Artysta.pl na Facebooku

Jazztopad 2012: Koncert Heo Yoon-Jeong, Aram Lee, Bracia Oleś: PREMIERA na zamówienie festiwalu

Niedziela 11 listopada 2012
Miejsce: Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Miasto: Wrocław
Ulica: Marszałka Józefa Piłsudskiego 19
Województwo: dolnośląskie
   
Ilość odsłon: 464
Muzycy uprawiający sztukę zakorzenioną w tradycyjnej muzyce koreańskiej – Aram Lee i Heo Yoon-Jeong – wraz z czołowymi polskimi jazzmanami – braćmi Oleś – tworzą jedyne w swoim rodzaju dzieło. Na festiwalu Jazztopad usłyszymy niespotykaną kooperację twórców nadzwyczaj kreatywnych – bracia Oleś wspólnie z Heo Yoon-Jeong i Aramem Lee zaprezentują sztukę muzyczną, która powstała przez wzajemne inspirowanie się swoją działalnością artystyczną. Muzycy z Dalekiego Wschodu grają na tradycyjnych koreańskich instrumentach, które powstały kilkanaście wieków temu – geomungo jest rodzajem cytry, a daegum rodzajem fletu poprzecznego. Jest to niewątpliwie wyjątkowy projekt, ponieważ przełamuje granice między odległymi kulturami i językami muzycznymi.

Heo Yoon-Jeong, wybitna artystka geomungo związana z Tori Ensamble i Sangsang Ensemble, z powodzeniem łączy rodzimą sztukę muzyczną z wpływami muzyki współczesnej i awangardowej. Odebrała ona gruntowne wykształcenie w zakresie tradycyjnej muzyki koreańskiej na uczelniach w Seulu. Prowadzi również działalność dydaktyczną. Koncertowała z takimi artystami jak kompozytor Stephan Micus, czy zespołami: San Jose Chamber Orchestra czy KBS Korean Traditional Music Orchestra. Przez szereg lat pełniła funkcję koncertmistrza Seoul Metropolitan Korean Music Orchestra. Jej osiągnięcia uhonorowano przyznaniem artystce elitarnego stypendium Asian Cultural Council.

Marcin i Bartłomej Oleś – najlepsza sekcja rytmiczna w Polsce („rytmiczny dream team” – „JazzZeitung”) – nazywani są „największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku” („Dziennik”). Zarówno ten pierwszy – kontrabasista, jak i drugi, który gra na perkusji, obok jazzu studiował również w „klasycznych” klasach Akademii Muzycznych. Bracia skłaniają się do stwierdzenia, że raz bliżej im było do jazzu, raz do muzyki kameralnej, czy współczesnej, ale zawsze najbliżej do tej improwizowanej. Poza występowaniem w kameralnych składach często dzielą scenę z gwiazdami światowego jazzu – Kennym Wernerem, Davidem Murrayem, Erikiem Friedlanderem, Kenem Vandermarkem, Chrisem Speedem czy Williamem Parkerem. Ponadto poświęcają się komponowaniu – również dla potrzeb filmu i teatru, tworzą też autorskie projekty muzyczne.
Muzycy z Korei Południowej poprowadzą warsztaty tradycyjnej muzyki koreańskiej. Odbędzie się również panel dyskusyjny, na który zapraszamy wszystkich zainteresowanych jazzem i tradycyjną muzyką Korei.

Zagrają:

Heo Yoon-Jeong – geomungo
Aram Lee – daegum
Marcin Oleś – kontrabas
Bartłomiej Oleś – perkusja

Godz. 18.00

Artysta.pl jest patronem medialnym festiwalu Jazztopad 2012.

Dodał: Artysta.pl Wtorek 25 września 2012 13:26

-

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Osoby biorące udział

Nie znaleziono bioracych udziału w imprezie
Nie znaleziono wybierających się na imprezę

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice