Artysta.pl na Facebooku
H. M. Górecki "Miserere dla Bydgoszczy" - koncert

H. M. Górecki "Miserere dla Bydgoszczy" - koncert

Niedziela 18 września 2011
Miejsce: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego
Miasto: Bydgoszcz
Ulica: Andrzeja Szwalbego 6
Województwo: kujawsko-pomorskie
   
Ilość odsłon: 533
Chór Opery Nova
Henryk Wierzchoń, dyrygent
Górecki - Miserere dla Bydgoszczy

HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI: Bydgoszczy poświęcam…
Dzieło piękne, pełne ekspresji, wzruszające i szczególnie bliskie bydgoszczanom, bowiem na jego partyturze znajduje się znamienna dedykacja skreślona ręką Mistrza Góreckiego: „Bydgoszczy poświęcam”.
Miserere op.44 na duży chór mieszany a cappella, jest reakcją Henryka Mikołaja Góreckiego na wydarzenie z dnia 19 III 1981 roku, mające miejsce w Bydgoszczy. W tym dniu doszło do starcia przedstawicieli Solidarności Wiejskiej z około 200 milicjantami, w wyniku którego wielu związkowców zostało rannych, a kilka miesięcy później został ogłoszony stan wojenny w kraju. Miserere jest właśnie muzycznym manifestem Góreckiego (jedynym jawnym, na który pozwolił sobie kompozytor w życiu), wymierzonym przeciwko reżimowi rządu polskiego lat 80. Utwór doczekał się publicznej prezentacji dopiero sześć lat po powstaniu. Typowe wykonanie zajmuje około 35 minut. Zupełnie wyjątkowe jest tutaj potraktowanie chóru, którego każdy z ośmiu głosów dysponuje własną linią melodyczną, znacznie urozmaicaną w toku przebiegu kompozycji. Ciekawe jest również, że cały utwór pozostaje w jednym polu harmonicznym, którego szkielet stanowi ciąg tercji diatonicznych. Tekst składa się z pięciu słów: Domine Deus Noster (Panie, Boże nasz) i dopiero w zakończeniu, po kulminacji Miserere nobis (zmiłuj się nad nami). Paradoksalnie jednak ta oszczędność słowna połączona z ewolucją formalną i brzmieniową dzieła, wymaga mistrzowskiego wykonania, gdyż Miserere to utwór o potężnym ładunku emocjonalnym. Zdaniem Ivana Moodyego, autora artykułu o tej właśnie kompozycji Góreckiego opublikowanego w Musical Times (1992), muzyka Miserere obdarzona jest zdumiewającym w najwyższym stopniu napięciem, rozbudowywana aż do niemal niemożliwych do zniesienia granic intensywności, po czym wyzwolona z napięcia (...) w atmosferze medytacyjnego spokoju.([Na podstawie: A. Thomas, Górecki, Kraków 1998, PWM.])
„Muzyka współczesna – a bez udziwnień! Mówiąca to, czego w żaden inny sposób wyrazić się nie da. Znajoma jak sucha samotność kościelnej ławki. Rozmywająca granice między słuchaniem a modlitwą…”
Miserere usłyszymy w miejscu jak najbardziej godnym tego dzieła – we wnętrzu świątyni, w wykonaniu znakomitego, profesjonalnego chóru bydgoskiej Opery Nova, przygotowanego pod kierunkiem swego dyrygenta i kierownika Henryka Wierzchonia - profesora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, dyrygenta Orkiestry Symfonicznej PZSM w Bydgoszczy

Dodał: Artysta.pl Wtorek 30 sierpnia 2011 09:51

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice