwartość, plastyczność, zabawę, przytulność, prostotę oraz komfort w ramach różnych eksperymentalnych programów i wydarzeń: koncertów, projekcji filmowych, wykładów, dyskusji oraz warsztatów dla dzieci, młodzieży i studentów oraz lekcji sztuki dla każdego.

Dodał: Artysta.pl Czwartek 30 sierpnia 2012 15:23

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań