Artysta.pl na Facebooku

Hortus Conclusus-Ogród szalony. Edyta Hul- malarstwo, Marta Grabicka- grafika

Piątek 11 stycznia 2013 - Środa 30 stycznia 2013
Miejsca: Galeria Pionova
Miasto: Gdańsk
Ulica: ul. Olejarna 2
Województwo: pomorskie
   
Ilość odsłon: 492
Hortus Conclusus – z łac. ogród zamknięty, to termin dotyczący średniowiecznego motywu malarskiego, gdzie małe założenie ogrodowe otoczone murem jest symbolem ewangelicznej sceny. Artystyczne ogrody Marty Grabickiej i Edyty Hul, to przestrzenie płynne, efemeryczne, jawiące się w ciągach migotliwie zmieniających się barw. Owe przestrzenie umożliwiają wędrówki w miejsca dostępne jedynie wyobraźni ich twórczyń. Stanowią podróż poprzez niezwykłe myślenie o warstwie obrazowej, jako miejscach uzupełnionych czasem, przestrzenią, symbolami, które kłębią się, zamazują by ostatecznie przyjąć niezwykłe formy. Całość zamknięta jest w niezwykłym, estetycznym szale wizualnych konstrukcji, niczym enigmatyczne średniowieczne ogrody, kuszące swoją niedostępnością. Zobaczymy jednak ogrody współczesne, w swej swobodzie ekspresji - szalone.

Edyta Hul - Urodzona w 1986 r., w Dobrym Mieście, woj. Warmińsko-Mazurskie. W latach 2002 – 2006 uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie, podjęła specjalizację oraz dyplom z Reklamy Wizualnej. W latach: 2006 – 2007, studiowała na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. W 2007 – 2012, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na kierunku Malarstwo, o specjalizacji grafika warsztatowa - litografia. Dyplom pt. "Wizerunki Zoomorficzne" pod kierunkiem Prof. Mieczysława Olszewskiego; Aneks artystyczny pod kierunkiem Prof. Zbigniewa Gorlaka; praca traktująca o filozofii malarstwa pt. "Wejrzenie", napisana pod kierunkiem dr Michała Woronieckiego. Realizacje malarskie i graficzne znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

"Posługując się środkami malarskimi próbuję odjąć to kulturowe wędzidło, odnaleźć w wyobraźni swój subiektywny mimetyzm, który ukaże mi prawdę nie potoczną, lecz wewnętrzną. Uzasadniając analogiczną federację przyrody i zwierząt, konstruuję sylwety z form o skojarzeniu organicznym lub hydrologicznym. W związku ze zwierzęcą swoistą hiperkinezą oraz niewerystycznym i płynnym pejzażem, zatracam dosłowność na rzecz subiektywnych wizji uzyskując ( we własnym odczuciu) obraz realistyczny, opowiadający nie powierzchowność "portretowanego" obiektu a pozaczasową wizję ruchu i kadru rzeczywistości."


Marta Grabicka - Urodziła się i wychowała w Trójmieście. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, z tytułem technika fotografa. Obecnie studiuje na Wydziale Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni profesora Henryka Cześnika. Studiuje również reżyserię w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Na wystawie „Hortus…” w Galerii Pionova zaprezentuje serię grafik wykonywanych za pomocą cyfrowych technik obróbki obrazu, opierając się o collage, inspirując się nim.

"Zazwyczaj smutne w treści zapiski osładzane lukrowaną, kolorową formą podobną do strojnej, lecz nieżywej choinki lub pulsujących neonowych wystaw domagających się naszej uwagi. Posługując się zapożyczonymi symbolami i nadając im nowy sens w układance skojarzeń, próbuję opowiedzieć fabularno-surrealistyczną historię, intymną opowieść o relacjach damsko-męskich."

Wydarzenie współorganizowane przez Galerię Studencką START ASP w Gdańsku i objęte patronatem medialnym przez portal Artysta.pl.

Wernisaż
11.01.2013 r. godz. 19:00

wstęp wolny

Galeria Pionova
ul. Olejarna 2
Gdańsk

Dodał: Artysta.pl Wtorek 8 stycznia 2013 15:15

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin