Artysta.pl na Facebooku

Ewa Podleś w Filharmonii Śląskiej

Piątek 14 września 2012
Miejsce: Filharmonia Śląska w Katowicach
Miasto: Katowice
Ulica: Sokolska 2
Województwo: śląskie
   
Ilość odsłon: 984
W tym roku Ewa Podleś inaugurowała Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Fr. Viñas w Barcelonie, występowała z London Philharmonic Orchestra i Deutsches Symphonie Orchestra. Na nowojorskim Caramoor Festival i Rossini Opera Festival we włoskim Pesaro kreowała tytułową rolę w dramacie Cyrus w Babilonie Rossiniego. Po występach w Pesaro Christophe Rizoud na Forumopera.com pisał: Ewa Podleś tworzy historię. Polska śpiewaczka jest fenomenem wokalnym i teatralnym. Powszechnie uważana za najbardziej autentyczny kontralt generacji, zaliczona do dziesięciu najlepszych głosów pierwszej dekady XXI wieku, Ewa Podleś jedyny tegoroczny koncert w Polsce da w Filharmonii Śląskiej 14 września br.

Jest rodowitą warszawianką. Studia wokalne odbyła w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie u prof. Aliny Bolechowskiej. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Będąc obywatelką świata, nieprzerwanie współpracuje jako solistka z Teatrem Wielkim-Operą Narodową i występuje w wielu ośrodkach muzycznych w Polsce.

Dzięki charakterystycznej barwie głosu o ogromnej skali i biegłości, Ewa Podleś jest powszechnie uważana za najbardziej autentyczny kontralt generacji (Opéra International, Orpheus, Gramophone, The New York Times, The San Francisco Examiner, The Washington Post, Opera News, The Financial Times). Grupa międzynarodowych krytyków muzycznych Classic FM Magazine zaliczyła Ewę Podleś do 10 najlepszych głosów mezzosopranowych pierwszej dekady XXI wieku, a Operaarts.com do ekskluzywnego grona 100 operowych legend ostatniego półwiecza.

Możliwości głosowe pozwalają artystce na wykonywanie repertuaru od baroku do współczesności. Występuje na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata, jak La Scala, MET, San Francisco Opera, Covent Garden, le Châtelet, Deutsche Oper Berlin, Teatro Liceo, Teatro Real, Carnegie Hall, Lincoln Center, London’s Wigmore Hall, Théâtre des Champs Elysées, Filharmonia Narodowa.

Lata 2012-13 to kolejne występy m.in. w Londynie, Berlinie, Luksemburgu i Saint Etienne (Madame de la Haltière w Kopciuszku J. Masseneta), Barcelonie (Erda w Złocie Renu R. Wagnera, później także Madame de la Haltière), Monte Carlo (Jezi-Baba w Rusałce A. Dvořáka), San Diego (Markiza w Córce pułku G. Donizettiego), na festiwalach Caramoor i Pesaro (rola tytułowa w Ciro w Babilonii G. Rossiniego), w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Śląskiej.

Ewa Podleś dokonała licznych nagrań płytowych, którym przyznano szereg znaczących nagród i wyróżnień. Otrzymała prestiżowe nagrody i wyróżnienia: Dora Mavor Moore za główną rolę w operze G.F. Händla Juliusz Cezar w Toronto, Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego za tytułową rolę w Tankredzie G. Rossiniego w Teatrze Wielkim w Warszawie, Złote Berło za całokształt działalności artystycznej, Nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej 2005 za wybitne zasługi dla krzewienia kultury polskiej i amerykańskiej. w roku 2004 Ewa Podleś została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski; odznaczona jest również złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem Zasługi za krzewienie kultury rosyjskiej, przyznanym przez prezydenta Władimira Putina. Międzynarodowe Stowarzyszenie Hodowców Irysów z siedzibą w Nowym Jorku nadało w roku 2002 nazwę Ewa Podleś specjalnie na jej cześć wyhodowanej odmianie tego kwiatu.

Oficjalna strona internetowa Ewy Podleś: www.podles.pl.
Impresariat krajowy: Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński, www.nedzynski.com.

Dodał: Artysta.pl Wtorek 4 września 2012 13:44

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław